SME

Ak vám píska v ušiach, návštevu lekára neodkladajte

Poruchy sluchu si obvykle spájame s nadmerným hlukom. Je to však len jeden z rizikových faktorov, nebezpečné sú napríklad aj mikroorganizmy či niektoré lieky.

Ak dlhodobo príliš hlasno počúvate hudbu cez slúchadlá, vaše uši si to odnesú...Ak dlhodobo príliš hlasno počúvate hudbu cez slúchadlá, vaše uši si to odnesú... (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Jedným z príznakov chorôb ucha je porucha sluchu. Výrazne znižuje kvalitu života a pacientovi spôsobuje vážne emocionálne, kognitívne či sociálne ťažkosti. Ucho je zložitý orgán a jeho správne funkcia závisí od viacerých faktorov. MUDr. Tibor Barta, PhD., primár I. ORL kliniky UNB v Bratislave vysvetľuje, že „porucha sluchu môže byť vrodená vďaka zdedeniu dispozícií, môže byť získaná počas vnútromaternicového vývoja alebo počas života.“ Čistenie uší sa môže zdať banálna záležitosť, mnohí to však robia nesprávne. Odborníci neodporúčajú používanie vatových tyčiniek a už vôbec nie ich navlhčenie pleťovou vodou alebo alkoholom! Neobratnou manipuláciou si môžete poraniť jemnú kožu zvukovodu, v dôsledku čoho môže vzniknúť bolestivý zápal. Okrem toho si nahromadený ušný maz môžete zatlačiť hlbšie k ušnému bubienku, čo môže spôsobiť aj zníženie kvality sluchu. Ak máte v uchu nahromadený ušný maz, obráťte sa na lekára, ktorý mazovú zátku bezpečne odstráni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Príčinou poruchy sluchu až hluchoty však môžu byť aj infekčné choroby alebo užívanie niektorých liekov ako sú napríklad antibiotiká alebo cytostatiká. Zhoršenie sluchu spôsobujú choroby vonkajšieho ucha – zápal kože zvukovodu, zátka ušného mazu, úraz zvukovodu, zápaly stredného ucha, ušných kostičiek alebo prederavenie blanky bubienka.

„Pri týchto poruchách ide o tzv. prevodovú poruchu sluchu,“ hovorí primár. Ak dôjde k poškodeniu vnútorného ucha, hovoríme o vnútroušnej (percepčnej) poruche sluchu. Ak sa poškodí sluchový nerv alebo sluchové dráhy, ide o centrálnu poruchu sluchu, kde príčinou môže byť napríklad nádor alebo náhla mozgová príhoda.

Nebezpečné decibely

„U dospievajúcej a dospelej populácie je okrem uvedených faktorov rizikom aj nadmerná hluková záťaž napríklad na koncerte alebo v niektorých pracovných prevádzkach, v menšej miere aj úrazy,“ dopĺňa otorinolaryngológ MUDr. Ľubomír Roháč z Banskej Bystrice.

SkryťVypnúť reklamu

Mnoho mladých počúva hudbu cez slúchadlá. Ak je intenzita zvuku primeraná, nemal by to byť problém. „Samozrejme, dlhodobá expozícia hudby nadmernej intenzity cez slúchadlá vedie k poškodeniu sluchu,“ varuje lekár.

Pozor na prechladnutie

Ani obyčajné prechladnutie nemusí byť celom nevinné, dôsledkom môže byť vznik ľahkých a dočasných prevodových porúch sluchu. Zápal sliznice zhorší priechodnosť sluchovej trubice, takže nám „zaľahne v uchu“. Keď zápal ustúpi, obyčajne sa sluch zlepší.

Primár Barta hovorí, že „pomerne často prichádzajú pacienti s náhlou vnútroušnou poruchou sluchu po vírusových infekciách dýchacích orgánov alebo po vystavení sa nadmernému hluku.“

Varovné signály

Kedy by sme mali navštíviť ORL lekára? Ak máte pocit zaľahnutia v uchu, tlak, prípadné pískanie alebo šumenie. Pacient následne absolvuje audiometrické vyšetrenie. U detí sa v súčasnosti hneď po pôrode robí skríningové vyšetrenie sluchu pomocou otoakustických emesií, kde je možní zistiť, či novorodenec nemá poruchu sluchu.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je aj to, aby si rodičia odmalička u dieťaťa všímali, ako sa vyvíja jeho reč. Ak sa oneskoruje, alebo dieťa zle opakuje slová, môže to byť známka poškodenia sluchu. Dieťa s ťažkou poruchou sluchu alebo hluché dieťa sa nenaučí rozprávať. „Za istých okolností je možné v súčasnosti túto poruchu riešiť kochleárnou implantáciou,“ hovorí MUDr. Roháč.

Všímajte si

Podľa Ľubomíra Roháča príznaky poruchy sluchu závisia aj od typu poruchy a veku postihnutého. Dospelý alebo väčšie dieťa dokáže náhlu poruchu sluchu signalizovať okamžite. Ak sa však porucha vyvíja postupne, všimne si to skôr okolie.

Postihnutý si napríklad neprimerane hlasno nastavuje rádio, televízor a pod. U malých detí obvykle podozrenie na nedoslýchavosť vyslovia rodičia, keď dieťa nereaguje na zvukové podnety. Ak si všimnete niektorý z popísaných príznakov, návštevu lekára neodkladajte. „Včasné stanovenie diagnózy dáva väčšiu nádej na úspešnú liečbu a v prípade hluchoty dieťaťa pred rozvojom reči je zabezpečenie sluchovej funkcie základným predpokladom jej rozvoja,“ hovorí Roháč.

SkryťVypnúť reklamu

S čistením uší opatrne

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 972
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 518
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 153
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 278
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 388
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 129
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 966
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu