Senec 21. júna (TASR) - Každoročne na Slovensku najviac detí zomiera na následky úrazov a vyše 40 percent hospitalizovaných detí sa lieči z následkov pomliaždením, zlomenín či popálenín.
Konštatoval to dnes v Senci MUDr. Ľubomír Sýkora z Detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch na záver prvej slovenskej konferencie detských a úrazových chirurgov.
Počas dvoch dní tam sedemdesiat slovenských traumatológov spolu so špičkovými odborníkmi z Českej republiky analyzovali optimálne varianty ošetrenia a liečenia úrazov detí. Slovenskí chirurgovia sa zhodli na nevyhnutnosti vytvoriť legislatívne predpoklady na vznik detských traumatologických centier. Tieto by pôsobili pri najväčších nemocniciach v rámci územného členenia SR a formou tímovej práce odborníkov z rôznych oblastí by odstraňovali následky najťažších úrazov. Kým v Česku pôsobí desať takýchto detských centier, na Slovensku ani jediné. Pritom poúrazové ošetrenie v SR ročne vyhľadá 250 tisíc detí. Dominujú najmä zlomeniny, aj preto sa účastníci konferencie sústredili na tému primeraného ošetrenia zlomenín bez tzv. operačnej rady, ale s minimalizovaním trvalých následkov. Odborníci z jednotlivých pracovísk najčastejšie uvádzali svoje skúsenosti s novými materiálmi používanými pri osteosyntézach - spájaní kostí.