SME

Pálenie záhy

Poznáte ten pocit, akoby vám v útrobách explodovala nálož s kyselinou? Občasné pálenie záhy – pyróza zvykne potrápiť až 40 percent populácie. Ak však pretrváva a nelieči sa, dôsledkom môže byť aj rakovina pažeráka.

Ak kyslý obsah žalúdka tečie späť do pažeráka, pociťujeme to ako nepríjemný pálivý pocit postupujúci v oblasti od žalúdka smerom k hrudi - pálenie za hrudnou kosťou.Ak kyslý obsah žalúdka tečie späť do pažeráka, pociťujeme to ako nepríjemný pálivý pocit postupujúci v oblasti od žalúdka smerom k hrudi - pálenie za hrudnou kosťou. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Ako pálenie záhy vzniká? Určité špecializované bunky žalúdočnej steny produkujú veľmi silnú kyselinu chlorovodíkovú (HCl). Tá sa spolu s viacerými tráviacimi enzýmami podieľa na rozkladaní potravy, a tiež usmrcuje potenciálne škodlivé mikroorganizmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kyslý obsah tečie späť

Ako je možné, že táto kyselina nepoškodí žalúdočnú sliznicu? Poškodeniu bráni hlien, ktorý produkujú špecializované bunky v hlbokých záhyboch sliznice žalúdka.

V dolnej časti pažeráka sa nachádza kruhový sval – dolný pažerákový zvierač, ktorý bráni spätnému toku kyslého obsahu žalúdka späť do pažeráka.

SkryťVypnúť reklamu

Gastroenterológ – dietológ Peter Minárik vysvetľuje, že ak zvierač neplní dobre svoju funkciu, kyslý obsah žalúdka môže tiecť naspäť do pažeráka. Pociťujeme to ako pálenie postupujúce od žalúdka smerom k hrudi – pálenie za hrudnou kosťou. Niekedy môže dokonca dôjsť až k návratu žalúdočného obsahu do úst – vtedy hovoríme o kyslej regurgitácii.

GERD – závažné ochorenie

Občasným pálením záhy trpia mnohí, nasvedčuje tomu aj vysoká spotreba voľnopredajných antacíd – prípravkov neutralizujúcich kyselinu v žalúdku. Trápi najmä ľudí v strednom veku a dvakrát častejšie mužov ako ženy. Ak problém pálenia záhy pretrváva, rozhodne navštívte gastroenterológa. Môže ísť o vážne ochorenie – gastroezofageálny reflux (GERD), ktorý patrí k najčastejším ochoreniam zažívacieho traktu.

SkryťVypnúť reklamu

Lekár varuje, že „reflux, pokiaľ je jeho výskyt častý, vôbec nie je banálna choroba. Opakovaný kontakt žalúdočnej kyseliny poškodzuje sliznicu pažeráka. Ak refluxnú chorobu dlhodobo ignorujeme a neliečime sa, môže viesť k vážnym komplikáciám“.

Sliznica pažeráka totiž nie je, tak ako sliznica žalúdka, chránená pred účinkami agresívnej kyslej natráveniny. Dlhodobé pôsobenie kyseliny môže pažerák poškodiť, zúžiť, porušiť hybnosť. Dôsledkom môže byť vznik vredov až nádorového ochorenia.

„Ak refluxnú chorobu dlhodobo ignorujeme a neliečime sa, môže viesť k vážnym komplikáciám.

Peter Minárik,

gastroenterológ, dietológ

Nedvíhajte ťažké bremená

Čo spôsobuje vznik pálenia záhy a refluxu? Príčin je viacero a majú niekoľko spoločných znakov: jednak ovplyvňujú funkciu dolného zvierača pažeráka, alebo zvyšujú tvorbu žalúdočnej kyseliny, alebo spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka a odchod kyseliny zo žalúdka prirodzeným smerom do tenkého čreva.

SkryťVypnúť reklamu

Na vzniku refluxu sa môžu podieľať obezita, alkohol, výskyt pyrózy u prvostupňových príbuzných, systémové reumatologické ochorenia, dlhodobé ležanie či chronické respiračné ochorenia.

K rizikovým faktorom patria aj tehotenstvo, dvíhanie ťažkých bremien, práca v predklone, konzumácia niektorých jedál a nápojov (čerstvé pečivo, tuky, čokoláda, cibuľa, cesnak, pepermint, kolové nápoje, čaj, džúsy, káva), ale aj užívanie niektorých liekov.

Jednou z príčin môže byť aj porušené vyprázdňovanie žalúdka alebo nadmerná tvorba žalúdočnej kyseliny. Reflux vám hrozí aj vtedy, ak máte narušenú samoočisťovaciu schopnosť pažeráka. Za normálnych okolností sa totiž obsah pažeráka úplne vyprázdni do žalúdka, k čomu prispieva aj „obyčajná“ zemská príťažlivosť. Aj preto reflux ľahšie vzniká, keď si tesne po jedle ľahneme.

SkryťVypnúť reklamu

Kašlete? Môže to byť reflux

Reflux môže mať aj mimopažerákové prejavy ako pokašliavanie až chronický kašeľ, pískavé dýchanie, záchvaty dráždivého kašľa, chraptivý hlas a vredy hlasiviek. Môže sa prejavovať aj nárazovou tvorbou slín, zápachom z úst, pocitom zastavenia hltu, chrapotom či zápalom stredného ucha.

Ak do priedušiek pretečie väčšie množstvo kyslého obsahu, výsledkom môžu byť bronchitída, opakovaný zápal pľúc alebo astma. Podľa odborníkov až 70 percent astmatikov trpí kyslým refluxom. Často sa pridruží aj porušenie zubnej skloviny a jej povrchová demineralizácia.

Nielen diéta

Ak vás záha páli len sporadicky, môžu vám pomôcť rôzne voľnopredajné antacidá, ktoré neutralizujú už vytvorenú kyselinu. Podľa Petra Minárika však väčšinou nie sú vhodné na liečbu refluxnej choroby.

SkryťVypnúť reklamu

Na pálenie záhy mnohí používajú sódu bikarbónu, čo však lekári neodporúčajú. Jej časté užívanie môže poškodiť sliznicu žalúdka. Z domáckych receptov sú známe aj mandle, niekomu môže pomôcť pohár vody s čerstvo vytlačenou šťavou z citróna. Citrón – i keď má kyslú chuť, je totiž zásadotvorným ovocím.

Súčasťou liečby refluxu je okrem užívania liekov aj úprava životosprávy a vhodná diéta. Podľa Petra Minárika však pomáhajú iba regulovať príznaky ochorenia, nestačia však na úplné vyliečenie. Pri refluxe je najdôležitejšie užívanie vhodných liekov, ktoré potláčajú tvorbu a vylučovanie kyseliny.

„Liečba zníži kyslosť žalúdočnej šťavy, odstráni pocit pálenia a v prípade zápalu pažerákovej sliznice aj hojí jeho následky,“ vysvetľuje lekár. K najúčinnejším liekom patria tzv. inhibítory protónovej pumpy, ktoré majú dlhodobejší účinok. V najťažších prípadoch musí zasiahnuť chirurg.

SkryťVypnúť reklamu

Lekár odporúča

  • jedávajte pravidelne, často a malé porcie,

  • dbajte na optimálnu hmotnosť,

  • voľte potraviny, ktoré neprovokujú nadmernú tvorbu kyseliny a nie sú mechanicky a chemicky dráždivé,

  • počas jedenia seďte vzpriamene,

  • ihneď po jedle si nelíhajte,

  • posledné jedlo zjedzte najneskôr tri hodiny pred spánkom,

  • spite s vysoko položenou hlavou,

  • vyhýbajte sa tesnému oblečeniu, ktoré vás tlačí v oblasti pása,

  • vyhýbajte sa predklonom,

  • vzdajte sa fajčenia, nikotín provokuje vylučovanie kyseliny a oslabuje funkciu dolného zvierača pažeráka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 642
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 902
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 234
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 211
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 969
  6. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 908
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 685
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 065
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu