Bartholiniho žľazy sú dve žľazy umiestnené na oboch stranách predsiene pošvy, v zadnej tretine veľkých pyskov ohanbia. Bežne majú približne veľkosť hrášku.
Ich vývody ústia na vnútornej strane malých pyskov ohanbia. Úlohou Bartholiniho žliaz je uvoľňovať sekrét pri sexuálnom vzrušení a zvlhčovať vstup do pošvy.
Pri zápale sa môžu žľazy zväčšiť a prejavovať sa bolesťou pyskov ohanbia.
Zápal Bartholiniho žľazy
Ako bartolinitídu označujeme jednostranný alebo obojstranný zápal Bartholiniho žliaz alebo ich vývodov u ženy. Spôsobujú ho baktérie.
Zápal Bartholiniho žľazy je mimoriadne bolestivé ochorenie a je charakteristické opuchom a sčervenaním v oblasti postihnutých pyskov ohanbia.
Pacientka zvyčajne podstupuje liečbu liekmi. Ak už došlo k tvorbe hnisavých ložísk, môže byť potrebné ich chirurgické otvorenie. Prognóza ochorenia je dobrá.
Symptómy bartolinitídy
Pacientka môže v počiatočnom štádiu tvorby cysty cítiť len malú nebolestivú hrčku. Ako cysta rastie, v oblasti pyskov sa objavuje začervenanie a opuch.
Bartolinitída je mimoriadne bolestivá. Najväčšie bolesti sa prejavujú najmä pri chôdzi, sedení a sexe. Pri infekcii sa v žľaze hromadí hnis a tvorí sa absces.
Najčastejšie príznaky bartolinitídy:
- hrbolček vo vstupe do vagíny, sprvu môže byť bez bolesti no citlivý na dotyk,
- narastajúca bolesť cysty,
- nepohodlie pri chôdzi či sedení,
- bolesť pri pohlavnom styku,
- zriedkavo aj horúčka.

Kedy navštíviť lekára
Ak máte pri vstupe do vagíny bolestivú hrčku a nezabrala domáca liečba, navštívte gynekológa. Ak je bolesť príliš silná, okamžite navštívte lekára.
Diagnózu stanovuje ženský lekár na základe typických symptómov už pri normálnom gynekologickom vyšetrení. Na dôkaz pôvodcu sa vyšetruje zápalový sekrét, prvotne sa musí vylúčiť aj kvapavka.
Liečba zápalu Bartholiniho žľazy
Liečba bartolinitídy sa určuje podľa miery zápalu. Pri prvom objavení hrčky môže pacientka podstúpiť domácu liečbu.
V rannom štádiu zápalu sa v závislosti od daného pôvodcu nasadzujú príslušné antibiotiká. Môžu sa podávať tiež lieky proti zápalu či prípravky proti bolesti.
Domáca liečba bartolinitídy
Domáca liečba na potlačenie vznikajúceho zápalu Bartoliniho žľazy zahŕňa:
- sedacie kúpele, niekoľkokrát denne si na 10 až 15 minút pacientka sadne do teplej vody (vo vani alebo v lavóre),
- prikladanie teplých obkladov (namočený uterák alebo bavlnená látka) na postihnuté miesto,
- užívanie bežne dostupných liekov proti bolesti.
Sedacie kúpele môžu zmierniť pocity bolesti, niekedy môžu teplý kúpeľ alebo obklad pomôcť ložiská aj uvoľniť. V niektorých prípadoch však môže ísť iba o krátkodobé riešenie a žľaza sa opäť zablokuje.
Ak po niekoľkodňovej domácej liečbe príznaky zápalu neustupujú alebo sa zhoršujú, pacientka by mala navštíviť ambulanciu.
Drenáž abscesu
V niektorých prípadoch je potrebné vzniknutú cystu a nahromadenú tekutiny odstrániť pri drobnom chirurgickom zákroku, pri ktorom sa vzniknutá cesta vyprázdni.
Najrýchlejším spôsobom úľavy je, keď lekár alebo lekárka spraví malý rez, aby sa ložisko hnisu úplne vyprázdnilo. Ranu následne vypláchne antiseptickým roztokom a zašije. Ide o najrýchlejší postup pre okamžitú úľavu.
Zákrok sa vykonáva pri lokálnej alebo celkovej anestézii. Operácia trvá zhruba pol hodinu.
Ak je zápal žliaz komplikovaný a často sa opakuje, buď sa operačne vytvorí nový vývod žľazy pri marsupializácii alebo môže byť riešením aj chirurgické odstránenie Bartholiniho žliaz.
Príčiny vzniku zápalu
Bartolinitída sa objavuje ako priamy následok bakteriálnej infekcie v oblasti vývodu žliaz, keď baktérie z predsiene pošvy preniknú do vývodu a vedú k zápalu.
Infekcia sa môže rozšíriť pozdĺž vývodu až do tela žľazy. Kvôli zápalovému opuchu a zlepeniu v oblasti vývodu je vylučovanie žliaz obmedzené.
Sekrét sa hromadí a ponúka pôvodcom ochorenia ideálnu živnú pôdu. Vyvíja sa hnisavé ložisko - absces Bartholiniho žľazy.
Bartolinitída sa môže vyvíjať aj pri obojstrannej prekážke pri odtekaní sekrétu. Ten sa hromadí a tvorí cystu. Ak dôjde k infekcii spôsobenej baktériami, vyvinie sa bartolinitída.
Pôvodcom infekcie môžu byť rôzne baktérie, ktorí zvyčajne osídľujú ľudské telo, napríklad baktérie z čreva. V týchto prípadoch sa ochorenie pohlavne neprenáša.
Bartolinitída je však niekedy spôsobená aj Neisseriou gonorrhoeae, pôvodcom kvapavky, a vtedy sa môže prenášať pohlavným stykom.
Prognóza
Prognóza ochorenia je dobrá. U niektorých pacientiek sa však môže cysta objavovať pravidelne, vtedy je potrebné trvalejšie riešenie napríklad v podobe odstránenia žľazy.
Pri bartolinitíde nevzniká pre partnera žiadne riziko, okrem prípadu, keď je zápal symptómom kvapavkovej infekcie.
Pohlavný styk môže byť znovu obnovený ihneď, len čo má žena chuť a nemá už ťažkosti spojené so zápalom.