
FOTO SME - ĽUBOMÍR ŠIMNA
Podľa štatistík z vyspelých krajín poranenia a úrazy spôsobujú viac úmrtí ako rakovina, AIDS, kardiovaskulárne ochorenia a drogy dohromady. Aj keď na Slovensku nemáme štatistiku detskej úrazovosti, predpokladá sa, že počet detských úrazov je dvakrát vyšší v porovnaní s vyspelými krajinami. Podľa údajov, ktoré zozbierala spoločnosť Electrolux v rámci projektu Bezpečný domov, detská úrazovosť kulminuje práve v letných mesiacoch od mája do augusta, keď sú deti viac bez dozoru.
Hoci až 43 % rodín nikdy nenecháva dieťa samé, bez dozoru dospelého, ako vážne varovanie vyznieva skutočnosť, že až približne 19 % rodín necháva bez dozoru dieťa štyri a viac hodín. „Pri súčasnom rytme života, pracovnej zaneprázdnenosti venujú rodičia svojim deťom menej pozornosti,“ upozorňuje MUDr. Marián Fedor, vedúci lekár Jednotky intenzívnej starostlivosti detskej kliniky v Martine. „Nedá sa jednoznačne viniť rodičov z toho, že sa nedostatočne venujú svojim deťom. Za detskými úrazmi stojí aj fakt, že deti majú dnes menej možností, kde tráviť voľný čas v bezpečí. Výsledok ubúdajúcich detských ihrísk a menšieho počtu organizovaných mimoškolských aktivít vidíme v počte a v závažnosti detských úrazov. Úlohou spoločnosti by malo byť ponúknuť rodičom priestory, kde si môžu byť istí, že ich dieťa je v bezpečí,“ dodáva MUDr. Fedor.
Aj preto je dôležitou formou prevencie úprava prostredia, v ktorom sa dieťa pohybuje. Rovnako to platí aj pre domácnosť. Aj keď až 91 % rodičov považuje svoju domácnosť za miesto, ktoré je pre dieťa bezpečné, najviac detských úrazov (približne 42 %) sa odohrá práve doma. Až potom nasledujú úrazy na ulici (30 %) a v priestoroch detského ihriska (21 %). O domáce prostredie sa pritom môže postarať každý sám.
* Pri domácich prácach, najmä v kuchyni, si osvojte postupy, ktoré znížia riziko poranenia dieťaťa.
* Ostré, horúce alebo inak nebezpečné predmety, ktoré by mohlo dieťa na seba stiahnuť, umiestňujte ďalej od okraja stola.
* Pri varení zvyknite používať zadné platne. Zápalky, zapaľovače, lieky umiestňujte mimo dosahu detí.
* Prostredie domácnosti je prispôsobené potrebám dospelých a mnohé veci, ktoré sú pre dospelých samozrejmosťou, predstavujú pre deti riziko.
* Vybavte svoju domácnosť detskými poistkami a krytmi na elektrické zásuvky, plastovými násadkami na rohy stolov a kuchynskú linku, poistkami proti otvoreniu zásuviek, skriniek a okien, prípadne si zhotovte špeciálnu ohrádku na sporák, ktorou zabránite dieťaťu prevrhnúť nádoby zo sporáka na seba.
* Presvedčte sa, či používané spotrebiče nie sú poškodené a fungujú správne.
* Vyhľadávajte spotrebiče, ktoré sú vybavené detskou poistkou, napríklad viacvrstvové sklo na dvierkach rúry, poistky proti otvoreniu dvierok na práčkach a umývačkách riadu, blokovanie tlačidiel na sporákoch.
* Upozornite dieťa na nebezpečenstvá, oboznámte ho, ako privolať pomoc a ako ju v základoch poskytnúť.
(ľš)