SME

Astmu môže zhoršiť stres, ba aj krieda

Jeseň je najrizikovejším obdobím pre vznik a zhoršenie astmy u detí. Až v 80 percentách prípadov ju spúšťa bežné prechladnutie a vírusové ochorenia. V škole sa pod ňu môže podpísať emočný stres, prach, ale aj krieda.

(Zdroj: Ilustračné - sxc.hu)

Podľa epidemiologických údajov sa u každého štvrtého dieťaťa na Slovensku prejavia v školskom veku niektoré z alergických symptómov. Astmou trpí približne pätnásť percent populácie, ale až sedem percent detí.

Ako sa prejavuje astma
  • Astmatický záchvat spôsobuje opuch sliznice, zúženie priedušiek a zvýšenú tvorbu hlienu. Najčastejšie príznaky astmy sú: dýchavica - pocit ťažkého dýchania, záchvat kašľa, piskoty.

Čo sa pri astme deje v dýchacích cestách
  • Dýchacími cestami prichádza do pľúc vzduch, aby mohol okysličiť krv. Vyzerajú ako rozvetvený strom, kde priedušky sú ako konáriky. Priedušky zdravého človeka alebo astmatika pod kontrolou sú priechodné a vzduch nimi prechádza bez prekážok.
  • Keď nie je astma pod kontrolou, priedušky sa zúžia, opuchnú a tvorí sa nadmerné množstvo hlienu.
  • Príčinou ťažkostí astmatika je to, že stiahnuté priedušky bránia prúdeniu vzduchu pri dýchaní a telo dostáva menej kyslíka.
  • Dýchanie je ťažké, s piskotmi, chorý znesie menšiu telesnú námahu. Na hrudi pociťuje tieseň.
  • V horšom prípade prichádza astmatický záchvat, ktorý môže byť pri nesprávnej okamžitej reakcii veľmi nebezpečný.
  • Astmatický záchvat sa v kritických situáciách, ak nie je poskytnutá lekárska pomoc, môže skončiť aj smrťou.
Zdroj: Združenie astmatikov Slovenska

„Jednoduchá matematika potom hovorí, že ak je v základnej škole priemerný počet detí v triede 30, potom sa v každej triede nájde aspoň jeden astmatik a viac ako päť detí má inú formu alergie," vypočítava detský lekár Peter Cižnár z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.

Presný počet astmatických detí na Slovensku nemáme. Predpokladá sa, že ich môže byť asi 60-tisíc. Bronchiálna astma nie je choroba, ktorá vzniká až v dospelosti. „Päťdesiat až osemdesiat percent dospelých astmatických pacientov malo prvé príznaky už v predškolskom veku," povedala detská imunoloalergiologička Dana Nováková z bratislavského medicínskeho centra Medifera. Odborná verejnosť predpokladá, že do roku 2015 bude každé druhé dieťa v Európe alergické, zvýši sa teda aj nárast astmy.

Za ochorenie môže čoraz horšie životné ovzdušie, agresívne exhaláty a alergény.

Astmatikom jeseň nežičí

Lekári jeseň a začiatok školského roka spojený s nástupom detí do kolektívu považujú za najrizikovejšie obdobie pre vznik a zhoršenie astmy u detí.

Potvrdzuje to aj imunoalergiologička z Prešova Slávka Belvončíková. „Jeseň je špecifickým ročným obdobím najmä pre deti. V kolektíve pod vplyvom respiračných infekcií oveľa rýchlejšie ochorejú. Je dokázané, že infekcia RS vírusom poškodzuje výstelku priedušiek u detí tak špecificky, že navodí spustenie mechanizmov, ktoré vedú k vzplanutiu alergického zápalu v prieduškách, čo je podstatou prieduškovej astmy," vysvetľuje doktorka Belvončíková.

U niektorých detí ide dlho o kašeľ viazaný na obdobie po infekcii dýchacích ciest, u iných je to pokašliavanie pri námahe, v prašnom prostredí. U ďalších je prvým prejavom jasný astmatický záchvat.

„Priedušková astma je meniace sa ochorenie, teda aj jej začiatok môže byť variabilný," zdôrazňuje doktorka. U detí, ktoré už astmou trpia, môže jeseň spôsobiť zhoršenie príznakov ochorenia. Malí astmatici sú tak na jeseň častejšie hospitalizovaní ako v iných ročných obdobiach.

Dá sa astme predísť?

Riziko vzniku prieduškovej astmy jednoznačne stúpa pri výskyte astmy alebo alergických ochorení v rodine. „Ak má astmu jeden z rodičov, riziko, že ju bude mať aj dieťa je 25- percentné, ak ju majú obidvaja rodičia, je 50-percentné," hovorí imunoalergiologička Adriana Kondrlíková z Nemocnice s poliklinikou Medissimo v Bratislava.

Významným rizikovým faktorom je prítomnosť atopickej dermatitídy alebo alergickej nádchy. Okrem vplyvu dedičnosti sa na vzniku ochorenia spolupodieľa aj prostredie. „Genetické faktory ovplyvniť nemôžeme, ale vplyv vonkajších faktorov do určitej miery áno. Tie sa však skôr podieľajú na spustení astmy ako na vývoji astmy," povedala Kondrlíková.

Spúšťačom astmy môže byť u niektorých detí aj školské prostredie, v ktorom trávia veľkú časť dňa. „Spúšťačom ochorenia v škole nie sú vždy len respiračné infekty, ale napríklad aj emočný stres, prach, krieda, ktorou žiaci píšu na tabuľu a podobne," povedala Kondrlíková.

Vyrásť z astmy sa nedá
Dlhodobé štúdie, ktoré sledujú vývoj detskej astmy do dospelosti zistili, že neplatí tradovaný názor, že z astmy sa vyrastie alebo že astma v puberte vymizne.

BRATISLAVA. Dieťa z toho vyrastie - takýto názor medzi sebou bežne šíria matky chorých detí. Nie je to tak. „Ukazuje sa síce, že niektorí chorí s ľahkým priebehom astmy môžu s postupom rokov dosiahnuť kľudový stav a niekedy i prestať užívať dlhodobú preventívnu liečbu, astma sa však môže kedykoľvek u nich ozvať.

Pri závažných formách astmy je pravdepodobnosť jej vymiznutia minimálna," zdôrazňuje imunoalergiologička Adriana Kondrlíková.

Imunoalergiologička Slávka Belvončíková sa stretáva aj s prípadmi detí, ktoré prechodom do puberty strácajú astmatické ťažkosti. To súvisí s vývojom imunologického stavu organizmu a s jeho dozretím. „No vo všeobecnosti platí, že je to ochorenie nevyliečiteľné, len driemajúce a čaká na vzplanutie pod vplyvom nejakého spúšťača," konštatuje Belvončíková.

„Žijeme v priaznivom období, lieky na astmu sú na takej vysokej úrovni a pri minime nežiaducich účinkoch držia toto ochorenie väčšinou pod kontrolou," dodala Belvončíková.

Jarmila Horáková
Chlór môže byť nebezpečný
Deti pred dovŕšením dvoch rokov by v bazénoch nemali prichádzať do styku s vodou upravovanou chlórom.

BRATISLAVA. Najnovšia štúdia, ktorú zverejnil Európsky respiračný žurnál, ukázala, že plávanie bábätiek v

chlórom upravovaných bazénoch môže neskôr mať vplyv na výskyt bronchitíd, astmy a alergií.
Detská pediatrička a imunoalergiologička Dana Nováková z medicínskeho centra Medifera v Bratislave potvrdzuje: chlórom upravované bazény naozaj nie sú vhodné na plávanie bábätiek. Najmä tých, ktoré pochádzajú z rodín alergikov.

„Chlór patrí medzi veľmi silne dráždivé látky, ktoré môžu byť spúšťačom opakovaných zápalov v dýchacích cestách, ale aj alergických reakcií, povedala Nováková.

Plávanie je pre bábätká vhodné a odporúčané najmä z hľadiska psychomotorického vývinu a zvýšenia odolnosti organizmu proti mikróbom, ale bazény nesmú byť upravované chlórom a nesmú slúžiť verejnosti.

Jarmila Horáková
Rady pre rodičov

Na čo dať pozor

  • Astma je najčastejšie chronické ochorenie detského veku. Vzhľadom na to, že klinický obraz u detí nie je taký jednoznačný ako u dospelých, zostáva často nepoznaná. U detí do piateho roku života sú jej najčastejšou príčinou hlavne vírusové infekty dýchacích ciest. Imunoalergiologička ADRIANA KONDRLÍKOVÁ z
Nemocnice s poliklinikou Medissimo v Bratislave rodičom odporúča:
  1. Všímajte si symptómy upozorňujúce na možnú astmu.
  2. Sú to dušnosť, kašeľ, tieseň na hrudníku, pískanie, zvieranie či neurčitý tlak na hrudníku, predĺžený výdych.
  3. U detí sa veľmi často objavuje bolesť brucha ako dôsledok preťaženia brušného a bránicového svalstva.
  4. Diagnosticky veľmi cenný je údaj o výskyte príznakov v skorých ranných hodinách alebo v noci.
  5. U niektorých detí sa môžu prvé astmatické ťažkosti objaviť iba vo forme opakovaných „viróz" alebo stavov zahlienenia, pričom priame príznaky zúženia priedušiek nemusia byť prítomné.
  6. Astmatické prejavy veľmi často nadväzujú na respiračné infekty, na väčšiu námahu, krik, plač, po kontakte s alergénmi a podobne.

Čo pomáha pri liečbe

Imunoalergiologička SLÁVKA BELVONČÍKOVÁ z Alergoimunologického centra Prešov, Sabinov rodičom odporúča, aby sa najmä snažili v rodine zachovať optimistickú náladu.
  • Na ochorenie vplýva aj psychický stav dieťaťa, a tak by mu rodičia mali dopriať psychohygienu,
  • je dobre, ak sa astmatik celoročne otužuje,
  • v jesenných mesiacoch treba dbať na stály prísun vitamínov,
  • celoročne na pohyb na čerstvom vzduchu,
  • vyhýbať sa klimatizovaným priestorom,
  • vyhýbať sa infekciám,
Informujte učiteľa

Detská pediatrička a imunoalergiologička DANA NOVÁKOVÁ z medicínskeho centra Medifera v Bratislave zdôrazňuje, že o astme by mal byť informovaný triedny učiteľ astmatického dieťaťa.

  • Informácie by mali obsahovať nielen diagnózu a liečbu dieťaťa, ale aj možné riziká spúšťajúce akútny stav.
  • Triedny učiteľ by mal od rodiča dostať základné informácie, rady či pokyny, ako sa zachovať pri akútnom astmatickom stave.
  • Pokiaľ má dieťa s astmou obmedzenia zo strany odborného lekára na určité hodiny školského vyučovania, tak je potrebné, aby boli adekvátne informovaní aj učitelia jednotlivých vyučovacích hodín (učiteľ telesnej výchovy, výtvarnej výchovy, kuchárky v školskej jedálni).
Jarmila Horáková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu