SME

Koloidné striebro môže pomôcť, nie je však všeliek

Medicína, zvlášť alternatívna, pripisuje striebru výnimočné liečivé účinky. Môže však naozaj liečiť?

Koloidné striebro sa v klasickej medicíne využíva pri hojení rán alebo pri určitých kožných ochoreniach.Koloidné striebro sa v klasickej medicíne využíva pri hojení rán alebo pri určitých kožných ochoreniach. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Striebro sa v našich predstavách obvykle spája so šperkami. V poverách, ale aj u milovníkov špecifického literárneho žánru zasa s účinným prostriedkom hubenia vampírov či vlkodlakov. Pokiaľ ide o dávkovanie striebra, PharmDr. Mária Bullová upresňuje: „Liečebný účinok má koloidné striebro pri koncentrácii už od 10 do 30 ppm u väčšiny ponúkaných výrobkov. To znamená, že ak máme produkt s koncentráciou 10 ppm, v jednej lyžici (5 ml) sa nachádza 50 mikrogramov čistého striebra. Podľa EPA (agentúra ochrany životného prostredia USA) by pre človeka s hmotnosťou 73 kg malo byť bezpečné užívať maximálne 6 lyžíc denne. Určite však nemôžeme generalizovať a používať koloidné striebro na všetky infekcie, liečba antibiotikami je stále na hlavnom mieste. Ako pomocná liečba sa však liečba koloidným striebrom dá použiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už v minulosti bolo striebro vyhľadávaným liečebným prostriedkom najmä pri liečbe rán a popálenín, používalo sa však aj vnútorne. Alternatívna medicína využíva jeho koloidnú formu – veľmi čistú deionizovanú vodu (bez elektrických nábojov) s obsahom nanočastíc striebra. Sú také malé, že údajne dokážu prenikať do živých buniek aj do vnútra patogénov a podporovať tak liečebné procesy na bunkovej úrovni.

Alternatívne zdroje uvádzajú, že koloidné striebro má širokospektrálne liečebné využitie. Dokáže vraj zničiť až niekoľko tisíc druhov choroboplodných organizmov. Účinne tak pomáha pri liečbe vírusových, bakteriálnych, kvasinkových a mykotických infekcií, chronických zápalov, lupienky a lupín, akné i ťažko sa hojacich rán, a popálenín. Vnútorne sa odporúča pri prechladnutí, infekciách, chrípke či chronických ochoreniach.

SkryťVypnúť reklamu

Najmä na popáleniny a rany

Internista - kardiológ Ivan Majerčák z III. Internej kliniky Univerzitnej nemocnice a Centra pre liečbu obezity v Košiciach hovorí, že o širokospektrálnom využití koloidného striebra hovoriť nemožno. V humánnej medicíne sú to najviac skúsenosti s lokálnym využitím pri hojení rán a v kožnom lekárstve pri určitých ochoreniach.

„Dôkazy o schopnosti koloidného striebra ničiť niektoré choroboplodné mikroorganizmy sú zväčša dôkazmi „in vitro“ - v skúmavke. Nie vždy však platí, že to, čo funguje v skúmavke, bude rovnako fungovať aj v zložitom metabolizme ľudského tela. Osobne by som širšie vnútorné použitie koloidného striebra neodporúčal pre absenciu medicínskych dôkazov,“ hovorí lekár.

Farmaceut Peter Stanko z Nezávislého liekového inštitútu v Bratislave a člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory udáva, že v súčasnej farmácii sa prípravky s obsahom strieborných solí používajú výhradne na vonkajšie použitie. „Ióny striebra sa viažu na DNA mikroorganizmov, a tým spomaľujú alebo úplne zastavujú ich množenie, pričom nepoškodzujú bunky kože a podkožných tkanív. Používajú sa na liečbu popálenín a iných poranení kože,“ vysvetľuje Stanko. Dodáva, že v praxi sa používajú aj zdravotnícke pomôcky s obsahom striebra, určené na moderné hojenie rán. Opäť sa využíva antibakteriálne pôsobenie striebra v mieste aplikácie na ranu.“

SkryťVypnúť reklamu

Bojovník s baktériami

Takéto liečebné využitie potvrdzuje aj farmaceutka Mária Bullová z Trebišova, členka prezídia Slovenskej lekárnickej komory. V literatúre sa hovorí o schopnosti striebra rozkladať enzýmy bezkyslíkatých (anaeróbnych) baktérií, vírusov, plesní, neublíži však aeróbnym.

„Napríklad v amerických lekárskych časopisoch z roku 1940 bolo veľa článkov, ktoré poukazovali na úspechy koloidného striebra, zvlášť v prípade vonkajšieho použitia. Éra antibiotík však túto liečbu vytlačila na okraj záujmu. Návrat striebra do medicíny sa začal až v 70-tych rokoch, hlavne pri liečbe popálenín. Koloidné striebro označili ako ‚mocného bojovníka s baktériami‘,“ hovorí Bullová.

Dodáva, že záleží aj od zdravotnej kondície pacienta, posúdenia stavu rany a jej zaťaženia choroboplodnými zárodkami. „Takéto ošetrenie však nemôže nahradiť nutnú terapiu antibiotikami.“

SkryťVypnúť reklamu

Argýria – ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku predávkovania striebrom. Je zriedkavé a málo zdokumentované. Prejavuje sa sivomodrým sfarbením pokožky. V minulosti bola argýria v miernej forme známa zvlášť u stredovekých šľachticov, a to vďaka strieborným nádobám a pohárom, ktoré sa používali pri stolovaní.

Pozor na vnútorné užívanie

Peter Stanko upozorňuje, že doplnky výživy s obsahom striebra určené na vnútorné používanie neprešli klinickým skúšaním a podľa zákona (č. 147/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov) im nie je možné priznávať žiadne liečebné ani preventívne účinky. „Ich využitie sa obmedzuje striktne na ochranu a podporu zdravia pri rôznych typoch infekcií,“ hovorí farmaceut. Podobné je to aj v prípade kozmetických prípravkov s obsahom striebra, ktoré taktiež možno použiť iba na ochranu a podporu zdravia.

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Majerčák vysvetľuje, že „tzv. ultrastopové prvky v ľudskom tele sú napr. vanád, hliník, arzén, bór, bróm, kadmium, fluór, molybdén, lítium, nikel či rubídium alebo germánium. Striebro aktuálne nepatrí ani medzi tieto ultrastopové prvky v našom organizme, čiže medicína nepozná ani „oficiálne“ odporúčané dávky striebra pre človeka. Informácie o účinkoch striebra vychádzajú prevažne z pokusov “in vitro“.

Podľa lekára by mala byť oficiálna medicína založená na dôkazoch, ktoré v tomto prípade chýbajú. „Za hodnoverný dôkaz možno považovať dvojito slepú randomizovanú, placebom kontrolovanú štúdiu“. Laicky povedané: dvojito slepá znamená, že lekár ani pacient nevedia, či ide o placebo alebo účinný liek, randomizovaná znamená, že ide o náhodný a nie cielený výber pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

„Ja osobne by som nenahrádzal antibiotiká koloidným striebrom, skôr by som rád upozornil na nadužívanie antibiotík pri vírusových ochoreniach, kde môžu stav pacienta skôr zhoršiť. Za účinnejšie než koloidné striebro považujem cielene ordinované antibiotiká na základe kultivácie a citlivosti. Viem presne, čo liečim, ako aj to, či je daný mikroorganizmus na daný liek citlivý.“

Poraďte sa s odborníkom

Aj Mária Bullová upozorňuje, že väčšina oficiálnych lekárskych zdrojov pred vnútorným užívaním koloidného striebra vystríha, kým väčšina alternatívnych zdrojov a predajcov ako protiargument uvádza veľmi nízke dávky a koncentrácie. „Každý má možnosť voľby, pravda bude kdesi uprostred. Je potrebné poradiť sa s lekárom, najmä pri vnútornom použití. Každý organizmus je jedinečný a môže inak zareagovať, opatrnosť je vždy na mieste,“ varuje Bullová. Okrem toho treba mať vždy na pamäti, že je to kov a zvlášť opatrní by preto mali byť ľudia alergickí na kovy!

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Majerčák dopĺňa, že „za akúkoľvek alternatívnu liečbu zodpovedá predovšetkým človek sám. Ideálne je sa poradiť s odborníkom, na trhu je dnes množstvo „zaručených“ doplnkov výživy. Najčastejšie sa uvádza, že zlepšujú imunitu, prípadne „čistia krv“. „S trochou nadsádzky som raz povedal, že som žumpa. Nikdy som sa totiž nedetoxikoval, nemal som ani „vyčistenú“ krv, ani zvnútra „osprchované“ črevo. V mojom organizme by to teda malo vyzerať ako v žumpe. Ale nevyzerá,“ hovorí lekár. Aj svojim pacientom radí, aby neodstraňovali z tela „životu nebezpečné toxíny“, na to máme fungujúce obličky a pečeň.

Podľa Majerčáka je oveľa rozumnejšie odstrániť „továreň“ na toxíny – zásobný tuk z brucha a vylúčiť z jedálneho lístka potraviny a chémiu, ktoré nášmu telu škodia. „Ak vám niečo z potravín, potravinárskej chémie alebo z doplnkov výživy škodí, isto nebudete plní toxínov, ktoré treba z tela odstrániť detoxikáciou, ale intolerancia sa u vás prejaví napr. ako migréna, bolesti kĺbov, tráviace ťažkosti, atopický ekzém alebo astma. U detí veľmi často aj nepokojom, neposednosťou, hyperaktivitou. Napríklad aj chronicky upchaný plný nos môže byť prejavom intolerancie potravín,“ vysvetľuje lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že náš organizmus reaguje na jednotlivé zložky a doplnky stravy rôznym spôsobom, pričom klasická alergická reakcia je len jednou z množstva odpovedí.

Vyvážená a pravidelná pestrá strava zabezpečí u prevažnej väčšiny populácie dostatočný prívod živín aj stopových prvkov. Z doplnkov výživy by lekár odporučil len tie, ktoré majú medicínsky dôkaz.

Pre zaujímavosť Ivan Majerčák dodáva, že „zlato má medicínske dôkazy a v indikovaných prípadoch medicína pri liečbe reumatických chorôb zlato aj využíva. Ide však o pomerne dlhodobú, cielenú, indikovanú liečbu, ktorá si vyžaduje aj monitorovanie nežiaducich účinkov.“

Dávkovanie striebra

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 670
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 443
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 413
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 154
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 470
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 111
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu