SME

Moderné závislosti

Nemusia to byť práve drogy či alkohol. Závislí môžeme byť aj od nakupovania, návštevy fitnesu či diét. Je takáto závislosť rovnako problematická ako užívanie drog či alkoholu?

Neviete odolať nakupovaniu a hromadia sa vám v skrini nepotrebné veci? Možno sa z vás stáva shoppaholik...Neviete odolať nakupovaniu a hromadia sa vám v skrini nepotrebné veci? Možno sa z vás stáva shoppaholik... (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Odborníci rozlišujú dva základné typy závislostí – látkové a nelátkové. K látkovým patrí drogová závislosť, alkoholizmus, ale aj fajčenie. Druhou skupinou je závislosť od rôznych aktivít, ako sú nakupovanie, návšteva solária, herne, ale napríklad aj plastické operácie, orthorexia – posadnutosť zdravým stravovaním či workoholizmus. K poznaniu v tejto oblasti prispeli v roku 1954 dvaja kanadskí výskumníci James Olds a Peter Milner, ktorí pri pokusoch s krysami zistili, že keď ich učili riešiť niektoré úlohy – napríklad prechod labyrintom, tak elektrická stimulácia určitých oblastí mozgu krýs napomohla pri ich výučbe ako odmena, priniesla zvieratám potešenie. Tento objav následne potvrdili aj u ľudí. Zmienené oblasti tak označili ako centrum odmeny či radosti. Možno máte medzi známymi či kolegami zanietenca, ktorý má nutkavú potrebu neustále sa vzdelávať. Takúto nelátkovú závislosť poznal aj starovek, začiatkom storočia svojich súčasníkov ohuroval obrovskými znalosťami rímsky filozof Gaius Plinius Secundus. Jeho vášeň pre vzdelanie nepoznala hranice. Aby nestrácal čas, nechával si vraj predčítavať aj počas návštevy kúpeľov, na cestách či pri stolovaní. Je autorom mnohých diel, zachovalo sa však iba jeho jediné - encyklopédia Naturalis historia, ktoré zahŕňa vtedajšie poznatky z mnohých oblastí – kozmológie a geografie, antropológie, zoológie, botaniky, medicíny či metalurgie a mineralógie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Profesor Peter Krištúfek zo Slovenskej zdravotníckej univerzity vysvetľuje, že oba typy závislostí majú podobný mechanizmus vzniku a fungovania. „Takmer vždy ide o túžbu po silných zážitkoch a o zaujatosť týmito činnosťami. Postihnutý im dáva prednosť pred povinnosťami a inými aktivitami a pokračuje v nich aj napriek konfliktom v okolí a vznikajúcim závažným dôsledkom, ako sú zadlžovanie či spoločenské konflikty.“

Čo sa s nami deje?

Novodobé nelátkové závislosti zatiaľ oficiálnou diagnostickou kategóriou nie sú a hoci majú veľa spoločného s patologickým hráčstvom (gamblingom), líšia sa od neho. Internet, mobil, stravovanie, nakupovanie a podobne sú súčasťou bežného života. „Najdôležitejšie je postihnutého poučiť, aby si závislosť uvedomil a naučil sa ju kontrolovať. Ak je závislosť v pokročilom štádiu, nevyhnutná je spolupráca s psychiatrom a psychológom,“ hovorí profesor.

SkryťVypnúť reklamu

Aké fyziologické zmeny spôsobuje závislosť od rôznych látok? Čo má spoločné s nelátkovými závislosťami? Primárka Silvia Lúčna z Kliniky drogových závislostí Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku vysvetľuje, že „kľúčovou látkou je dopamín, hlavný neuromediátor v tzv. systéme odmeny. Tento neurochemický systém zodpovedá za vznik a udržanie závislosti, ale úzko s ním súvisia aj iné neuromediátory, napr. systém endogénnych opioidov.“ V systéme odmeny tak môžu rovnako fungovať nielen stimuly vyvolané nejakou drogou, ale aj činnosťou.

Túžba po slasti

Systém odmeny je proces, ku ktorému dochádza v tzv. centre odmeny v mozgu. Povzbudzovanie a dráždenie tohto centra má za následok navodzovanie príjemných pocitov a túžbu po ich opakovaní. To vedie ku vzniku závislosti a opakovane k túžbe po slasti aj v prípade nelátkových závislostí.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade užívania drog, návykových látok či niektorých liekov dochádza k biochemickým reakciám a následnému ovplyvneniu mozgových funkcií a poruchám v centrálnej nervovej sústave. Rastie aj tolerancia voči týmto látkam, takže vzniká silný návyk.

V prípade ostatných psychoaktívnych látok veľmi záleží aj na spôsobe ich podania, frekvencii a genetickej výbave. Rolu zohráva aj situácia a prostredie, v ktorom jedinec drogu užíva. Rozdiely sú aj medzi pohlaviami.

Peter Krištúfek uvádza, že všetky závislosti majú genetické predispozície, ktoré sa však významne posilňujú problémovým okolitým prostredím, rodinou, vrstovníkmi. Aj Lúčna potvrdzuje, že genetika zohráva rolu, je to však zložité. „Veľký vplyv má prostredie, osobnosť, životný štýl jedinca, jeho životná história, výchova a pod.“ Pre deti je napríklad veľmi dôležité, aké správanie odpozorujú od rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Som, či nie som alkoholik?

U nás zrejme stále patrí k najčastejšie zneužívaným návykovým látkam alkohol. Ako však charakterizovať alkoholika? Je ním každý, kto pije veľa alkoholu? Primárka Silvia Lúčna vysvetľuje, že závislosť na akejkoľvek návykovej látke má presne stanovené diagnostické kritériá.

V prípade alkoholizmu sú to:

  • túžba po pití a alkohole,

  • strata kontroly,

  • výskyt tolerancie (organizmus postupne znesie čoraz vyššie dávky alkoholu bez výskytu typických príznakov opilosti),

  • výskyt abstinenčných príznakov po odobratí alkoholu,

  • uprednostňovanie pitia alkoholu pred inými činnosťami, ktoré predtým alkoholika bavili a zaujímali,

  • pokračovanie v pití napriek tomu, že si daný jedinec uvedomuje následky svojho správania.

Často chybíme pri posudzovaní toho, kto alkoholikom je a kto nie. Aj primárka potvrdzuje, že vo svojej praxi sa často stretáva s mylnou predstavou, že alkoholik je ten, kto pije každý deň veľké množstvá alkoholu a vyzerá ako špinavý bezdomovec. „Frekvencia ani množstvo však nie sú podstatné, podstatná je zmena fungovania jedinca a zmeny vo vzťahu k pitiu a alkoholu, ako sú popísané pri drogových kritériách.“

SkryťVypnúť reklamu

K obľúbeným mýtom o alkoholizme patrí aj predstava, že to nie je ochorenie a že si to akoholici zavinili sami. To je dôvod na ich odsudzovanie spoločnosťou. Za prekročením istej hranice – hranice závislosti, je to choroba so všetkými znakmi choroby,“ hovorí primárka. Mýtom je aj predstava, že stačí pevná vôľa a alkoholik prestane piť. „Toto už pre alkoholika možné nie je. Alkohol ho ovláda a vôľa je už dávno ‚prepitá‘.“

Systém odmeny a slasti

Fajčenie nie je zlozvyk

Tváriť sa, že škatuľka cigariet vo vrecku je len „ neresť“ či „zlozvyk“ je omyl. Mechanizmus účinku nikotínu spočíva v tom, že pri fajčení sa táto látka už do desiatich sekúnd dostáva do mozgu, kde sa viaže na tzv. acetylcholínové receptory. Tento proces stimuluje uvoľňovanie dopamínu a zvýši sa aj vylučovanie rôznych ďalších látok. Vznik závislosti súvisí aj s vekom, čím skôr s fajčením začnete, tým skôr sa vyvinie závislosť. Je to spoločný menovateľ u všetkých látkových závislostí?

SkryťVypnúť reklamu

Silvia Lúčna hovorí, že to „rozhodne platí o alkohole, čiastočne o nikotíne. V prípade ostatných psychoaktívnych látok veľmi záleží aj na spôsobe ich podania, frekvencii a zrejme aj genetickej výbave jedinca. Rolu zohráva aj situácia a prostredie, v ktorom drogu užíva.“ Rozdiely sú aj medzi pohlaviami, zvlášť pri alkoholizme. U žien sa táto závislosť rozvíja rýchlejšie a s vážnejšími následkami.

Dôsledky sú katastrofálne

Nové závislosti podporuje najmä konzumný spôsob života, útoky reklamy, možnosti bezhotovostného platobného styku, spotrebné úvery, rýchle pôžičky a podobne. Napríklad závislosť od nakupovania si netreba mýliť s „obyčajnou márnotratnosťou“, v prípade závislosti ide o nutkavé nakupovanie nepotrebností, ktoré často prekračuje finančné možnosti kupujúceho. Dôsledkom je nielen nárast dlhov až finančný krach, ale závislosť sa podpisuje aj na psychike človeka v podobe depresií a izolácie.

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečná je aj závislosť od neustáleho vylepšovania svojho zovňajšku plastickým chirurgom. Zo zahraničia poznáme prípady s vážnymi zdravotnými následkami až úmrtím. V podobe zhubného kožného nádoru sa môže vypomstiť aj neovládateľná túžba po opálenej pokožke a závislosť od návštevy solárií. Na základe dlhodobých výskumov Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) vyplynulo, že pravidelná návšteva solárií zvyšuje riziko melanómu až o 75 percent. Aj istá oficiálna dermatologická štúdia potvrdila, že závislí od opaľovania sú na tom podobne ako alkoholici alebo fajčiari.

Je ich čoraz viac

Nelátkové závislosti sa síce v minulosti objavovali menej, ich množstvo však stále narastá. Profesor Krištúfek upozorňuje, že vzhľadom na ich vznik a šírenie je najpodstatnejšia snaha o ich poznanie, porozumenie ich mechanizmu, zmena životného štýlu a potreba naučiť sa riešiť záťažové situácie. „U detí a dospievajúcich je najdôležitejšia práca s rodinou, zachovanie alebo obnova medziľudských vzťahov, rodinného zázemia, ktoré by motivovalo závislého k zmene a poskytlo mu podporu v liečbe a pri novom zaradení do spoločnosti.“

SkryťVypnúť reklamu

Novodobé nelátkové závislosti:

  • shoppoholizmus - nakupovanie

  • tanorexia - návšteva solária

  • návšteva herne

  • plastické operácie

  • orthorexia – posadnutosť zdravým stravovaním

  • workoholizmus

  • diéty

  • internet

  • mobil

Zaujímavosť z histórie

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 363
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 060
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 096
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 912
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 500
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu