SME

Pri bolesti v krížoch pomáha Pilates, treba však cvičiť správne

Bolesti chrbtice, zvlášť v krížoch, patria k najčastejším zdravotným problémom. Pomôcť vám môže špeciálne cvičenie, ktoré je slovenským rehabilitačným konceptom, vychádzajúcim zo známej Pilatesovej metódy.

(Zdroj: Július Kazimír)

Svetoznámy düsseldorfský rodák Joseph Hubertus Pilates sa preslávil svojím špecifickým, a v tých časoch aj prevratným cvičebným programom, využívajúcim okrem gymnastických prvkov aj systém špeciálnych náradí. Tieto cvičenia, zamerané na posilňovanie a precvičovanie všetkých, aj hlbokých svalových skupín, sú komplexným cvičením, ktoré si vyžaduje sústredenie a koordináciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pilatesova metóda kontrolovaného pohybu, v čase svojho vzniku známa pod názvom Contrology, bola spočiatku populárna najmä medzi tanečníkmi a športovcami. Dnes Pilates cvičia ľudia po celom svete a nezriedka vo väčších skupinách v rôznych fitness centrách. Úskalím však je, že Pilatesove cviky sa často necvičia správne. Často je dôvodom to, že inštruktor neabsolvoval potrebné odborné školenie a okrem toho pri väčšom počte cvičiacich nemá dostatok času a priestoru venovať sa každému jednotlivo.

SkryťVypnúť reklamu

Na tento problém upozorňuje aj MUDr. Július Kazimír - renomovaný odborník z oblasti rehabilitácie a ortopédie zo špecializovaného centra pre liečbu porúch pohybového aparátu. „Sám tvorca, Joseph Pilates, svoju gymnastiku, starú takmer sto rokov, navrhol ako individuálnu. To je veľmi dôležité a nie každý si to uvedomuje, on sa však počas svojho života venoval svojim klientom vždy individuálne. Dnešný komerčný Pilates, nielen na Slovensku, ale aj vo svete, sa realizuje v skupinách, kde cvičí aj 20 - 30 ľudí a často ide o gymnastiku na žinenkách, kde inštruktor vedie klientov, nemá však možnosť zasahovať do detailu cvičenia, čím potom vzniká celkom iný efekt," hovorí MUDr. Július Kazimír.

Nielen liečba ale aj prevencia

Ako sme už spomenuli, bolesti v krížoch sú veľmi rozšíreným zdravotným problémom a jednou zo základných príčin je nedostatok fyzickej aktivity. Málo sa hýbeme, veľa a nesprávne sedíme, čo má nepriaznivý dopad aj na svalový korzet trupu. Výsledky odborných výskumov naznačujú, že bolesti chrbta súvisia vo veľkej miere práve s týmto problémom.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinečnou a účinnou metódou, ako s bolesťami bojovať a predchádzať im, je Pilates Medical - komplexný rehabilitačný program, ktorý vychádza z Pilatesových cvičení. Autormi tohto medicínsky podloženého konceptu sú odborníci na rehabilitáciu - MUDr. Július Kazimír a MUDr. Monika Klenková, obaja zo špecializovaného centra pre liečbu porúch pohybového aparátu.

MUDr. Kazimír vysvetľuje, že spolu s MUDr. Klenkovou zaviedli Pilatesovu metódu na Slovensku už v roku 2001. Ako rehabilitačných lekárov ich upútala neobvyklá forma cvikov, ako ich navrhol objaviteľ metódy - Joseph Pilates. „Pilatesova metóda totiž veľmi účinne pracuje s tzv. hlbokými svalmi trupu, chrbta, ale najmä podbruška - sú to svaly, ktoré výhradne potrebujeme na stabilizáciu driekovej a hrudnej chrbtice," upresňuje MUDr. Kazimír.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodnú Pilatesovu gymnastiku tak rehabilitační lekári vo svojom špecializovanom centre postupne rozpracovali, medicínsky zdôvodnili, urobili aj klinické štúdie a zistili, že ak sa cvičí správne, je možné ju použiť nielen na zlepšenie kondície, ale aj terapeuticky - liečebne, a tiež preventívne. Tak sa zrodila nová filozofia - tzv. Pilates Medical.

Fyzická aktivita, nie pasívne procedúry

Odborník na rehabilitáciu MUDr. Július Kazimír zdôrazňuje, že Pilates Medical je dizajnovaný medicínsky, to znamená, že cviky sú upravené a odôvodnené z lekárskeho hľadiska. Rozdelené sú podľa toho, či chceme riešiť dajme tomu bolesti chrbtice, športový úraz, chybné držanie tela u detí a mladistvých, alebo či si niekto chce iba zlepšiť kondíciu. Ide o odlišné smery a zámeru sa musí prispôsobiť aj správny výber cvikov.

SkryťVypnúť reklamu

Inštruktor môže napríklad zostaviť program kondične výnimočne náročný alebo, naopak, veľmi šetrný, a tak vhodný aj pre bolestivé stavy alebo starších ľudí, ktorí necvičia. Lekár však zároveň komentuje, že cesta aktívnej rehabilitácie nemá v širšom ponímaní na Slovensku zásadný ohlas. Ľudia sú naklonení skôr pasívnym procedúram ako sú masáže, ultrazvuk, magnetoterapia, elektroliečba.

„Samozrejme, sú to všetko akceptovateľné procedúry, avšak nie je v nich nič aktívne. Klienti, ktorí chodia do nášho centra za účelom riešenia zdravotných problémov, sú postavení zoči-voči skutočnosti, že ak si chcú pomôcť, musia aktívne cvičiť, niečo so sebou robiť. Nie pre každého je táto cesta jednoduchá. Klientov však postupne naučíme narábať so svojím telom, svalmi a výsledný efekt je veľmi dobrý," hovorí MUDr. Kazimír.

SkryťVypnúť reklamu

Chybný detail môže zmariť celé úsilie

Pilates na žinenke je neobvyklá gymnastika - nepracuje sa so žiadnymi vonkajšími náradiami, váhami, nepoužívajú sa činky, ale len segmenty vlastného tela, ktoré sa premysleným spôsobom fyzikálne presúvajú podľa určitých pravidiel. MUDr. Kazimír vysvetľuje, že Joseph Pilates pôvodne navrhol iba 34 cvikov, ktoré však dovtedy nikto nevidel, a z ktorých sa potom postupne vyvinuli desiatky ďalších modifikácií.

Ak však niekto nepracuje korektne a zvolí nevhodný cvik, ktorý vyžaduje veľkú námahu, môže dochádzať k prílišnému zaťažovaniu driekových platničiek a chrbtice, čo môže mať neblahé dôsledky. Môže sa to stať práve pri skupinových cvičeniach, kde cvičí naraz veľa ľudí a nie je možné venovať sa každému individuálne a naučiť ich, ako majú zapájať hlboké svaly, aby cvik mohli zvládnuť.

SkryťVypnúť reklamu

„Nekorektne prevádzaná Pilatesova gymnastika vrhá potom trochu iné svetlo na celú metódu. Ak človeka po nesprávnom cvičení rozbolia kríže alebo ho ‚sekne', jeho ošetrujúci lekár sa môže o celej metóde vyjadriť nie celkom pozitívne. A my pritom vieme, že príčinou nie je zlá metóda, ale zlá alebo nedostatočná inštruktáž, respektíve dôsledok toho, že inštruktor nemal možnosť venovať sa pri skupinovom cvičení každému zvlášť," vysvetľuje ortopéd a rehabilitačný lekár MUDr. Kazimír.

Spolu s MUDr. Monikou Klenkovou berú metódu veľmi vážne aj v tom ohľade, že do programu napríklad nepustia klienta, ktorého by najprv nevyšetrili. „Urobíme diagnostiku - momentálne máme k dispozícii najmodernejšie diagnostické metódy, klienta zrozumiteľným spôsobom oboznámime s jeho aktuálnym stavom a navrhneme mu spôsob cvičenia Pilates Medical takpovediac „ušitý na mieru". U niekoho môže ísť o dynamickejšie cvičenie, pre niekoho iného je zasa vhodnejší šetrnejší variant," hovorí MUDr. Kazimír.

SkryťVypnúť reklamu

Ak máte záujem poradiť sa s odborníkom v oblasti rehabilitácie, môžete sa v našej online poradni rehabilitácia obrátiť na MUDr. Moniku Klenkovú.

Overte si certifikát

Obaja lekári počas desiatich rokov vyškolili 120 slovenských Pilates Medical inštruktorov - sú to lekári, fyzioterapeuti, odborníci v športe. Ak teda niekto hľadá zdravotné terapeutické využitie Pilatesovej metódy, mal by sa zaujímať, čí má príslušné centrum certifikát a inštruktor potrebné odborné školenie.

S touto metódou sú oboznámení aj mnohí lekári, keďže autori metódu prednášajú a každoročne robia aj školiace semináre. Pre laickú verejnosť pripravili knihu, v ktorej veľmi prístupným spôsobom prezentujú najdôležitejšie informácie o chrbtici, bolestiach v krížoch, ako aj samotnú metódu Pilates Medical. Okrem toho tu možno nájsť detailný opis a ilustrácie jednotlivých cvičení. Ide o celosvetový unikát, pretože MUDr. Monika Klenková v publikácii nielen zoradila 49 optimálnych cvikov pri bolestiach v krížoch, ale ukazuje aj to najdôležitejšie - chybný detail.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja lekári zdôrazňujú, že Pilatesova metóda je rokmi overená a dobre funguje, dôležité je však aj to, aby si ju človek osvojil ako životný štýl. Nie je to cvičenie na jeden - dva mesiace, ideálne je, ak klienti cvičia stále. „Mnohí klienti, ktorí k nám prídu so zdravotným problémom, majú nadváhu a sú bez pohybových aktivít, takže nie je jednoduché preorientovať ich na aktívne cvičenie. Ak sa to však podarí a funguje to, ich prístup sa zmení."

Môžem cvičiť po operácii?

Mnohí ortopédi varujú pred nedostatkom pohybu ako zdrojom mnohých zdravotných problémov. Príčinou ťažkostí však môže byť napríklad aj nesprávne sedenie, ktoré nepriaznivo pôsobí nielen na krčnú, ale aj driekovú chrbticu - ľudovo povedané kríže. Sedenie je podľa odborníkov horšie ako státie a ak dlhodobo nesprávne sedíte, svaly zoslabnú a zaťaženie platničiek je veľké. Znamená to, že nemusíte mať úraz, aby ste mali poškodenú platničku.

SkryťVypnúť reklamu

Poškodenia platničky sa v niektorých prípadoch riešia operáciou. Môže napríklad takýto pacient, ktorý má navyše nadváhu, cvičiť po operácii Pilates Madical? MUDr. Kazimír vysvetľuje, že práve Pilates Medical je metóda, ktorú ťažko nahradí bežné cvičenie vo fitnesscentre.

„Samozrejme, pacient nemôže cvičiť v štádiu akútnej bolesti. Metódu však vieme aplikovať od subakútneho štádia - hernia platničky má vždy rovnaký začiatok. Ak je niekto po operácii, je to náročné, lebo si musí naspäť vybudovať svalový korzet, aby sa to už nestalo a operácia tiež nemusí všetko vyriešiť. A pokiaľ ide o nadváhu, problém je skôr v zmene životného štýlu, taký pacient by si jednoducho na cvičenie mal nájsť čas, trebárs namiesto sledovania televízie," hovorí MUDr. Kazimír.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Madonnu bolí chrbát

Najčastejšou príčinou bolestí v chrbte sú platničky. Opotrebovávajú sa nadmerným preťažovaním pri nesprávnom sedení, pri namáhavej práci v predklone, silových cvičeniach, ale aj nečinnosťou. Okrem problémov s platničkami sú to aj degeneratívne ochorenia chrbtice - artróza, spondylóza, osteofyty.

Závažná je aj osteoporóza. Jej vzniku takisto napomáha absencia pohybu, takže svaly slabnú, kosti sa odvápňujú, držanie tela sa zhoršuje. To sú najčastejšie diagnózy, až potom sú to úrazy, prípadné posuny stavcov ako spondylolistéza a pod. Pohyb je teda veľmi dôležitou súčasťou prevencie rôznych ochorení, nielen pohybového aparátu. Výnimkou by nemali byť ani malé deti.

Pokiaľ ide o využitie metódy Pilates Medical, tak MUDr. Kazimír vysvetľuje, že „s deťmi sa dá cvičiť zhruba od ôsmich rokov, keď už sú schopné spolupracovať. Existuje aj tzv. Baby Pilates, ktorý je modifikovaný pre potreby detí. Dôležité je nájsť zábavnú formu a práve v prípade detí potom vstupujú do hry rôzne zábavné pomôcky. Kým pomôcky ako Pilatesov kruh sú zaujímavé skôr pre dospelých, pre deti treba vymýšľať rôzne hravé formy, napr. s fitloptou. Podiel Pilatesových cvikov tu nie je rovnaký ako u dospelých.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade mládeže od 13-tich rokov je to už výzva," hovorí lekár, „zvýrazňuje sa nesprávne držanie tela, začínajú sa prejavovať skoliózy, kyfózy a pod. Okrem toho je to najťažší vek, vtedy má mladý človek úplne iné starosti a záujmy, ako sa venovať nejakému cvičeniu, takže neraz je taká situácia veľmi ťažká pre lekárov aj rodičov. Niekedy však stačí poukázať na to, že napríklad aj taká Madonna má problém, ktorý rieši správnym cvičením a zaúčinkuje to," usmieva sa lekár.

Najčastejšie chyby

Už sme spomínali, že chybne prevedený detail cvičenia môže zmariť celé úsilie. Akých najčastejších chýb sa dopúšťajú začiatočníci, ale aj inštruktori bez absolvovania patričného kurzu? MUDr. Kazimír hovorí, že je to napríklad práca s panvou, jej nesprávna poloha pri ležaní na chrbte a zároveň aktivovanie hlbokého svalstva v podbrušku. „V podbrušku, nie bruchu," zdôrazňuje lekár. Pre upresnenie - je to zóna medzi pupkom a lonovou kosťou. „Väčšinou, keď sa robia ‚brušáky' - ‚sklápačky', tak pracujete trochu vyššie a na povrchu.

SkryťVypnúť reklamu

Aby človek naštartoval hlbokú spodnú vrstvu svalov, potrebuje poznať pár ‚grífov' a dostať inštruktáž. Pokiaľ cvik neovládate, zdvihnete nohy nad podložku a chcete s nimi niečo robiť, chrbtica a panva nie sú v správnom postavení a už je na platničku vyvíjaný iný tlak, aký by mal byť," varuje odborník. Ďalej vysvetľuje, že druhou typickou, možno ešte častejšou chybou je postavenie lopatiek a šije.

Trapézové svaly používame podvedome aj v strese, potom napríklad aj pri šoférovaní, pri písaní na počítači, a to všetko robíme s rukami pred telom, takže šijové trapézové svaly sú stuhnuté. Dôsledkom sú často napríklad bolesti hlavy.

„Ak teda niekto začne cvičiť Pilatesove cvičenia a unikne mu napríklad tento detail, celý cvik tým utrpí. Treťou, najčastejšou chybou je nesprávne dýchanie," hovorí ortopéd. „Dýchanie je jedným z prvkov Pilatesovej metódy a keďže často dýchame plytko a nesprávne, často sa aj zadýchame, a to len preto, lebo nevieme správne pracovať s nádychom a výdychom."

SkryťVypnúť reklamu

Pilatesove cvičenia môžu cvičiť ľudia v každom veku, výnimkou nie sú ani klienti po osemdesiatke. Inštruktor dokáže prispôsobiť program potrebám a zdravotnému stavu každého klienta podľa jeho individuálnych potrieb.

Na čom sa cvičí Pilates?

Platesove cvičenia sú prepracovaným systémom, ktorý využíva aj sériu náradí a aparátov, ktoré vyvinul a nechal si patentovať ich autor - Joseph Pilates.

Najmä na Slovensku sa v skupinových Pilatesových cvičeniach najčastejšie využíva žinenka, preto túto metódu často mnohí považujú len za metódu na žinenkách. Ako upresňuje MUDr. Kazimír, tvorca svoje cvičenie navrhol ako systém cvičenia v pomyselnom kruhu: cvičím na žinenke, potom sa presúvam k nejakému aparátu, neskôr k náradiu. Počas 60 minút cvičenia tak možno prejsť rôznymi prvkami metódy. Ako vysvetľuje lekár, kompletné Pilatesove štúdiá sú všade na svete vybavené aj týmito aparátmi, lebo to boli jeho patenty, jeho objavy, a patria k tejto metóde. „Je to historická zvláštnosť, ide o jedinú metódu cvičenia, ktorej súčasťou je aj gymnastika, aj cvičenia na rôznych náradiach a aparátoch. Obľúbenosť tohto cvičenia tak má na svedomí aj jeho pestrosť. Cvičenie je zaujímavé aj z fyzikálneho hľadiska, pracuje sa so systémom ťahových a odporových síl cez sústavu kalibrovaných pružín - je to poznávacia značka celej metódy na Pilatesových zariadeniach - vysvetľuje MUDr. Július Kazimír.

SkryťVypnúť reklamu

Zapojte sa do súťaže

Trápia vás bolesti v krížoch? Možno vás zaujme knižka MUDr. Júliusa Kazimíra a MUDr. Moniky Klenkovej - odborníkov na rehabilitáciu, ktorá sa venuje práve tejto problematike. Ak chcete súťažiť, stačí správne odpovedať na súťažnú otázku, ktorú spolu s prihlasovacím formulárom nájdete tu. Štyria výhercovia získajú odborno-populárnu publikáciu Bolesti v krížoch a Pilates Medical.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 429
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 106
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 025
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 715
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 083
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 928
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu