SME

Biele zuby? Chémia nestačí

Kto by netúžil po bieloskvúcom šoubiznisovom chrupe! Je však možné perfektne vybieliť akokoľvek sfarbené zuby, alebo sa s perličkami v ústach skrátka treba narodiť?

Biele, ale najmä zdravé zuby kráčajú ruka v ruke s dôkladnou dentálnou hygienou.Biele, ale najmä zdravé zuby kráčajú ruka v ruke s dôkladnou dentálnou hygienou. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Bezchybný chrup, akým sa pýšia mnohé hviezdy, je často dielom šikovných rúk špičkových zubných lekárov, ktorí majú k dispozícii najmodernejšie techniky a materiály. Každý človek totiž nemá zuby prirodzene biele.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zubný lekár Martin Cyprich hovorí, že farba zuba je výsledkom kombinácie farby dentínu - vnútornej vrstvy zuba - a skloviny - povrchovej vrstvy zuba. Ide o sfarbenie, s ktorým sa človek narodí, je teda dané geneticky. Počas vývoja zubov môže byť ich sfarbenie ovplyvnené napríklad užívaním liekov – tetracyklínov.

SkryťVypnúť reklamu

Farbu chrupu môže ovplyvniť napríklad aj nadmerné užívanie fluóru v dobe mineralizácie skloviny, takzvaná fluoróza. Môže k nej dochádzať v prípade nekontrolovanej kombinácie fluoridačných opatrení, ako je napríklad fluoridácia pitnej vody (napríklad niektoré štáty USA, fluoridové tablety, zubné pasty a potraviny s obsahom fluóru). Zmena farby zubov a kvalita zubnej skloviny môže byť spôsobená aj poruchou metabolizmu minerálov.

Farba zubov sa navyše počas života mení, pretože dochádza k postupnému obrusovaniu a stenčovaniu skloviny. V mladosti sú zuby svetlejšie, sklovina je jasnejšia. S pribúdajúcimi rokmi zuby žltnú alebo sivejú, sklovina je menej jasná.

Sfarbenie a vzhľad zubov ovplyvňuje viacero faktorov, napríklad povlaky na zuboch, ktoré sa vytvárajú v dôsledku nedokonalej techniky čistenia zubov alebo aj pri zanedbávaní hygieny. Ako lekár vysvetľuje, „tieto povlaky sú sfarbované pigmentmi z potravy či nápojov, ako sú napríklad káva alebo čaje, a v neposlednom rade má negatívny vplyv aj fajčenie.“

SkryťVypnúť reklamu

Aké biele môžu byť

Ak chceme docieliť bielu farbu chrupu, môžeme si vybrať z viacerých spôsobov. Zuby možno bieliť mechanicky - čistením pigmentov na povrchu zuba, obyčajne pri dentálnej hygiene pastou a rotačnou kefkou či pieskovaním. Alebo chemicky, keď sa pomocou lasera alebo špeciálneho svetla zosiľuje účinok bieliacich prípravkov.

Niektoré spôsoby môžete aplikovať sami doma, iné, účinnejšie, robí len odborník. Rozhodne sa však o akomkoľvek spôsobe bielenia poraďte s lekárom, ktorý najprv dôkladne vyšetrí stav chrupu a ďasien.

Stupeň vybielenia sa však vopred nedá odhadnúť. Závisí od východiskovej farby, kvality skloviny, rôznych škvŕn a porúch vývoja skloviny. „V mnohých prípadoch výrazne bielych zubov nejde o bielenie, ale o zmenu farby zubov pomocou protetického ošetrenia fazetami alebo korunkami,“ hovorí Cyprich.

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečný povlak

Pokiaľ má nepekné sfarbenie zubov na svedomí povlak, jeho odstránením odhalíme pôvodnú farbu zubov. Tieto nánosy odstráni kvalifikovaná dentálna hygienička alebo zubný lekár. Odstraňovanie povlakov patrí do skupiny mechanického bielenia – nemení sa vlastná farba zubov, ale odstraňujú sa z nich nánosy.

V kvalitnej zubnej ambulancii navyše poradia, ako sa dá vzniku týchto povlakov predchádzať. Zároveň pomôžu s praktickým nácvikom odstraňovania.

Povlak na zuboch však nie je len pôvodcom nepekného sfarbenia, ale aj hlavnou príčinou vzniku zubného kazu, zápalu ďasien, parodontitídy a predčasných strát zubov. Pokiaľ chceme ochoreniu zubov predchádzať, všeobecné informácie nepostačujú. „Informácie sú spolu s nácvikom odstraňovania povlaku šité na mieru, pretože každý človek má iný chrup a iné návyky a postoje k zubnej hygiene,“ hovorí Cyprich.

SkryťVypnúť reklamu

Doma alebo u lekára

Ďalšou možnosťou je chemické bielenie. Lekári však upozorňujú, že nemá zmysel, pokiaľ máte na zuboch povlak a zubný kameň. Preto treba najprv vykonať mechanickú očistu.

Chemicky sa zuby bielia pomocou prípravkov na báze peroxidu vodíka. Tieto prípravky sa nanášajú na sklovinu zuba a ich pôsobením sa zosvetľuje farba zuba. Bielenie sa vykonáva buď doma, alebo v ambulancii lekára, kde sa navyše účinok týchto prípravkov zosilňuje pôsobením špeciálneho svetla alebo laserového žiarenia. Výhodou je rýchly efekt a bielenie pod priamym odborným dohľadom.

Na domáce bielenie sa používajú prípravky s nižšou koncentráciou peroxidu vodíka. Používa sa pri tom takzvaný nosič, ktorý vám lekár nechá urobiť na mieru. Pred spaním si ho založíte na chrup, takže bieliaca látka môže počas noci pôsobiť. Takéto bielenie trvá jeden až tri týždne, čo je dlhší čas ako v prípade bielenia v ambulancii. Domácemu bieleniu však predchádza príprava u zubného lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Pred rozhodnutím vybieliť si zuby sa poraďte s odborníkom. Aj vtedy, keď chcete použiť voľne dostupný prípravok.

S pastami len s rozumom

Zuby si môžete bieliť aj pomocou produktov, ako sú bieliace perá alebo pásky. Ich výhodou je, že sú cenovo dostupnejšie. Sú vhodné aj ako prostiedok na udržanie alebo predĺženie účinku ambulantného či domáceho bielenia. Nezabudnite si však pozorne prečítať návod na použitie a dôsledne dodržiavať uvedené pokyny.

Bieliace zubné pasty nájdete v ponuke všetkých značiek v každej drogérii. Otázne však je, či sú účinné a bezpečné. Ako hovorí zubný lekár Martin Cyprich, existujú bieliace pasty s abrazívnymi časticami, ktoré pri dlhodobom používaní poškodzujú povrch zuba.

Tieto produkty za vhodné nepovažuje. Zubná lekárka Miroslava Tóthová zasa upozorňuje, že „bieliace pasty v skutočnosti až tak viditeľne nebielia, majú pomerne malý obsah hydrogénu, skôr odstraňujú povrchové pigmentácie z jedál, nápojov, kávy, cigariet.“

SkryťVypnúť reklamu

Ak si už chcete bieliť zuby pomocou voľne dostupného prípravku, kúpte si ho radšej v lekárni. Také prípravky sú síce trochu drahšie, ale na druhej strane aj kvalitnejšie a registrované Slovenskou lekárskou komorou.

Tóthová vysvetľuje, že bieliace činidlo obsiahnuté v bieliacich prípravkoch je buď hydrogén, alebo karbamid s 35- až 38-percentnou koncentráciou pre ambulantnú aplikáciu a 15- až 25-percentnou pre domácu. Pasty obsahujú najviac štyri percentá týchto bieliacich látok. „Ak je koncentrácia vyššia, výrobok už nie je lekárenský, môže ho však odporučiť a poskytnúť zubný lekár,“ hovorí stomatologička Tóthová.

Ľudové recepty môžu ublížiť

Možno ste sa už stretli s domácimi receptúrami, podľa ktorých si môžete zuby vybieliť napríklad potieraním citrónovou dužinou či prekrojenou jahodou, alebo drhnutím sódou bikarbónou. Stomatologička však rozhodne varuje pred používaním takýchto metód.

SkryťVypnúť reklamu

Upozorňuje, že práve z tohto vznikajú citlivé a poškodené alebo na povrchu mechanicky obrúsené zuby. „Citrón obsahuje ovocnú kyselinu, ktorá leptá sklovinu, odvápňuje a na takto poškodenú sklovinu je sóda bikarbóna hrubým abrazívom, ktoré mechanicky ničí povrch skloviny. Týmto si veľa ľudí mechanicky poškodzuje krček,“ hovorí lekárka. Ak ste sa rozhodli vybieliť si zuby, urobte to radšej kontrolovane pod dohľadom lekára.

fruit.jpg

Na domácke recepty bielenia zubov radšej zabudnite.

Všetko je len načas

Mnohí ľudia majú obavy, že sa im v dôsledku bielenia odvápni a poškodí sklovina zuba. Tóthová vysvetľuje, že bielenie zuby neodvápňuje, ale akoby prechodne vysušuje. Preto sú zhruba jeden deň po bielení bolestivé, citlivé. „Ak nie sú zuby príliš zdevastované, plombované a nebudete si ich bieliť príliš často, zubná sklovina sa len prechodne zmení, k dramatickému poškodeniu však nedochádza,“ hovorí lekárka.

SkryťVypnúť reklamu

Aj preto je dôležité, aby ste si nechali chrup najprv vyšetriť. Odborník posúdi a zhodnotí, v akom stave sú vaše zuby, aké kvalitné je doterajšie ošetrenie zubov, či máte protetické náhrady zubov a podľa toho vám bielenie buď odporučí, alebo zamietne. Umelé náhrady zubov, porcelán, biele plomby po bielení ostávajú v pôvodnej farbe a na viditeľných miestach je bielenie dôvodom na ich výmenu.

Jedna vec je však podstúpiť bieliacu procedúru, druhá ako dlho efekt vydrží. Podľa lekárky by si vybielené zuby mali svoju novú farbu udržať asi tri až päť rokov. Závisí to aj od hygienických a stravovacích návykov. Mnohé potraviny alebo pochutiny spôsobujú nepekné sfarbenie zubnej skloviny.

Kedy zuby nebieliť

Môže si zuby nechať vybieliť každý? Stomatológovia odpovedajú: Nie.

SkryťVypnúť reklamu

1. Bielenie sa neodporúča napríklad mladým ľuďom a deťom.

Ako vysvetľuje stomatologička Miroslava Tóthová, zubná dreň je u nich pomerne široká, zuby na bielenie reagujú výraznejšou citlivosťou a dochádza k prechodnej zmene hydratácie skloviny.

2. Rozhodne by si nemali bieliť chrup ľudia, ktorí majú zuby príliš zdevastované. V takom prípade by mohlo bieliace činidlo preniknúť do oblasti zubnej drene a spôsobiť tak jej poškodenie. Nie je to vhodné napríklad pri neošetrených zuboch alebo pri výplniach s netesniacimi okrajmi. V takomto prípade treba zuby najskôr ošetriť a až následne možno pristúpiť k bieleniu.

3. Bielenie nie je vhodné ani vtedy, ak máte plomby na predných zuboch a zubné korunky.

Umelé materiály, výplne či korunky sa bieliť nedajú, nereagujú, a tak ostanú v pôvodnej farbe. Na túto skutočnosť treba pacienta vopred upozorniť, pretože potom bude musieť investovať do výmeny týchto náhrad pre ich prispôsobenie novej farbe.

SkryťVypnúť reklamu

4. Po dentálnej hygiene musia niektorí s bielením počkať.

Pred bielením sa robí dentálna hygiena. Ak je všetko v poriadku, možno následne bieliť. Ak sú však zuby po hygiene citlivé, ďasná krvácajú, treba s bielením asi 10 až 14 dní počkať, kým sa nezhojí zápal mäkkých tkanív.

Začnite pri dentálnej hygiene

Ak chcete mať zuby nielen zdravé, ale aj biele alebo aspoň belšie, dôležitá je dôkladná starostlivosť. V tomto smere však máme čo doháňať.

Ľudia pri dentálnej hygiene často zanedbávajú čistenie medzizubných priestorov. Dentálna hygienička Alena Gelienová ich odporúča čistiť raz denne dentálnou niťou a medzizubnou kefkou. Dvakrát za deň by sme si mali čistiť zuby zubnou kefkou a dôsledne mechanicky odstraňovať mikrobiálny zubný povlak zo všetkých strán zuba.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí podceňujú dôležitosť návštevy dentálneho hygienika. Často sa naňho obrátia, až keď majú problémy so zvýšenou kazivosťou zubov, citlivými zubnými krčkami, krvácaním ďasien, pohyblivosťou zubov či zápachom z úst.

Odborníka na ústnu hygienu je vhodné navštíviť dva razy za rok a to aj v prípade, že nemáte žiadny zo spomínaných problémov.

(mv)

Vedeli ste?

Čím všetkým sa dajú čistiť zuby

  • Pri dentálnej hygiene je dôležité správne si vybrať z rôznych pomôcok určených na čistenie zubov a medzizubných priestorov. Výber závisí od každého jednotlivca, od stavu v jeho ústach a nevyhnutná je aj správna inštruktáž ich používania.
  • Najčastejšie sa používajú zubné kefky, dentálna niť či medzizubné kefky.
  • Špeciálnejšími pomôckami sú napríklad elektrická sonická zubná kefka, jednozväzková zubná kefka, ústna sprcha a škrabka na jazyk, dôležitá pri rannom čistení zubov.

Aká zubná kefka je vhodná

SkryťVypnúť reklamu
  • Správna kefka by mala čo najlepšie odstrániť zubný povlak a nepoškodiť sklovinu ani ďasná.
  • Mala by mať krátku pracovnú časť (malá hlavička), mäkké, husto osadené a rovno zastrihnuté štetiny.
  • Hlavička zubnej kefky má malý obdĺžnikový alebo kónusový tvar pre lepší prístup k posledným zubom.
  • Pre deti vyberáme mäkké zubné kefky, veľkosťou podľa ich veku.
  • Žiadna kefka neodstraňuje zubný kameň.

(mv)

Pozor na detské zúbky

Slovenské deti sa zrovna zdravým chrupom príliš pýšiť nemôžu. Preto je dôležité, aby sme ich už od útleho detstva viedli k dodržiavaniu dentálnej hygieny.

Podľa dentálnej hygieničky Aleny Gelienovej je najdôležitejšie, „aby žena už v tehotenstve mala informácie o správnej ústnej hygiene dieťaťa hneď po jeho narodení. Navlhčenou gázou má čistiť bezzubé ústa novorodenca, potom zotierať povlak z postupne sa prerezávajúcich zubov.“

SkryťVypnúť reklamu

childteeth.jpgAk má dieťatko asi rok, mali by sme ho podľa odborníčky na ústnu hygienu začať zvykať čistiť si zúbky dva razy za deň zubnou kefkou, pričom rodič by mal dieťaťu raz za deň zúbky dočistiť. Od troch rokov treba dieťaťu čistiť aj medzizubný priestor medzi stoličkami špeciálnou dentálnou niťou v držiaku.

Hygienička upozorňuje, že už od jedného roka by sme mali s dieťaťom dvakrát ročne absolvovať preventívnu prehliadku u stomatológa. „Ak sa na zuboch dieťaťa vytvorí povlak s potravinovými alebo liekovými pigmentáciami a bežnou hygienou sa nedá odstrániť, rodičia môžu navštíviť dentálneho hygienika, kde získajú potrebné informácie o hygiene, výžive a fluoridácii. Zdravé alebo včas ošetrené zuby dieťaťa sú zrkadlom zodpovednosti rodičov,“ hovorí dentálna hygienička Alena Gelienová.

SkryťVypnúť reklamu

(mv)

Čo nás budú stáť biele zuby

bieliace pásky – 27,10 až 59,99 eura

bieliaci púder – 2,62 až 9,70 eura

špeciálne bieliace pasty – 8,25 až 18,80 eura

bieliaci gél – 2,12 až 22,92 eura

bieliace perá – 15,00 až 49,42 eura

ambulantné bielenie zubov - 33 až 549 eur

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 391
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 538
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 622
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 568
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 319
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu