Mnohí by zrejme pubertu označili ako obdobie „vzbury hormónov", keď sú deti svojhlavé, neznesiteľné a často nezvládnuteľné. Vie však rodič, čo si má na svojom dieťati všímať, aby mohol mať istotu, že jeho vývoj prebieha v poriadku?
„Puberta je obdobie fyzického, psychického aj sexuálneho vyzrievania a končí sa tým, že mladý jedinec sa stane schopným reprodukcie. Znamená to, že sa začnú vyplavovať hormóny z hypofýzy a pod ich vplyvom sa začnú u dievčat stimulovať vaječníky, ktoré začnú produkovať estrogény. Pod vplyvom estrogénov sa začnú zväčšovať prsníky, mení sa rozloženie tuku na tele, dievčatko začne rásť," objasňuje endokrinologička doc. MUDr. Ľudmila Košťálová, CSc. z Detskej endokrinologickej ambulancie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave (FOTO: SME - Vladimír Šimíček).
U chlapcov prebieha podobný proces, začnú sa im zväčšovať semenníky, ktoré začnú produkovať testosterón a pod jeho vplyvom sa objavuje ochlpenie, rastie penis a mení sa celá konfigurácia dieťaťa.
Kedy je ten čas?
V slovenskej populácii sa obvykle začína puberta u dievčat zhruba vo veku 10,5 roka, u chlapcov okolo 11,3 - 11,4 roka. Asi dva až 2,5 roka po začiatku puberty nastupuje u dievčat menštruačný cyklus. Spočiatku môže byť nepravidelný, no v priebehu dvoch rokov sa stáva pravidelným - prebieha raz do mesiaca.
Endokrinologička upozorňuje, že krajná spodná hranica nástupu puberty je pre dievčatá osem a pre chlapcov deväť rokov.
Ak sa objavia sekundárne pohlavné znaky ako zväčšenie prsníkov alebo ochlpenie u dievčat pred ôsmym rokom a u chlapcov zväčšenie semenníkov pred deviatym rokom veku, hovoríme o predčasnej puberte.
Mnohé dievčatá o svojom tele a zmenách, ktoré sa udejú počas puberty v organizme, veľa nevedia.
Aké sú príčiny Varovné signály predčasnej puberty Ak sa uvedené príznaky objavia pred ôsmym rokom, treba rozhodne navštíviť najprv detského lekára, ktorý zhodnotí, či dieťa následne pošle na vyšetrenie k endokrinológovi:
rast prsníkov, objavenie sa ochlpenia, prudký telesný rast, vyrážky pri koreni nosa, začínajúce akné, nadmerné potenie a zmena pachu potu, výtok, nápadné zaobľovanie sa.
Často ide o genetickú danosť, puberta sa u dieťaťa začína v podobnom veku ako u matky. „Asi u 80 percent dievčat vôbec nezistíme, prečo puberta nastala predčasne. U chlapcov je to iné, príčinou často býva nádor mozgu," hovorí Ľudmila Košťálová.
Predčasný nástup môže byť aj dôsledkom rôznych zápalov mozgu, napríklad prekonanej meningoencefalitídy. Takúto skorú pubertu môže spustiť aj onkologické ochorenie, buď samotný nádor, alebo aj cytostatiká, ktoré dieťa užíva.
Ako uvádza Ľudmila Košťálová, „onkologickí pacienti, ktorí sú na cytostatickej liečbe, majú skorší nástup puberty, ktorá aj kratšie trvá. Často sa stane, že také deti sú nižšieho vzrastu, lebo tým, že sa puberta u nich začala skôr a bola krátka, došlo k skoršiemu uzáveru rastových štrbín."
Ak je teda dieťa kompletne vyvinuté ako žena alebo muž, už nemôže rásť. Sexuálne hormóny totiž najprv zrýchlia vývoj kostí - to je tzv. rastový špurt, potom sú však kosti natoľko vyzreté, že sa uzavrú ich rastové štrbiny a dieťa viac nerastie.
Jednou z príčin predčasnej puberty býva napríklad aj hydrocefalus - vodnatieľka mozgu, keď ide o patologicky zvýšené množstvo mozgovo-miešneho moku v hlavičke.
Možnosti liečby Deti v predčasnej puberte sa predčasne vyvíjajú a často sú objektom záujmu nielen medzi spolužiakmi.
Nezriedka sa stáva, že sú aj sexuálne zneužívané. Je dokázané, že podstatne skôr začínajú aj so sexuálnym životom, skôr majú vlastné deti, ženy idú skôr do prechodu. Celkovo ich úroveň vzdelania je nižšia a hendikepom býva aj nízky vzrast.
Tieto problémy však možno riešiť pomocou hormonálnych injekcií, ktoré sa deťom podávajú raz mesačne, čím možno začiatok puberty oddialiť. „Hormonálnej liečby sa mnohí rodičia obávajú," hovorí endokrinologička, „no tieto hormóny dieťaťu zjednodušia život a ovplyvnia jeho vývoj v pozitívnom zmysle.
A pritom v dnešnej dobe často už 14-ročné dievčatá užívajú hormonálnu antikoncepciu, čomu sa až taký význam nepripisuje."
Prístup rodičov To, či dieťa bude mať takýto problém, sa dopredu zistiť nedá a nie je ani možná prevencia.
Jediné, čo možno urobiť, je vychovávať dieťa v takej dôvere k rodičom, aby sa s nimi neostýchalo rozprávať o svojich problémoch. Mnohé deti sa hanbia, rodičia by si preto mali všímať, ako dieťa vyzerá a či sa neobjavujú spomínané zmeny.
„Niektoré dievčatá napríklad ani nevedia, že v puberte rastie ochlpenie, deti nie sú dostatočne informované." Takisto pediatri by mali mať prehľad, ako sa dieťa vyvíja, pri pravidelných kontrolách by ho mali dať vyzliecť donaha, aby skontrolovali jeho zdravý vývoj.
„Problém je v tom, že ak je puberta pokročilá, ťažko sa s tým dá niečo urobiť. Treba zvážiť, čo je pre dieťa najvýhodnejšie, vždy je to dané konkrétnym pacientom, jeho rastom, intelektovou úrovňou, prostredím, v ktorom žije. Lekár to všetko musí zvážiť a vedieť odhadnúť," hovorí endokrinologička Košťálová.
Oneskorená puberta Ak puberta nenastúpi u dievčat do trinásteho a u chlapcov do štrnásteho roku života, ide o opačný extrém. Signálom je, ak sa sekundárne pohlavné znaky nevyvíjajú.
Príčinou môžu byť aj hormonálne poruchy, ak sa v hypofýze netvoria hormóny zodpovedné za nástup puberty alebo, naopak, semenníky a vaječníky neodpovedajú na signály z hypofýzy.
„Vývojovou anomáliou napríklad je, že semenníky u chlapcov nerastú, sú malé. Stáva sa to napríklad u chlapcov, ktorí mali tzv. kryptorchizmus, čiže nezostúpené semenníky pri narodení, čo sa potom rieši chirurgicky. Môžu to byť aj rôzne prekonané zápaly semenníkov alebo hormonálne zmeny priamo v semenníkoch.
O puberte by s deťmi mali viac hovoriť učitelia v školách aj rodičia, veľmi dôležité sú vzťahy a porozumenie v rodine. Ako upozorňuje endokrinologička, aj v dôsledku nedostatočnej informovanosti nie sú výnimkou prípady, keď k lekárovi príde napríklad maturant, ktorý ešte nemal nástup puberty.
U dievčat býva často príčinou nedostatočné vyvinutie vaječníkov, čo je charakteristické napríklad v prípade Turnerovho syndrómu. Také dievčatá síce majú dostatok hormónov, ktoré by pubertu spustili, no nevyvinuté vaječníky na hormóny neodpovedajú. Mnohokrát sa však ani nezistí, prečo puberta nenastúpila.
Riešením je opäť hormonálna liečba, napríklad u chlapcov podávaním testosterónu.
Ak si položíme otázku, čo je väčší problém, či predčasná, alebo oneskorená puberta, endokrinologička hovorí, že väčší problém je to, prečo to vlastne vzniká.
„Ak sa za jedným alebo za druhým skrýva nádor, je to vždy veľmi zle. Ak však ide len o to, že dôjde predčasne k vyplaveniu hormónov a nezistí sa príčina, problém nie je taký veľký."