BANSKÁ BYSTRICA. Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici vytvára špecializované Centrum robotickej chirurgie. Je to prvé centrum tohto druhu na Slovensku.
Nemocnica má zatiaľ požičaný najmodernejší robot IV. generácie Da Vinci. Tri tímy z odborov urológie, chirurgie a gynekológie sa školili v českom centre v Ústí nad Labem. Lekári prirovnávajú skok v medicíne k prechodu z klasických na laparoskopické operácie.
„Je to významná vec pre slovenskú medicínu. Robotická chirurgia nie je v USA a Európe dávno v plienkach, ani novinkou. Je smutné, že sa stáva novinkou na Slovensku až teraz,“ konštatoval riaditeľ nemocnice Michal Bucek.
Historicky prvú operáciu s použitím robotickej chirurgie urobili v Banskej Bystrici urológovia v pondelok, druhú dnes a pripravené majú ďalšie operácie. Prednosta II. Urologickej kliniky Vladimír Baláž tvrdí, že prvá operácia nádoru na prostate spôsobom robotickej chirurgie posunula slovenskú medicínu na úroveň 21. storočia.
((vid))
Robot skráti pobyt v nemocnici na polovicu
Vedúci školiaceho centra robotickej chirurgie pre strednú a východnú Európu, český špecialista Ján Schraml, ktorý dohliadal na operáciu, vyhlásil, že banskobystrickí lekári sú pripravení. Jedinou otázkou je podľa neho, či slovenský zdravotnícky systém dopraje túto modernú a kvalitnejšiu operačnú metódu aj pacientom.
Prednosta urologickej kliniky Baláž aj Schraml prirovnávajú robotické operácie k jazde po diaľnici. „Diaľnica je stále rovnaká, ale je rozdiel, či z Prahy do Bratislavy cestujete novým mercedesom alebo v trabante.“
Robotické operácie napríklad pri nádoroch prostaty skracujú čas pobytu v nemocnici a návrat do normálneho života o polovicu. V USA je to záležitosť jednodňovej chirurgie.
„Je rozdiel, či môže pacient po operácii prostaty normálne močiť a je sexuálne aktívny, alebo nie,“ dodal riaditeľ Bucek.
Je presnejší, ale lekára nenahradí
Robotický systém nenahrádza prácu lekára, ale výrazne zvyšuje presnosť, spoľahlivosť a kvalitu zákroku. Lekárovi umožňuje prostredníctvom kamery zväčšený 3D obraz operačného poľa. Pohyblivé operačné ramená ovláda lekár na diaľku pomocou konzoly, ktorá sníma pohyby operatéra, odstraňuje napríklad chvenie rúk.
Českí lekári majú momentálne k dispozícii deväť robotov. Robotické operácie robia v Slovinsku aj v Rumunsku a na nákup zariadenia za približne 2,5 milióna eur sa pripravuje Maďarsko. Porovnateľne veľké vyspelé európske štáty, ako sú Švédsko, Švajčiarsko, či Belgicko majú po 25 robotov. Vo svete je 1752 robotov, z toho takmer 1300 v Spojených štátoch amerických.
Rooseveltova nemocnica má zatiaľ prístroj požičaný z Česka. Mesačne platí za prenájom pol milióna českých korún. Peniaze, ktoré získala od sponzorov, jej vystačia na približne pol roka. Riaditeľ Bucek je presvedčený, že prístroj už v nemocnici zostane a štát nájde prostriedky na jeho kúpu.
Nápad z NASA
„Tento systém posunie Rooseveltovu nemocnicu ďalej a pomôže to celému Slovensku. Neviem si predstaviť, že by sa pacienti po pol roku už k robotu nedostali,“ konštatoval Schraml.
Časopis Lekársky obzor uvádza, že na počiatku robotickej chirurgie boli úvahy americkej NASA o zariadení, ktoré by umožnilo operácie chorých kozmonautov na diaľku v kozme, podobné boli aj úvahy Pentagónu o liečení ranených na bojovom poli z bezpečia. Odštartovali tým vývoj chirurgického robota - zariadenia, schopného prenášať pohyb ruky človeka operatéra na diaľku na robotické rameno a nástroj v tele pacienta.
Po pilotnej štúdii uskutočnila v roku 2001 skupina chirurgov transkontinentálnu operáciu. Pomocou konzoly umiestnenej v New Yorku chirurgovia bez komplikácií použili robotický systém Zeus na odstránenie žlčníka pacientovi v Štrasburgu, vo Francúzsku.