Košice 17. júna (TASR) - Nádory hlavy a krku tvoria približne desať percent všetkých zhubných nádorov. Počet novozistených prípadov na Slovensku je okolo 600 ročne. Z nich najčastejšia je rakovina hrtana, ktorá tvorí až 50 percent nádorových ochorení hlavy a krku. Za posledných 20 rokov lekári počet ochorení na rakovinu hrtana stúpol zo 150 na 300 ročne.
Podľa štatistík v roku 1997 bolo v Košickom kraji hlásených 46 nových ochorení na rakovinu hrtana, čo je asi 6 - 7 ochorení na 100 000 obyvateľov. Úspešnosť liečby závisí od rozsahu ochorenia. Ak príde pacient na začiatku ochorenia, šanca na vyliečenie je viac ako 90 percent.
Medzi najúspešnejšie pracoviská na Slovensku, kde liečia nádory hlavy a krku patrí Otolaryngologické oddelenie Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Pod vedením primára MUDr. Vojtecha Kavečanského dosahuje oddelenie dosahujúce vynikajúce výsledky porovnateľné s významnými svetovými klinikami a špecializovanými pracoviskami.
Podľa Kavečanského príčinou väčšiny nádorov hlavy a krku je fajčenie a súčasné užívanie alkoholických nápojov. Medzi nádory hlavy a krku patria zhubné nádory: hrtana, hltana, dutiny ústnej, jazyka, pier, nosa, štítnej žľazy a ucha. Najrozšírenejšia je rakovina hrtana vyskytujúca sa prevažne u mužov. Približne 95 percent chorých fajčí 20 a viac cigariet denne minimálne 20 rokov. Len 5 percent chorých sú nefajčiari. Najlepšie je ak sa výskyt ochorenia zachytí v úplnom začiatku. V pokročilejších štádiách sa kombinuje s rádioterapiou, vo veľmi pokročilých štádiách je jedinou liečebnou metódou rádioterapia. Chemoterapia sa používa v menšej miere.
Zdôraznil, že podľa výsledkov nášho oddelenia sa malý nádor do veľkosti asi 1 centimeter darí liečiť s 92 percentnou úspešnosťou. Pri väčšom nádore je úspešnosť približne 70 percentná. Úspešnosť liečby sa znižuje vtedy, ak sa pacient s nádorom hlavy alebo krku už niekedy predtým liečil na jedno, resp. viac zhubných ochorení. V tom prípade imunita klesá a liečba je menej účinná. Napriek tomu sa im darí aj v takomto prípade zachrániť takmer 30 percent pacientov, dokumentuje faktami úspešnosť liečby rakoviny hlavy a krku v Košiciach primár Kavečanský.
Otolaryngologické oddelenie Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach vzniklo v 20. rokoch minulého storočia ako prvé špecializované krčné oddelenie na Slovensku. Oddelilo sa vtedy od chirurgie a v rokoch 1948 až 1981 bolo súčasťou Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. V súčasnosti patrí ORL oddelenie Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach so 40 lôžkami medzi 5 najväčších oddelení na Slovensku. Pracovný tím tvorí 10 lekárov a 25 zdravotných sestier.
Informáciu TASR poskytla Zuzana Cabanová z Interel Public Relations.