Určite to mnohí poznajú. Hádka s manželkou, útoky nevľúdneho šéfa alebo zlá atmosféra na pracovisku, napätie zo zmeny či straty zamestnania, náročná starostlivosť o ťažko chorého príbuzného... Nielen tieto, ale aj mnohé iné situácie majú spoločného menovateľa - stres. A nie je málo tých, ktorí podobné situácie riešia opakovanými nájazdmi na chladničku spojené s nezriadeným prejedaním sa alebo napríklad s konzumáciou príliš veľkého množstva sladkostí. Netreba pripomínať, že výsledkom takéhoto spôsobu „liečby" stresu bývajú nadbytočné kilogramy. A výnimkou, samozrejme, nie sú ani deti.
Stres a obezita sú spojité nádoby. Potvrdzujú to aj výsledky jednej z posledných štúdií American Psychological Association. Potvrdilo sa, že deti s nadváhou alebo obézne deti sa cítia viac vystresované ako ich rovesníci s normálnou hmotnosťou. Stres má negatívny dopad na ich životný štýl a návyky, čo nepriaznivo vplýva na ich zdravie. Život s miernou alebo vysokou hladnou stresu bráni v osvojovaní si iných zdravých návykov, ako je vhodné stravovanie, dostatok pohybu či spánku.
Aká matka, taká...
Nepriaznivú situáciu umocňuje aj to, ak dieťa vyrastá v rodine, kde sú obézni rodičia. Takí rodičia (samozrejme okrem psychologických a psycho-sociálnych môžu byť príčinou obezity aj biologické - hormonálne a genetické faktory), ktorí majú nesprávne stravovacie zvyklosti, vštepujú tento model aj svojim deťom, takže aj ich deti sú obvykle obézne. A veľké percento obéznych detí sa nadbytočných kilogramov nezbaví ani v dospelosti.
Na druhej strane rodičia, ktorí problémy s nadváhou alebo obezitou nemajú, sa aj častejšie zapájajú do fyzických aktivít a s nimi aj ich deti. Tučné deti a tuční rodičia preukazovali aj vyššiu hladinu stresu.
Keď výskumníci určili špecifické symptómy stresu a depresie, tieto sa u detí s nadváhou alebo u obéznych detí vyskytovali v zvýšenej miere v porovnaní s deťmi s normálnou hmotnosťou.
Deti s nadváhou majú napríklad väčšie problémy so spánkom ako deti s normálnou hmotnosťou (48 % ku 33 %), obézne deti bývajú viac hnevlivé alebo sa častejšie dostávajú do konfliktu ako deti štíhle (22 % ku 13 %), deti s nadváhou častejšie pociťujú bolesti hlavy (43 % ku 28 %), alebo u nich prevláda pocit ľahostajnosti, v dôsledku čoho sú pasívne a nemajú záujem o žiadnu činnosť (34 % ku 21 %).
Obezita a depresie
Stresujúcim faktorom u obéznych detí je aj to, že klesá ich popularita a obľúbenosť v kolektíve. Nezriedka sú terčom posmechu a ponižovania zo strany rovesníkov, a dokonca niekedy môže diskriminácia vychádzať aj zo strany samotných rodičov.
Výskumy potvrdili, že kým deti s nadváhou sa cítili viac vystresované, tak na druhej strane stres môže byť príčinou zvyšovania telesnej hmotnosti. A nemusí to byť iba samotné prejedanie sa, ale aj kombinácia nadbytku kalórií s nedostatkom fyzickej aktivity. Okrem toho, mnohé deti napríklad potvrdili, že na zvládanie stresu využívajú sedavé aktivity, ako je počúvanie hudby, hra počítačových hier či sledovanie televízie.
Odborníci v týchto súvislostiach poukazujú aj na súvislosť medzi obezitou a depresiou. Ľudia s kilogramami navyše častejšie prepadajú depresiám, keďže nie sú so svojím telom a vzhľadom spokojní. Na druhej strane tí, ktorí depresiami trpia, sa ľahšie stanú obéznymi, pretože v ich organizme prebieha množstvo fyziologických zmien v hormonálnom a imunitnom systéme. Ľahko tak vzniká začarovaný kruh - pacienti trpiaci depresiami mávajú problémy s dodržiavaním základných plánov, týkajúcich sa napríklad aj pravidelnosti a dostatku pohybovej aktivity a nezriedka si svoj stav kompenzujú prejedaním. Preto je z hľadiska lepšej efektívnosti a prínosu liečby zohľadňovať a dbať na obe hľadiská.