SME

Materské mlieko má ideálne zloženie

Skôr, ako dieťatko začne jesť tuhú potravu, kŕmi ho matka materským mliekom. Jeho zloženie presne zodpovedá tomu, čo dieťatko potrebuje pre svoj zdravý vývoj. Ako dieťa rastie, aj zloženie materského mlieka sa postupne prispôsobuje jeho potrebám.

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

K základným reflexom, s ktorými sa dieťatko narodí, patrí aj sací reflex. Prvá tekutina, ktorú saje z matkinho prsníka, nie je ešte celkom pravé materské mlieko. Prvé dva - tri dni má podobu žltkastej tekutiny a obsahuje množstvo bielkovín a protilátok, ktoré chránia novorodenca. Táto prvotná tekutina sa nazýva aj mledzivo alebo kolostrum. Potom ho už nahradí pravé materské mlieko, ktoré je aj bohatšie na tuk a cukor ako mledzivo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odborníci považujú materské mlieko za najvhodnejšiu detskú výživu a odporúčajú dojčiť dieťa do jedného roka života. Detská lekárka MUDr. Iveta Herbanská z Nemocnice s poliklinikou Medissimo vysvetľuje, že materské mlieko je ľahko stráviteľné a nezaťažuje ešte nie dostatočne vyvinutý tráviaci systém. Dieťatko menej často bolí bruško a menej často má problémy so stolicou. Materské mlieko zabezpečuje jeho správny telesný, duševný a sociálny vývoj. Zaisťuje odolnosť voči infekčným chorobám, zabraňuje vzniku a rozvoju alergie.

SkryťVypnúť reklamu

„Dojčením sa znižuje chorobnosť, dojčené deti menej trpia chorobami dýchacích ciest, zápalom stredného ucha, infekciami tráviaceho traktu (hnačky), dojčenie má pozitívny vplyv na správny vývin sánky a zubov," zdôrazňuje MUDr. Herbanská. Netreba, samozrejme, zabúdať na takú dôležitú vec, že dojčením sa dieťa rozvíja aj citovo, spĺňame jeho potrebu pocitu bezpečia. Dojčenie napomáha aj zlepšovaniu vzťahu medzi matkou a dieťatkom. Okrem toho je podľa lekárky veľkou výhodou materského mlieka aj to, že je vždy čerstvé, primerane teplé, bez baktérií, má najideálnejšie zloženie, nie je nutná žiadna príprava. Dojčením má dieťa vždy a všade zabezpečenú ideálnu výživu. Navyše ak ženy správne dojčia, majú aj menej často zápaly prsníka a rakovinu.

SkryťVypnúť reklamu

Dokedy je vhodné dojčiť?

„Dojčenie je vhodné do roka dieťatka," hovorí MUDr. Iveta Herbanská. Pokiaľ matka dieťa plne dojčí, podľa lekárky výživa materským mliekom postačuje do šiesteho mesiaca, potom sa postupne prechádza na zeleninové príkrmy s pridaním mäsa, olivového oleja a žĺtka, neskôr sa pridá ovocie a nakoniec do jedálneho lístka dieťatka zaraďujeme kaše.
Podiel tuhej potravy sa teda postupne zvyšuje a pokračuje aj dojčenie (prípadne kŕmenie z fľaše náhradným dojčenským mliekom). Okolo deviateho až dvanásteho mesiaca prechádza dieťatko do ďalšej fázy, keď začne samo jesť.

Nezriedka však napriek snahám a úsiliu matky nastane situácia, že matka stratí mlieko a musí siahnuť po náhradnej dojčenskej výžive. „Dojčenie závisí od stravy matky - dostatočný príjem bielkovín, vápnika, železa a vitamínov, dostatočného príjmu tekutín, dostatku oddychu a spánku, dojčiaca matka musí mať tiež pocit komfortu a kľudu," hovorí Herbanská.
Lekárka vysvetľuje, že existuje iba malá skupina matiek (jedna až dve z 10 000) s geneticky podmienenou neschopnosťou tvorby mlieka. Keď sa pri dojčení vyskytnú ťažkosti, 99 % z nich sa dá vyriešiť. Obavy a strach matky z toho, že nebude mať mlieko a bude musieť zvoliť predčasné prikrmovanie umelým mliekom sú najčastejšími príčinami toho, že matky dojčia krátko. Pôrod cisárskym rezom predstavuje väčší zásah do organizmu rodičky. Tvorba mlieka sa môže, ale nemusí oneskoriť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vyberať náhradu?

Ak už matka z rôznych dôvodov musí zvoliť náhradnú dojčenskú výživu, mala by podľa slov lekárky zvoliť takú umelú výživu, aby bola čo najbližšia materskému mlieku a potrebám dieťatka v danom veku.

Optimálna je mliečna výživa s obsahom látok, ktoré sa prirodzene nachádzajú aj v materskom mlieku. Okrem základných nutričných zložiek ako sú bielkoviny, sacharidy, tuky a vitamíny a minerály, sú pre zdravý vývoj dieťatka dôležité aj ďalšie látky - spomeňme napríklad omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

Z omega 3 mastných kyselín je zvlášť dôležitá DHA - kyselina dokosahexaénová, ktorá zohráva dôležitú rolu pri správnom vývoji a činnosti mozgu.

Mozog dieťatka od narodenia do zhruba druhého roku života sa vyvíja závratnou rýchlosťou, každý deň sa v ňom vytvárajú nové jemné neuronálne synapsy - funkčné neurónové spojenia, a práve pre ich tvorbu je potrebné dostatočné množstvo omega 3 mastných kyselín, najmä DHA kyseliny. Ich obsah v materskom mlieku môže mamička zvýšiť vhodnou stravou, omega 3 mastné kyseliny nájdeme napríklad v mastných morských rybách. Takisto dôležitou zložkou materského mlieka sú aj omega 6 mastné kyseliny - zvlášť ARA kyselina - napomáhajú priaznivému rozvoju imunitného systému dieťatka.

SkryťVypnúť reklamu

Materské mlieko obsahuje aj ďalšie dôležité látky - napríklad nukleotidy a tiež prebiotickú vlákninu, ktorá ma priaznivý vplyv na rovnováhu v zažívacom trakte. Dojčiace mamičky by nemali zabúdať aj na dodržiavanie pitného režimu. Dieťatko môže byť dehydrované, ak matka pije málo tekutín a následne ich v mlieku dojča neprijíma v dostatočnom množstve.

Zapojte sa do súťaže

Ak máte chuť zapojiť sa do súťaže, stačí, ak správne odpoviete na súťažnú otázku. Spomedzi tých, čo správne odpovedia vyžrebujeme troch výhercov, ktorí získajú náhradnú dojčenskú mliečnu výživu Nutradefense 4 určenú deťom od ukončeného 18. mesiaca. Svojím zložením kopíruje zloženie materského mlieka.

Súťaž trvá do 25. októbra do 15.00 hod.. Ak chcete súťažiť, odpovedzte na súťažnú otázku. Spolu s prihlasovacím formulárom ju nájdete tu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 423
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 627
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu