New York 31. mája (TASR) - Ak chcete predpovedať šancu ženy na zotavenie sa po rakovine prsníka, nestarajte sa o farbu jej kože, ale zamerajte sa na výšku jej príjmov, radia americkí vedci.
Vedci už dávnejšie zistili, že Afroameričanky sú náchylnejšie na rakovinu prsníka a v neskorších štádiách sú ich šance na vyzdravenie menšie ako u belošiek. Nebolo však isté, či je dôvodom tohto javu rasová príslušnosť alebo ich socioekonomický status.
Podľa štúdie vedcov z Michigan State University zverejnenej v magazíne Journal of the National Cancer Institute je za túto nerovnosť zodpovedný práve socioekonomický status.
"V určitom smere je to dobrá správa, pretože socioekonomický status ľudí zmeniť dokážeme. Dokážeme zlepšiť zdravotnícku starostlivosť o ľudí s nízkymi príjmami," vyhlásila Dr. Cathy Bradleyová, vedúca autorka štúdie a zároveň zdravotnícka ekonómka a profesorka na Michigan State University.
Výsledky štúdie tiež umožnili vylúčiť rôzne teórie o biologických faktoroch zodpovedných za rozdiely v priebehu liečby rakoviny prsníka.
Bradleyovej tím analyzoval dáta žien s rakovinou z Detroitu a zároveň preskúmal aj ich údaje zo zdravotného poistenia. Zistili, že z 5719 žien s rakovinou prsníka malo 593 príjem pod federálnou hranicou chudoby.
Najprv sa zdalo, že rasa pacientok zohrávala pri liečbe dôležitú úlohu. Tieto ženy majú o 53 percent vyššie riziko ako belošky, že im rakovinu diagnostikujú v neskoršom štádiu. O 26 percent menej pravdepodobne budú po operácii prsníka navštevovať ožarovania a dvakrát častejšie ich neoperujú vôbec. Pravdepodobnosť úmrtia u žien tmavej pleti je o 39 percent vyššia.
Pri porovnaní dát však väčšina rozdielov zmizla. Jediný rozdiel je v operáciách: Afroameričanky podstupujú o 62 percent menej často operácie. Tie, čo sa operácii podrobia, majú o 63 percent väčšiu pravdepodobnosť, že pôjde len o malý zákrok.
Rôzne socioekonomické faktory však na problém vrhli viac svetla. Ženy odkázané na štátnu zdravotnícku starostlivosť bez ohľadu na farbu pleti mali o 41 percent vyššie riziko, že im rakovinu prsníka diagnostikujú neskoro, o 44 percent vyššiu pravdepodobnosť, že nebudú chodiť na ožarovania a trojnásobne vyššie riziko smrti.
Ženy poistené v súkromných poisťovniach sú na tom oveľa lepšie, najmä čo sa týka včasného určenia diagnózy. Chudoba je preto oveľa rizikovejší faktorom, uzatvárajú vedci.