SME

Nezanedbávajte svoj imunitný systém

Vzhľadom na množstvo nepriaznivých faktorov je potrebné podporovať obranyschopnosť organizmu najmä na jeseň a v zime. U ľudí s oslabenou imunitou je napríklad väčšia pravdepodobnosť, že ich skôr premôžu rôzne vírusové a bakteriálne ochorenia, ktorých výsk

(Zdroj: Ilustračné foto: Archív)

yt je častejší práve počas chladných období. Máte problémy s imunitou? Ak máte záujem, môžete sa zapojiť do súťaže a troch výhercov odmeníme balíčkom s prípravkami na podporu imunity pre celú rodinu. Stačí správne odpovedať na súťažnú otázku, ktorú spolu s prihlasovacím formulárom nájdete tu. Súťaž trvá do 10. januára 2011 do 15.00 hod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Imunitný systém je obranným systémom organizmu, predstavuje ho komplex mechanizmov, ktoré slúžia organizmu na odlíšenie jemu vlastných a cudzorodých látok alebo štruktúr. Najčastejšie vnímame imunitu ako ochranu pred rôznymi mikroorganizmami, môžu to byť vírusy, baktérie, prvoky, plesne a parazity. Imunitný systém však chráni organizmus aj proti jeho vlastným, avšak zmeneným bunkám, sú to napríklad nádorové bunky.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci odlišujú dva typy imunity - vrodenú a získanú. Vrodenú imunitu pozorujeme u buniek a látok, ktoré sú prirodzenou súčasťou kože a slizníc, ale aj vnútorných orgánov a krvi a majú prirodzenú vrodenú schopnosť reagovať na cudzorodé štruktúry a likvidovať ich.

„Podstatne efektívnejšou súčasťou imunitného systému sú však mechanizmy tzv. získanej, alebo adaptívnej imunity, ktoré sa aktivujú až po kontakte s cudzorodým materiálom, naučia sa ho rozpoznať, uložia si ho do pamäte a pri opakovanom kontakte sú schopné rýchlej a intenzívnej reakcie. Toto rozdelenie je však do istej miery schematické, lebo obe zložky imunitného systému navzájom pri všetkých zásahoch spolupracujú. Rovnako existuje úzka spätosť imunitného systému s inými orgánmi. Najmä v poslednej dobe sa zdôrazňuje úzky vzťah medzi nervovým a imunitným systémom, vrátane vplyvov psychiky na funkciu imunitného systému," vysvetľuje imunoalergologička MUDr. Dagmar Bálintová.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vplýva na imunitu

Imunitu človeka ovplyvňujú dvojaké faktory - jednak tie, ktoré sa týkajú jeho genetickej výbavy, pričom tu treba zohľadniť aj prítomnosť alebo neprítomnosť vrodených ochorení (sem patria aj vrodené imunodeficiencie). Patria sem aj poruchy a ochorenia, ktoré sa týkajú orgánových systémov, alergickej dispozície a typu psychiky a na imunitný systém má vplyv aj starnutie organizmu.

Druhou skupinou sú vonkajšie faktory, pričom niektoré pôsobia priamo na bunky imunitného systému a oslabujú ho (znečistenie vonkajšieho prostredia, nadmerný stres) alebo ho priamo ničia (AIDS).

Je preto logické, že pre udržanie dobrého zdravia treba imunitnému systému pomáhať zdravou životosprávou a jeho posilňovaním. Základom je obmedziť vplyv stresových faktorov, dopriať si dostatok spánku a oddychu, netreba zabúdať na toľko zdôrazňovanú pravidelnú fyzickú aktivitu, obezita je takisto rizikovým faktorom.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitá je vyvážená a pestrá strava, bohatá na vitamíny, minerály, vlákninu a dostatok tekutín a eliminovať treba aj škodlivé vplyvy fajčenia, alkoholu, drog. Netreba zabúdať ani na psychický faktor - pozitívny prístup k životu ešte nikomu neuškodil - naopak, má priaznivý dopad aj na fungovanie imunitného systému.

Pomáhajú aj podporné prostriedky

Samozrejme, nie vždy je jednoduché dodržiavať všetky zásady zdravej životosprávy, v takom prípade možno pomôcť obnoviť narušenú činnosť imunitného systému aj tzv. imunomodulačnými postupmi, napríklad pomocou rôznych podporných prostriedkov. „Existuje celý rad voľne dostupných prostriedkov, ktoré ašpirujú na schopnosť podporiť úpravu narušených imunitných mechanizmov. Patria sem napr. probiotiká, enzýmy, kombinácie vitamínov a minerálov a rôzne prírodné látky, napríklad imunoglukány," uvádza imunoalergologička.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej vysvetľuje, že imunoglukány sú látky prírodného pôvodu, sú to zložité cukry, ktoré patria do skupiny beta-glukánov, ktoré sú významnou súčasťou vlákniny a preukázaný priaznivý účinok na imunitný systém majú beta-glukány s určitými chemickými charakteristikami - s beta-1,3 a beta-1,6 reťazcami (pleuran). Tieto látky spolu s množstvom iných nájdeme napríklad v hlive ustricovej.

Lekárka však zdôrazňuje, že „v prípade, že ide o vážnejšie poruchy imunity, je nutné odborné imunologické vyšetrenie a liečebné postupy, ktoré patria do rúk imunológa."

Zapojte sa do súťaže

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 886
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 781
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 446
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 229
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


3
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


5
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11
SkryťZatvoriť reklamu