Príznaky
- Pálenie a svrbenie pošvy a hrádze
- Silný, penivý, hrudkovitý a často zapáchajúci výtok sivej, zelenkastej alebo žltej farby
- Pálenie a bolesti pri močení, bolestivý pohlavný styk
Rizikové skupiny
Zápal pošvy je všeobecný názov pre množstvo rozličných ochorení, ktoré vedú k podráždeniu, páleniu a výtoku. Vyskytuje sa u všetkých žien, najčastejšie u sexuálne aktívnych, niekdy počas antibiotickej liečby iných infekcií, ako aj u žien, ktoré majú cukrovku či iné ochorenia, alebo na začiatku menopauzy. K ďalším rizikovým faktorom patria znížená imunita a liečba kortikoidmi.
Priebeh
Všetky ženy pred menopauzou majú v pošve normálny číry alebo mliečny hlien bez zápachu. Kyslé pH v pošve zdravých žien pomáha udržiavať bakteriálnu flóru a zabraňuje premnoženiu kvasiniek. Zmena pH spôsobí rozmnoženie nežiadúcich mikroorganizmov, ktoré vyvolajú zápal, svrbenie, bolesti a nepríjemný, často silný výtok.
Jednou z najčastejších príčin zápalu pošvy je parazit Gardnerella vaginalis. Ochorenie nemusí vyvolávať nijaké príznaky, ale niekedy ho sprevádza svrbenie a biely, žltkastý alebo sivý výtok, ktorý páchne po rybacine.
K častým príčinám pošvových zápalov patrí kvasinka Candida albicans. Spôsobuje nepríjemné svrbenie a belavý hrudkovitý výtok, ktorý zpácha ako kvasnice.
Ďalším bežným pôvodcom zápalu sú chlamýdie a Trichomonas vaginalis, ktoré spôsobujú sexuálne prenosné choroby. Trichomoniáza sa prejavuje silným výtokom, ktorý je žltkastý, spenený, zapácha po spermiách a sprevádza ho svrbenie.
V menopauze sa sekrécia pošvy znižuje, sliznica pošvy sa stenčuje a stáva sa zraniteľnou, čo sa prejavuje bolestivým pohlavným stykom a svrbením.
Zápal sprevádzaný bolesťami a silným zapáchajúcim krvavým alebo čírym výtokom môže spôsobiť i cudzie teleso (napr. tampóny, pesar), ktoré bolo dlho ponechané v pošve.
Cukrovka výrazne zvyšuje riziko vzniku infekcie pošvy.
Čo robiť
Dočasné zmiernenie svrbenia a podráždenia môže priniesť 15 až 20 minútový sedací kúpeľ vo vlažnej vode s prímesou jedlej sódy.
Kúpeľ s octom alebo roztokom jódu (Betadine) môže takisto priniesť úľavu, ale tieto prípravky nepoužívajte častejšie ako dvakrát do týždňa, aby sa nezmenilo pH pošvy a ťažkosti sa nezhoršili.
Kortikosteroidné krémy (0,5 a 0,1 – percentné) možno aplikovať na bolestivé a svrbiace miesta. Ak ťažkosti neustúpia do dvoch týždňov samoliečhy, treba ísť k lekárovi. Terapia sa odlišuje podľa druhu zápalu.
Liečba
Kvasinkové infekcie sa lieča maternicovými čípkami, krémami a masťami s účinnými látkami nystatín (Fungicidín), clotrimazol (Canesten, Clotrimazol, Candibene), miconazol (Daactrin) a econazol (Gyno-Pevaryl).
Prevencia
Udržujte si okolie pošvy čo najsuchšie. Noste bavlnenú bielizeň a voľné oblečenie. Úzke nohavice a mokré plavky zabraňujú prúdeniu vzduchu a môžu viesť k premnoženiu nežiadúcich baktérií, ktoré zmenia pošvové prostredie. Nepoužívajte aromatické mydlá, peny do kúpeľa, parfumované tampóny a pošvové dezodoranty. Bezpečný sex zabraňuje vzniku chorôb, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom.
UPOZORNENIE
Opakované alebo chronické zápaly pošvy môžu byť prvým príznakom cukrovky II. (dospelého) typu. Treba starostlivo sledovať hladinu cukru v krvi. Pri podozrení, navštívte svojho lekára.