Sledovať rast a vývin dieťaťa je pre rodiča jedinečná skúsenosť. Naučiť sa sedieť, chodiť a rozprávať sú niektoré z míľnikov, ktoré dieťa na svojej ceste vývinom dosiahne. Vývin každého dieťaťa prebieha individuálnym tempom, avšak podľa rovnakého vývinového plánu. U mnohých detí sa preto môžeme stretnúť s rôznymi nerovnomernosťami alebo oneskorením, ktoré majú rôzne príčiny.
Sú však mamičky, ktoré musia na dosiahnutie určitej “ľudskej zručnosti” dopriať svojim ratolestiam oveľa viac času. Rané známky rizikového vývinu sa prejavujú pomerne nešpecificky, väčšinou oneskoreným dosahovaním očakávaných míľnikov v jednej alebo viacerých funkčných oblastiach psychomotorického vývinu.
Môže to byť napríklad v porozumení reči, v rozprávaní, v zručnosti prstov a celkovej pohybovej zdatnosti či sociálno-emočnom živote dieťaťa, ale aj v tom, ako sa vie dieťa učiť a vynájsť v rôznych situáciách.
Zúčastnite sa nového skríningu
Slovenská vývinová diagnostika potrebuje vytvoriť moderný nástroj, ktorý by umožnil zachytiť deti s rizikom oneskoreného alebo narušeného vývinu (na Slovensku sa používa predovšetkým Vývinový skríning z roku 1979, ktorého normy už pravdepodobne nemusia byť vhodné pre dnešné deti).
Skríning psychomotorického vývinu (S-PMV) je určený pre deti vo veku 24 až 36 mesiacov, ktorým by mali byť vyšetrené v rámci povinnej 11. preventívnej prehliadky v ambulancii pediatra.
Ide o vyšetrenie vývinu vo forme dotazníka, ktorý vypĺňa rodič (alebo opatrujúca osoba) na základe poznania vlastného dieťaťa. Vyplnením on-line dotazníka dostupného na nižšie uvedenom odkaze pomôžete pri vytváraní jeho noriem.
Dotazník môžete vyplniť na:
https://spreadsheets.google.com/viewform?formkey=dDg4T2dUM21ISmVhaWZVZWhBYjQ3c2c6MQ
Možno sa pýtate, prečo je táto metóda určená práve rodičom (resp. opatrovateľom) a nie lekárom alebo iným odborným pracovníkom. Pediatrická ambulancia je ideálnym miestom, keďže ňou prejde každé dieťa bez výnimky a pediater má odborné poznatky a informácie o celkovom zdravotnom stave a vývine dieťaťa od narodenia. Napriek tomu to nebýva vždy pediater, ktorý odhalí vo vývine dieťaťa odchýlky.
Kvôli spomínanej neaktuálnosti vývinových metód pediatri pri posudzovaní psychomotorického vývinu dieťaťa vychádzajú najčastejšie len zo svojich odborných skúseností a klinických dojmov a majú na to len krátky, vymedzený čas v ordinácii.
Kvôli tomu sa môže stať, že nezachytia všetky dôležité prejavy. Napokon v porovnaní s pediatrom trávi rodič s dieťaťom neporovnateľne dlhší čas a má zmapované nielen jeho súčasné prejavy a zmeny, ale i celkový doterajší priebeh vývinu a života dieťaťa.
Rodič – dôležitý zdroj informácií
Z mnohých prieskumov uskutočnených v posledných rokoch vyplývajú aj vedľajšie pozitívne efekty metód, ktoré sa opierajú o získavanie informácii od rodičov. Poskytujú rodičom možnosť a priestor vyjadriť svoje obavy týkajúce sa dieťaťa a sú tiež podkladom pre rozhovor s lekárom.
V týchto prípadoch sa dokonca uvádza, že až 80 % rodičovských obáv v otázkach vývinu je opodstatnených (!). Práve tieto “rodičovské znepokojenia” ohľadom vývinového stavu dieťaťa sú významným prediktorom vývinových porúch a sú užitočnou pomôckou pri rutinnom vyšetrení pediatrami.
Je samozrejmé, že skríning nemôže nahradiť kompletné vyšetrenie, a preto je výsledkom len odhalenie možného rizika, s cieľom zabezpečiť čo najskôr vhodnú intervenciu. Včasným zachytením rizika však môžeme predchádzať závažnejším dôsledkom narušeného vývinu.
Viac informácií ohľadne projektu sa môžete dozvedieť na uvedených mailových adresách:
- Bc. Ľudmila Čuboňová - ludmila.cubonova@gmail.com
- Bc. Juliana Styková - juliana.stykova@gmail.com
Autor: Barbora Váryová