SME

Hypertenzia vás môže ohrozovať aj v mladom veku

Vysoký krvný tlak je závažný zdravotný problém a aj rizikový faktor závažných srdcovo-cievnych ochorení, ktoré môžu skončiť až fatálne. Napriek tomu je to stále podceňovaný problém a mnohí pacienti nie sú v liečbe dôslední.

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

Peter H. išiel na obvyklú preventívnu prehliadku. Tieto vyšetrenia u obvodnej lekárky absolvuje pravidelne, považuje to za zodpovedný prístup, i keď, ako mnoho mladých ľudí, inak nijako zvlášť dôsledne nedbá na zdravú životosprávu. Počas rutinnej prehliadky lekárka zistila, že Peter trpí hypertenziou - vysokým tlakom krvi. „Ako je to možné? Veď mám iba 21 rokov!" krútil Peter neveriacky hlavou. Ako neskôr uviedol, bol prekvapený a zaskočený, pretože o hypertenzii počul ako o zdravotnom probléme, ktorý sa týka až ľudí vo vyššom veku. Pritom odborníci upozorňujú, že nikdy nie ste príliš mladý na to, aby ste nemohli trpieť vysokým krvným tlakom. Viac ako 30 % Slovákov trpí hypertenziou a v skupine nad 60 rokov je to dokonca viac ako polovica.

A ako to, že Peter o svojej hypertenzii nevedel? Vysoký tlak krvi nebolí, nemá špecifické prejavy, a aj preto ľudia tento problém často podceňujú a k liečbe pristupujú ľahkovážne, resp. nezriedka o svojej hypertenzii ani nevedia. A v mnohých prípadoch ju lekári odhalia práve pri obyčajnej preventívnej prehliadke alebo v rámci vyšetrení kvôli úplne inému ochoreniu.

Hypertenzia je multifaktoriálne ochorenie a väčšina prípadov nemá známu príčinu. Je však viacero rizikových faktorov, ktoré môžu signalizovať, že ste osoba náchylná na vysoký tlak krvi. Ktoré to sú?

Rizikové faktory vysokého tlaku krvi
  • výskyt vysokého tlaku krvi u pokrvných príbuzných
  • u mužov vek nad 55 rokov
  • ženy po menopauze
  • niektoré ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu
  • nedostatok fyzickej aktivity
  • fajčenie
  • nadváha
  • diabetes

Nepodceňujte dôležitosť liečby

Ak sa vás niektoré z uvedených faktorov týkajú, mali by ste venovať zvláštnu pozornosť monitorovaniu svojho tlaku krvi a liečbe, hypertenzia je zasa rizikovým faktorom vážnych srdcovo-cievnych ochorení. Podľa kardiologičky doc. MUDr. Evy Goncalvesovej, CSc. v absolútnej väčšine prípadov príčinu zvýšeného tlaku nepoznáme. Liečbou sa účinne darí tlak krvi znížiť až normalizovať. Tento stav sa však nerovná vyliečeniu. Lieky treba užívať nepretržite a tlak krvi pravidelne kontrolovať.

Ľuďom s hypertenziou hrozí 3-krát vyššie riziko vzniku srdcového infarktu alebo zlyhania srdca, 6-násobne vyššie riziko vzniku krvných zrazenín a mozgová mŕtvica ich ohrozuje až 7-krát viac v porovnaní s ľuďmi, ktorí majú hodnoty tlaku krvi v norme.

Arteriálna hypertenzia sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie definuje ako dlhotrvajúce zvýšenie tlaku krvi v tepnách (artériách) krvného obehu nad stanovené hodnoty. V súčasnosti sa ako normálna hodnota uvádza tlak menej ako 140/90 mmHg. Ešte pred niekoľkými rokmi boli normy menej prísne, avšak výsledky štúdií počas mnohých rokov ukázali, že sprísnenie normy a účinná liečba už aj mierne zvýšeného krvného tlaku má pri dlhodobom sledovaní za následok zníženie výskytu komplikácií a lepšie prežívanie. Platí to aj v prípade pacientov vo vyššom veku, u ktorých sa zvýšenie systolického tlaku krvi považovalo za prirodzený dôsledok starnutia.

Metódy merania

Aj meranie tlaku krvi má svoju históriu, v bežnej praxi sa využíva metóda, ktorú vyvinul taliansky internista a pediater Scipione Riva-Rocci v roku 1896 a o rok neskôr prišiel ruský lekár - priekopník cievnej chirurgie, Nikolaj Sergejevič Korotkov s tzv. auskultačnou metódou merania, ktorú lekári dodnes používajú a považujú za „zlatý štandard".

V súčasnosti sa používajú aj elektronické tlakomery, ktoré nevyžadujú použitie fonendoskopu ako Korotkovova metóda. Tieto prístroje využívajú citlivé senzory v manžete, ktoré zaznamenajú prvé kmity, ktoré vzniknú v momente, keď krv preniká do tepny pri postupnom vypúšťaní vzduchu z manžety, a takisto aj vymiznutie oscilácií v momente diastolického tlaku.

Základné zásady správneho merania tlaku krvi
  • miestnosť, kde pacientovi merajú tlak má byť tichá, s primeranou teplotou,
  • počas merania by pacienta nemalo nič vyrušovať,
  • pacient sedí opretý chrbtom, dolné končatiny má voľne položené na podlahe (nie prekrížené),
  • horná končatina s manžetou je voľne položená na podložke vo výške srdca a tlakomer má byť tiež umiestnený vo výške srdca, inak budú namerané hodnoty skreslené,
  • pred vyšetrením má byť pacient v pokoji aspoň 5 minút,
  • 2 hodiny pred vyšetrením pacient nemá jesť, fajčiť, piť nápoje s obsahom kofeínu,
  • pacient má mať pred meraním prázdny močový mechúr,
  • časový odstup od ťažkej fyzickej práce má byť 2 - 3 hodiny
  • rukávy oblečenia musia byť voľné, aby neobmedzovali prítok krvi počas merania,
  • meranie je potrebné opakovať aspoň dvakrát, s minimálnym odstupom dvoch minút, (ráta sa priemer nameraných hodnôt),
  • u starších osôb, diabetikov a osôb, ktoré užívajú niektoré lieky, je potrebné merať tlak nielen v sede, ale následne aj v stoji.

Domáce meranie tlaku

Na meranie tlaku sa obvykle využívajú klasické ortuťové manometre, ktoré vyžadujú použitie fonendoskopu. Využívajú ich predovšetkým zdravotníci, na meranie tlaku krvi v domácich podmienkach nie sú veľmi vhodné. Pre meranie v domácnostiach sú vhodnejšie elektronické tlakomery. Ich obsluha je komfortná a merajú aj pulzovú frekvenciu. Presnosť elektronických tlakomerov sa overuje podľa medzinárodných štandardných protokolov BHS (British Hypertension Society), AAMI (Asociation fot the Advancement of Medical Instrumentation) a tzv. IP protokolom podľa Európskej hypertenziologickej spoločnosti. Pri kúpe tlakomeru odborníci odporúčajú, aby ste si overili, či bol validizovaný uvedenými protokolmi.

Ak si meriate tlak krvi doma, nezabudnite, že hodnoty namerané v prirodzenom domácom prostredí sú nižšie ako v ambulancii lekára. Domáce meranie je prospešné aj z toho dôvodu, že taký pacient lepšie spolupracuje s lekárom a lepšie vie aj odhadnúť situácie, kedy mu stúpa tlak a lepšie sa nastavuje na liečbu.

Tlak si merajte ráno pred tým, ako užijete lieky, a večer, prípadne ak je to potrebné, tak aj počas dňa. Pri meraní tlaku krvi sa snažte dodržiavať všetky odporúčania.

Zapojte sa do súťaže
Ak máte chuť zapojiť sa do súťaže, stačí, ak správne odpoviete na súťažnú otázku. Spomedzi tých, čo správne odpovedia vyžrebujeme dvoch výhercov, ktorí získajú tlakomer Tensoval® duo control s technológiou Duo Sensor. Súťaž trvá do 18. novembra do 15.00 hod.. Ak chcete súťažiť, stačí odpovedať na súťažnú otázku. Spolu s prihlasovacím formulárom ju nájdete tu.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 608
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 536
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 817
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 981
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 644
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 324
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu