Chlamýdie sú baktérie, ktoré napádajú ľudské bunky. Spôsobujú jednu z najčastejších pohlavných chorôb, no môžu postihnúť aj oko či pľúca.
Ak chlamýdie napadnú bunky, znemožňujú im plniť si základné funkcie. Jedinou overenou liečbou sú antibiotiká.
V močovo-pohlavnom systéme žien napádajú chlamýdie bunky, ktoré sa nachádzajú v pošve, krčku maternice (rizikové miesto pre vznik nádorov), v maternici a vajíčkovodoch.
Chlamýdie sa však cez vajíčkovody môžu dostať aj do brušnej dutiny, kde môžu vyvolávať napríklad zrasty. U mužov napádajú najmä bunky močovej rúry, ale môžu postihnúť aj predstojnú žľazu (prostatu), nadsemenníky a iné časti močovo-pohlavného systému.
Iný druh chlamýdií, ktoré postihujú dýchací systém, napádajú napríklad bunky mandlí, hrdla, priedušiek a pľúc, aj niektoré bunky imunitného systému.
O chlamýdiách sa dozviete:
Chlamýdie, ktoré môžu nakaziť človeka
Existuje niekoľko druhov chlamýdií, pre človeka sú významné najmä dve:
- sexuálne prenosné chlamýdie - chlamydia trachomatis vyvoláva infekcie močovo-pohlavného a reprodukčného systému,
- pľúcne chlamýdie - chlamydia pneumoniae postihuje najmä horné a dolné dýchacie cesty
Od zvierat sa človek vo vzácnych prípadoch môže nakaziť ďalšími dvomi baktériami:
- chlamydia psittaci spôsobuje u ľudí ornitózu a vyskytuje sa najmä u chovateľov vtákov (papagáje, sliepky, morky) a ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu s ich výkalmi,
- chlamydia abortus spôsobuje potraty a odumretie plodu u cicavcov vrátane ľudí, na človeka sa baktéria prenáša zo samíc dobytka, ktoré nedávno porodili mladé.
Príznaky chlamýdií
Chlamýdie chcú vo vnútri infikovaných buniek predovšetkým prežiť, preto sa pomerne rýchlo množia, v jednej infikovanej bunke môže byť až 10-tisíc chlamýdií.
Na druhej strane chlamýdia môže svoje množenie na dosť dlhý časť spomaliť alebo zastaviť, ak nemá vhodné podmienky.
Postihnutie a poškodenie, poprípade usmrtenie buniek chlamýdiami sa navonok prejaví ako zápal, výtok, zrasty, mnohí nakazení však nemajú žiadne problémy.
Sexuálne prenosné chlamýdie
Ak máte akékoľvek gynekologické, urologické ťažkosti je potrebné okamžite kontaktovať gynekológa, urológa alebo obvodného lekára, ktorý vás odošle na príslušné vyšetrenia. Je to zásada, ktorú neradno podceňovať, pretože sexuálne prenosné infekcie spôsobené chlamýdiami sú síce časté, ale podobné prejavy môžu mať aj iné ochorenia, ktoré môžu byť niekedy i vážnejšie.
Prejavy chlamýdiových infekcií sú rôzne. Veľká časť pacientov nemá žiadne ťažkosti – až 95 percent mužov a zhruba 30 až 50 percent žien.
Príznaky chlamýdií (chlamydia trachomatis) u žien:
- hlienovitý výtok z pošvy,
- časté zápaly v malej panve,
- bolesť konečníka,
- krvácanie mimo menštruácie,
- bolesť v podbrušku,
- pálenie pri močení,
- bolesť pri pohlavnom styku.
Najčastejším klinickým prejavom chlamýdiovej infekcie u žien sú bolesti v podbrušku, zmena charakteru výtoku, znížená chuť k sexuálnemu životu. Bolesť v podbrušku je väčšinou tupá a môže byť prechodná, ale aj trvalá.
Chlamýdie však môžu spôsobovať prakticky všetky druhy gynekologických ťažkostí, preto je vhodné konzultovať lekára.
Najmä v období akútnej infekcie spôsobujú chlamýdie štípanie a pálenie pri močení. Chronická (dlhotrvajúca) chlamýdiová infekcia spôsobuje aj zrasty v brušnej dutine spojené s bolesťou, často pri pohybe, niekedy môžu byť zrasty aj v miestach, kde sa nachádza žlčník alebo pečeň.
Infekcia chlamýdiami môže zmeniť charakter menštruačného cyklu. Prejavom chronickej chlamýdiovej infekcie môže byť neplodnosť spôsobená zmenami vo vnútorných rodidlách, najmä nepriechodnosťou vajíčkovodov a zmenami sliznice maternice, vo vzácnych prípadoch môže dôjsť aj k vzniku mimomaternicového tehotenstva.
Príznaky chlamýdií (chlamydia trachomatis) u mužov:
- zapáchajúcim výtokom z penisu,
- pocitom pálenia, rezania a bolesti pri močení,
- bolesťou v semenníkoch,
- bolesťou prostaty,
- častým močením.
U mužov infekcia chlamýdiami prebieha zvyčajne bez klinických prejavov, najčastejším klinickým prejavom je pálenie a štípanie pri močení. Vyskytuje sa však i bolesť v oblasti prostaty a semenníkov, poruchy močenia, nemožnosť vymočiť sa úplne.
U časti pacientov vznikajú poruchy v sexuálnom živote a tvorba protilátok proti spermiám. U infekcií vyvolaných C. trachomatis sa môžu vyskytnúť niekedy aj prejavy mimo pohlavného a močového systému. Najčastejšie je to bolesť kĺbov spojená s ich opuchom niekedy aj s horúčkou a zápal spojoviek.

Pľúcne chlamýdie
Baktéria chlamydia pneumoniae vyvoláva infekcie dýchacích ciest – od zápalu hrdla, dutín, stredného ucha až po zápal priedušiek a zápal pľúc.
Najzávažnejšou formou chlamýdiovej respiračnej infekcie je zápal pľúc, chlamýdia je jedným z troch najčastejších vyvolávateľov.
Predpokladá sa vzťah C. pneumoniae k mnohým iným ochoreniam – skleróze ciev a infarktu srdca, niektorým ochoreniam centrálneho nervového systému (sclerosis multiplex, Azheimerova choroba).
Najčastejšie príznaky infekcie baktériou chlamydia pneumoniae:
- únava,
- bolesť hlavy,
- nízka horúčka,
- strata hlasu,
- pocit plného nosa,
- bolesť hrdla,
- zhoršujúci sa kašeľ.
Chlamýdie sú často usídlené v dýchacích cestách pacientov s alergiou, astmou a chronickými ochoreniami pľúc. Takáto chronická chlamýdiová infekcia môže zhošovať základné ochorenie – napríklad zvyšovať počet astmatických záchvatov alebo zhoršovať ich priebeh. Preto je vhodné najmä mladých pacientov s astmou vyšetriť na prítomnosť chlamýdií.
Chlamýdie v oku
Baktéria, ktorá spôsobuje pohlavne prenosné chlamýdie, môže v určitých prípadoch infikovať aj oko, ak sa doň dostanú genitálne sekréty nakazenej osoby. Nakaziť sa dá pri pohlavnom styku ale aj pri delení sa o uterák.
Príznaky chlamýdiovej infekcie v oku:
- vodnatý výtok alebo hnis v oku,
- začervenané, napuchnuté oči, ktoré svrbia,
- citlivosť na svetlo.
Infekciu v oku môžu mať aj bábätká, ktoré sa narodili matke nakazenej chlamýdiami. Príznaky sa zvyčajne objavia päť až štrnásť dní po pôrode:
- vodnatý alebo krvavý výtok z oka,
- opuchnuté viečka,
- začervenané oči.
Chlamydia psittaci - ornitóza
K nákaze dochádza po vystavení kvapôčkam z dýchacieho systému nakazených vtákov alebo pri narábaní s ich výkalmi. K infekcii môže dôjsť aj po uhryznutí nakazeným vtákom či narábaní s jeho perím. Stačí aj krátky kontakt.
Príznaky sa dostavujú päť až štrnásť dní po nakazení. Nie každý má však prejavy.
Najčastejšie príznaky ornitózy:
- horúčka,
- zimnica,
- bolesť hlavy,
- nevoľnosť,
- bolesti svalov,
- neproduktívny kašeľ sťažujúci dýchanie,
- niekedy zväčšená slezina a vyrážka.
Ako sa prenášajú chlamýdie
Chlamydia trachomatis, ktorá vyvoláva infekcie močovo-pohlavného systému sa prenáša takmer výhradne pohlavným stykom, ale aj priamym kontaktom s kontaminovanými predmetmi - bielizňou, vreckovkami, uterákmi.
Je potrebné si uvedomiť, že pohlavný typ chlamýdie je vysokoinfekčný. Chlamydia trachomatis je najčastejšou pohlavne prenášanou chorobou vo vyspelých krajinách. Pre prevenciu infekcie platia všetky zásady bezpečného pohlavného styku:
- Vyhýbajte sa náhodným sexuálnym partnerom, promiskuite a nechránenému pohlavnému styku.
- Dodržiavajte zásady intímnej hygieny, používajte iba vlastnú bielizeň a uteráky.
- Dbajte na hygienické zásady pri návšteve plavární, sáun a solárií.
Chlamydia pneumoniae a Chlamydia psittaci sa prenášajú kvapôčkovou infekciou a postihujú dýchací systém. Pred týmto spôsobom prenosu sa nedá chrániť, lebo kvapôčková infekcia sa šíri v komunite veľmi rýchlo, v epidémiach a účinná očkovacia látka momentálne nie je dostupná.

Test na chlamýdie
Najpresnejšie je možné zistiť prítomnosť chlamýdií pri návšteve lekára, ktorý urobí výter priamo z postihnutého miesta.
Môže ísť teda o výter z krčka maternice, močovej rúry, konečníka, oka či krku a nosa. Platí, že výter je najlepšie urobiť u daného špecialistu, ak si nie ste istí, poraďte sa so všeobecným lekárom. V prípade pľúcnych chlamýdií vám môžu odobrať na dodatočné potvrdenie aj krv.
Ženy si môžu spraviť aj domáci test na chlamýdie, pri ktorom si výter z vagíny urobia samy. V lekárňach stojí zhruba dvadsať eur. Jeho účinnosť nemusí byť stopercentná, akýkoľvek výsledok by ste preto mali overiť u lekára.

Liečba chlamýdií
Liečba pohlavných chlamýdií
Chlamýdiová infekcia sa dá dobre liečiť. V liečbe sa využívajú antibiotiká- typ volí lekár či lekárka na základe konkrétnej infekcie. Nakoľko chlamýdie sú baktérie, ktoré nemajú bunkovú stenu, mnohé antibiotiká (napríklad penicilíny a cefalosporíny), ktorých miesto účinku je bunková stena, nie sú v ich liečbe účinné.
Jedným z najlepších preparátov sa dnes javí azitromycín, ktorý v nekomplikovaných prípadoch možno podať u C. trachomatis aj v jednej dávke. Takisto ho možno s výhodou podať pacientom, u ktorých je predpoklad dodržania liečebného režimu nižší.
Tetracyklíny – napríklad doxycyklín – takisto možno použiť v liečbe chlamýdiových infekcií. Najmä dlhodobé používanie tetracyklínov je spojené s vyšším výskytom nežiaducich účinkov, najmä s poškodením pečene a nevoľnosťou. S tetracyklínmi je navyše zakázané chodiť na priame slnko, preto ich nie je vhodné používať v lete.
Na liečbu chlamýdií sa používajú aj antibiotiká zo skupiny makrolidy či fluórchinolóny.
Počas liečby infekcie vyvolanej C.trachomatis je vhodné dodržiavať nasledujúce odporučenia:
- liečiť súčasne sexuálneho partnera, pretože neliečený môže byť opätovným zdrojom infekcie,
- počas liečby nevykonávať pohlavný styk ani s prezervatívom a zdržať sa mechanickej manipulácie v oblasti genitálií; chlamýdie sa vyskytujú vo vnútri postihnutých buniek a pri ich poškodení pri mechanickom dráždení sa dostanú do mimobunkového priestoru a môžu napádať ďalšie bunky,
- po liečbe je s odstupom asi jedného mesiaca potrebné skontrolovať jej účinnosť, najlepšie vyšetrením výteru z miesta infekcie alebo moču.
V liečbe nekomplikovaných prípadov postačí u žien 7-dňová a u mužov 10-dňová liečba (prienik antibiotík u mužských reprodukčných orgánov je nižší – preto je potrebné dlhšie dávkovanie). Výhodou je používanie azitromycínu, ktorý možno podať v jednej dávke. V liečbe opakovaných alebo chronických infekcií je vhodná 2-3 týždňová liečba.
Infekcia vyžaduje zodpovedné preliečenie oboch partnerov, resp. všetkých sexuálnych partnerov, inak sa nemožno vyhnúť „ping-pongovému efektu“ z následných opakujúcich sa infekcií. Počas liečenia až do kontrolného vyšetrenia a zistenia negatívneho výsledku platí zákaz pohlavného styku.

Liečba chlamýdií v dýchacích cestách
Princípy liečby a používané liečivá chlamýdiovej infekcie dýchacích ciest sú veľmi podobné ako v prípade sexuálne prenosnej infekcie.
Chlamýdie sa v dýchacích cestách ako pôvodca infekcií často vyskytujú spolu s inými baktériami, ktoré dokážeme vo výteroch. Preto by sme pri zlyhaní liečby bežnými anitibiotikami mali myslieť na možnosť prítomnosti chlamýdiovej infekcie.
Chlamýdiové infekcie u astmatikov, u pacientov s chronickými chorobami (najmä srdca) a u pacientov s ochoreniami dýchacích ciest si vyžadujú často niekoľkotýždňovú liečbu, niekedy je nutné použiť kombináciu antibiotík.
Chlamýdie a prírodná liečba?
Keďže sú chlamýdie bakteriálnou nákazou, liečba patrí do rúk lekára, ktorý pacientovi predpíše antibiotiká. Je dôležité si uvedomiť, že neliečené chlamýdie môžu mať trvalé následky a prejsť do chronickej nákazy.
Hoci na internete nájdete rôzne tipy na domácu liečbu chlamýdií či liečbu bylinkami, žiadne z týchto rád nie sú podložené vedeckými dôkazmi.
Jedinou overenou liečbou chlamýdií sú antibiotiká.
Pri vyššie uvedených klinických príznakoch preto okamžite vyhľadajte odborného lekára-gynekológa, urológa alebo imunológa, aby sa včasné štádiá ochorenia mohli liečiť čo najskôr. Nezanedbajte dĺžku liečby chlamýdiovej infekcie antibiotikami.
Podľa druhu antibiotík a odporúčania odborných lekárov pôjde minimálne o tri týždne liečenia, prípadne opakovanie liečby.
Chlamýdiové ochorenia
Infekcie vyvolané C. trachomatis
Nekomplikované
- muž – akútny zápal močovej rúry - uretritída
- žena – akútny zápal krčka maternice - cervicitída, akútny zápal močovej rúry - uretritída, časté sú infekcie po pohlavnom styku
- pri pohlavnom styku do konečníka – u mužov alebo žien – akútny zápal konečníka - proktitída
Komplikované
Za komplikované sa pokladajú infekcie, ktoré trvajú dlhší čas alebo pri nich vznikli zmeny na orgánoch močovo-pohlavnej sústavy alebo je pacient súčasne infikovaný inou baktériou.
U mužov
- chronický zápal močovej rúry - uretritída
- chronický zápal predstojnej žľazy – prostaty
- chronický zápal nadsemenníkov – epididimitída
- výskyt protilátok proti spermiám
U žien
- chronický zápal maternice – endometritída
- chronický zápal vajíčkovodov spojený s ich nepriechodnosťou – salpingitída
- chronický zápal ovárií
- výskyt protilátok proti vajíčkam – oophoritída
- zrasty v dutine brušnej (Fitz-Hugh-Curtisov syndróm)
U mužov aj žien
- chronický zápal konečníka – proktitída
Prejavy infekcií mimo genitálií
- zápal kĺbov – artritída
- zápal spojoviek – konjunktivitída (zápal kĺbov a spojoviek spolu sa nazýva Reiterov syndróm)
- infekcie u novorodencov – najmä zápal spojoviek a pľúc získané počas pôrodu od matky (z pošvového sekrétu)
Infekcie vyvolané C. pneumoniae
- nehnisavý zápal hrdla – katarálna faryngitída
- nehnisavý zápal mandlí – katarálna tonzilitída
- nehnisavý zápal stredného ucha – katarálna otitída
- zápal priedušiek – bronchitída
- opakujúci sa chronický zápal priedušiek – akútna exacerbácia chronickej bronchitídy
- zápal pľúc – pneumónia
Infekcie vyvolané C. psittaci
- horúčku a zápal pľúc - pneumónia
Chlamýdie a kĺby
C. trachomatis a C. pneumoniae môžu spôsobovať ochorenia kĺbov. Kĺby môžu byť opuchnuté, zdurené so začervenaním pokožky nad nimi, ale niekedy sú len bolestivé. Postihnuté môžu byť všetky kĺby, ako najzávažnejšie sa javí postihnutie bedrových a kolenných kĺbov – teda nosných kĺbov.
Chlamýdia poškodzuje kĺby buď:
- priamo – chlamýdie sú prítomné priamo v kĺbe. Pokiaľ má pacient súčasne postihnuté spojovky, hovoríme o Reiterovom syndróme. Antibiotiká v tomto prípade účinkujú. Likvidáciou chlamýdií sa zastaví infekčný proces.
- nepriamo - protilátky, ktoré vytvorí jedinec proti chlamýdiám poškodia kĺby. Antibiotiká nie sú účinné.
Pri podozrení na poškodenie kĺbov chlamýdiou je vhodné vykonať vyšetrenie kĺbovej tekutiny (po vpichu – punkcii) na prítomnosť chlamýdií.
Neliečená pohlavná infekcia
U neliečených chlamýdiových infekcií pohlavného systému existuje niekoľko rizík:
- Prechod infekcie do chronicity – u žien môže vzniknúť porucha funkcií maternice, nepriechodnosť vajíčkovodov a následne neplodnosť. Chlamýdie sa môžu cez vajíčkovody dostať do brušnej dutiny a tam vyvolať vznik bolestivých zrastov, (väzivové pruhy, ktoré fixujú maternicu, črevá, ale i ďalšie orgány ku chrbtici). Môže dôjsť k vzniku protilátok proti vajíčkam u žien alebo spermiám u mužov, ktoré znižujú možnosť otehotnenia. U mužov môže vzniknúť bolestivý chronický zápal prostaty a nadsemenníkov. U oboch pohlaví hrozí riziko vzniku opuchu a zápalu kĺbov a spojiviek.
- Ďalšie nezanedbateľné riziko je v šírení infekcie. Chlamýdiové infekcie sú ochorenia s najvyšším rizikom prenosu na partnera, preto nespoznaní a neliečení pacienti predstavujú najväčšie epidemiologické riziko.
- Napokon každá pohlavne prenášaná choroba zvyšuje riziko prenosu ďalšej. Pacienti s neliečenými chlamýdiovými infekciami majú teda väčšie riziko nakaziť sa inými pohlavne prenášanými ochoreniami vrátane infekcie vyvolanej vírusom HIV/AIDS a hepatitídy B a C.
- Neliečená chlamýdiová infekcia spôsobuje aj ekonomické straty – pre pacienta, zdravotníctvo i štát. Je potrebné si uvedomiť, že chlamýdie sú jednou z častých príčin neplodnosti. Liečba neplodnosti je veľmi nákladná a časť nákladov uhrádza pacient.