Londýn 28. mája (TASR) - Britskí vedci získali presvedčivé dôkazy o tom, že konzumácia ovocia a zeleniny znižuje riziko vzniku chorôb srdca. Informuje o tom vo svojom najnovšom vydaní odborný časopis The Lancet.
Pacientom, ktorí začali jesť viac zeleniny a ovocia, po čase tlak krvi klesol. Potvrdzujú to dve nezávislé štúdie, ktoré odhalili, že konzumácia ovocia a zeleniny môže pomôcť zredukovať celú škálu vážnych ochorení.
Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je jedným zo signálov zvýšeného rizika vzniku srdcovo-cievnych ochorení.
Výskum prebiehal v dvoch miestnych ordináciách v grófstve Oxfordshire a zúčastnilo sa na ňom 690 mužov a žien vo veku od 25 do 64 rokov. Polovica z nich absolvovala vstupné pohovory s diétnou sestrou, ktorá im pomohla zostaviť jedálny lístok bohatší na ovocie a zeleninu. Druhá, kontrolná skupina sa až do konca výskumu stravovala "normálne".
Testy ukázali, že pacientom, ktorí do svojej stravy zaradili viac zeleniny a ovocia v priebehu šiestich mesiacoch tlak klesol. Pritom dobrovoľníci, ktorí sa na tomto pokuse zúčastnili, neobmedzili príjem tuku, nedržali žiadnu diétu, ani necvičili.
Je preto viac než pravdepodobné, že pokles ich tlaku súvisí so zvýšeným príjmom ovocia a zeleniny, tvrdí vedúci výskumu, profesor Andrew Neil. Štúdia podľa neho ukázala, že pacientom so zvýšeným krvným tlakom môže pomôcť školená sestra priamo v ordinácii ich obvodného lekára.
Dobrovoľníci, ktorí sa na výskume zúčastnili zjedli približne deväť porcií ovocia a zeleniny za týždeň. Ovocie a zelenina sú totiž bohaté na antioxidanty, ktoré bránia usadzovaniu cholesterolu v cievach a tým aj zvyšovaniu krvného tlaku.
Podľa odborníkov obyvatelia britských ostrovov skonzumujú v priemere sotva polovicu odporúčaného množstva ovocia a zeleniny denne. Pritom zhruba každý štvrtý Brit má zvýšený tlak a približne tretina z nich sa ani nelieči.