SME

Stres nezriedka „zajedáme" a sme v strese, lebo sme tuční

V dnešnej rýchlej dobe patrí k neodmysliteľným „rekvizitám" moderného spôsobu života bohužiaľ aj stres. Tento zradný spoločník je však rizikovým faktorom mnohých závažných civilizačných ochorení, aj obezity. A naopak, obezita je často aj príčinou stresu.

V pozadí obezity stoja rôzne faktory, nielen biologické, ale aj psychologické či psycho-sociálne. Obézni rodičia často vštepujú nevhodné stravovacie návyky aj svojim deťom.V pozadí obezity stoja rôzne faktory, nielen biologické, ale aj psychologické či psycho-sociálne. Obézni rodičia často vštepujú nevhodné stravovacie návyky aj svojim deťom. (Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

Určite to mnohí poznajú. Hádka s manželkou, útoky nevľúdneho šéfa alebo zlá atmosféra na pracovisku, napätie zo zmeny či straty zamestnania, náročná starostlivosť o ťažko chorého príbuzného... Nielen tieto, ale aj mnohé iné situácie majú spoločného menovateľa - stres. A nie je málo tých, ktorí podobné situácie riešia opakovanými nájazdmi na chladničku spojené s nezriadeným prejedaním sa alebo napríklad s konzumáciou príliš veľkého množstva sladkostí. Netreba pripomínať, že výsledkom takéhoto spôsobu „liečby" stresu bývajú nadbytočné kilogramy. A výnimkou, samozrejme, nie sú ani deti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Stres a obezita sú spojité nádoby. Potvrdzujú to aj výsledky jednej z posledných štúdií American Psychological Association. Potvrdilo sa, že deti s nadváhou alebo obézne deti sa cítia viac vystresované ako ich rovesníci s normálnou hmotnosťou. Stres má negatívny dopad na ich životný štýl a návyky, čo nepriaznivo vplýva na ich zdravie. Život s miernou alebo vysokou hladnou stresu bráni v osvojovaní si iných zdravých návykov, ako je vhodné stravovanie, dostatok pohybu či spánku.

Aká matka, taká...

Nepriaznivú situáciu umocňuje aj to, ak dieťa vyrastá v rodine, kde sú obézni rodičia. Takí rodičia (samozrejme okrem psychologických a psycho-sociálnych môžu byť príčinou obezity aj biologické - hormonálne a genetické faktory), ktorí majú nesprávne stravovacie zvyklosti, vštepujú tento model aj svojim deťom, takže aj ich deti sú obvykle obézne. A veľké percento obéznych detí sa nadbytočných kilogramov nezbaví ani v dospelosti.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane rodičia, ktorí problémy s nadváhou alebo obezitou nemajú, sa aj častejšie zapájajú do fyzických aktivít a s nimi aj ich deti. Tučné deti a tuční rodičia preukazovali aj vyššiu hladinu stresu.

Keď výskumníci určili špecifické symptómy stresu a depresie, tieto sa u detí s nadváhou alebo u obéznych detí vyskytovali v zvýšenej miere v porovnaní s deťmi s normálnou hmotnosťou.

Deti s nadváhou majú napríklad väčšie problémy so spánkom ako deti s normálnou hmotnosťou (48 % ku 33 %), obézne deti bývajú viac hnevlivé alebo sa častejšie dostávajú do konfliktu ako deti štíhle (22 % ku 13 %), deti s nadváhou častejšie pociťujú bolesti hlavy (43 % ku 28 %), alebo u nich prevláda pocit ľahostajnosti, v dôsledku čoho sú pasívne a nemajú záujem o žiadnu činnosť (34 % ku 21 %).

SkryťVypnúť reklamu

Obezita a depresie

Stresujúcim faktorom u obéznych detí je aj to, že klesá ich popularita a obľúbenosť v kolektíve. Nezriedka sú terčom posmechu a ponižovania zo strany rovesníkov, a dokonca niekedy môže diskriminácia vychádzať aj zo strany samotných rodičov.

Výskumy potvrdili, že kým deti s nadváhou sa cítili viac vystresované, tak na druhej strane stres môže byť príčinou zvyšovania telesnej hmotnosti. A nemusí to byť iba samotné prejedanie sa, ale aj kombinácia nadbytku kalórií s nedostatkom fyzickej aktivity. Okrem toho, mnohé deti napríklad potvrdili, že na zvládanie stresu využívajú sedavé aktivity, ako je počúvanie hudby, hra počítačových hier či sledovanie televízie.

Odborníci v týchto súvislostiach poukazujú aj na súvislosť medzi obezitou a depresiou. Ľudia s kilogramami navyše častejšie prepadajú depresiám, keďže nie sú so svojím telom a vzhľadom spokojní. Na druhej strane tí, ktorí depresiami trpia, sa ľahšie stanú obéznymi, pretože v ich organizme prebieha množstvo fyziologických zmien v hormonálnom a imunitnom systéme. Ľahko tak vzniká začarovaný kruh - pacienti trpiaci depresiami mávajú problémy s dodržiavaním základných plánov, týkajúcich sa napríklad aj pravidelnosti a dostatku pohybovej aktivity a nezriedka si svoj stav kompenzujú prejedaním. Preto je z hľadiska lepšej efektívnosti a prínosu liečby zohľadňovať a dbať na obe hľadiská.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 704
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 246
  3. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 5 714
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 206
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 5 102
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 008
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 787
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 085
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu