
FOTO SME - ĽUBOMÍR ŠIMNA

FOTO SME - ĽUBOMÍR ŠIMNA
Ak odhliadneme od toho, že psa si zaobstará samostatne žijúci človek, pes sa zväčša ocitá v rodine, v ktorej sú aj deti. Rodičia sa o kúpe šteňaťa rozhodnú často práve pod tlakom svojich ratolestí, ktoré „živá hračka“ priťahuje. Práve rodičia si však musia uvedomiť a vysvetliť aj deťom, že do rodiny pribudne živá bytosť, ktorá má svoje potreby a nároky, aj keď ich nedokáže slovne vyjadriť, a že pri ich nesplnení zviera trpí.
Pes je dobrý spoločník a kamarát len vtedy, keď mu rozumieme. Vždy ostane šelmou, ktorej chov má z nášho pohľadu svoje kladné aj tienisté stránky. Pes dokáže byť trpezlivý, obetavý, ale aj svojhlavý, nezvládnuteľný a niekedy svojím temperamentom spôsobí problém. Keď rodičia obstarajú psa na želanie dieťaťa, nemôžu naň presunúť všetky povinnosti súvisiace so starostlivosťou o zviera.
Chov je najmä
zodpovednosť
Keď psa chováme v byte, vyžaduje pravidelné venčenie, ktoré je fyziologicky najvhodnejšie v skorých ranných a večerných hodinách, keď by sa pobyt mal predĺžiť aspoň na hodinu. Tieto časové hranice zväčša deťom nevyhovujú, či už pre ich bezpečnosť, alebo pre plnenie povinností, prípadne keď sú deti stredobodom rodiny, v ktorej určujú režim dňa.
Aby pes bol naučený žiť s ľuďmi, potrebuje, aby sa mu niekto sústavne venoval a to dokáže len dospelý človek alebo dieťa nad 15 rokov. Od pol roka veke psa potom môže začať rodina s jeho výcvikom, najlepšie s odborným vedením kynológa.
Treba si uvedomiť, že jeden člen rodiny sa aj napriek všetkým predsavzatiam ostatných bude o psa starať aj tak väčšou mierou. Treba mu nakupovať a pripravovať krmivo, treba za ním upratovať, vytierať chlpy, pravidelne zabezpečovať zdravotnícku starostlivosť ako očkovanie, odčervovanie, dbať o jeho hygienu, k čomu počítame aj často náročnú úpravu srsti. Nároky sa podstatne zvýšia, keď pes ochorie.
Naučme sa psiemu pohľadu na svet
Dôležité je spolu s deťmi si ozrejmiť celú paletu dorozumievacích prostriedkov psa. Je dobré si uvedomiť, že pes nerozumie obsahu slov, ale tónu našej intonácie. Oveľa viac vníma našu mimiku, výraz tváre a gestá, ako náš hlasový prejav.
Dieťa treba poučiť, že keď pes nemá záujem o komunikáciu, netreba sa mu vnucovať, neobťažovať ho stálymi prejavmi priazne, ale umožniť mu potrebný pokoj a spánok aj počas dňa. Reakcie najmä malých detí sú rôzne a často nepoznajú mieru, bývajú voči psovi nedisciplinované, až kruté. Niektoré druhy psov sa bránia útekom, avšak násilné konanie zo zvieracieho pohľadu môže viesť k obrannej reakcii, protiútoku a pes koná agresívne. Konanie psa nemôžeme posudzovať ľudským pohľadom na svet. Zviera má odlišné postupy uvažovania, reagovania, očakávania. Keď sa k nim priblížime, naše spolužitie bude pokojnejšie a príjemnejšie.
Dôležitý je výber plemena
Skôr ako si do rodiny zaobstaráme psa, musíme sa zamyslieť nad výberom plemena. V mnohých prípadoch sa nemôžeme riadiť podľa toho, ku ktorej rase inklinujeme, ktorá sa nám páči, pretože každé čistokrvné plemeno bolo vyšľachtené s nejakým zámerom. Tieto vlastnosti potom u psa dominujú, čo často v iných podmienkach chovu robí problémy. Poznáme psy lovecké, služobné, pracovné, spoločenské a tieto vlastnosti manifestujú aj v byte, čo nie je vždy najvhodnejšie.
Niekedy sa stretávame s názorom, že najlepšie je zaobstarať si kríženca. Nie vždy je to však také jednoznačné. U krížencov bastardov zväčša nepoznáme ich pôvod, telesnú stavbu a charakterové črty obidvoch rodičov, takže nevieme, ako pes bude v dospelosti vyzerať a ako sa bude správať. Tieto vlastnosti sa začnú prejavovať po niekoľkých mesiacoch a potom sa nemôžeme čudovať, že niektorého psa naučíme napríklad hygienickým návykom až po veľkom úsilí a podstatne neskôr.
Všeobecne mávajú kríženci odolnejšie zdravie, lebo nie sú prešľachtení. Táto danosť sa môže javiť ako dôležitá pri chove psa. Pozitívom výberu psa orieška je aj skutočnosť, že ho môžeme získať z útulku alebo darom ako šteňa, čím zmiernime nepríjemný stav odložených či odhodených zvierat. Mnohé sa nimi stali najmä po neuvážlivej kúpe šteňaťa, keď po čase práve deti prestalo baviť starať sa oň. MIRO MATÚŠ