
Sledovanie programov vo vysokej kvalite a pohodlí opäť urobilo z obývacej izby miesto stretávania rodiny.
Sledovaniu televíznych či videoprogramov sa prisudzuje stále väčšia dôležitosť. Už aj náš filmový divák okúsil, čo je to kvalitný film v kvalitnom kine, kde je ilúzii byť v ohnisku deja prispôsobené všetko. Tieto zážitky si fajnšmeker chce preniesť aj domov a pripraviť si príjemné chvíle v súkromí. Rozvoj elektroniky mu vyšiel v ústrety.
V Európe rastie predaj veľkoplošných televízorov, nárast predaja tvorí prevažne technika s plochou obrazovkou bez skresľovania obrazu v okrajových častiach. Prechod na 100 Hz frekvencie kmitočtu odstránili unavujúce podprahové vnímanie televízneho blikania klasických 50 Hz aparátov.
Ako sa zvyšuje predaj veľkoplošných obrazoviek, štandardom sa stáva uhlopriečka 72 cm, bežná je aj 92 cm. Obrazovku so 63 cm uhlopriečkou klasického pomeru šírky a výšky 4:3 stačí sledovať z 2,5 - 3,5 metra, pri 92 cm uhlopriečke už treba 4,5 - 5 metrov. Keďže sa stále výraznejšie presadzujú širokouhlé obrazovky v pomere 16:9, vzdialenosť možno zmenšiť.
Ako pozerať optimálne
Vďaka ďalším skvalitneniam aj pri takýchto veľkých obrazovkách netreba prepočítavať zdravotne optimálnu vzdialenosť očí od stredu obrazovky koeficientom 1:5 či 1:7. Postačí trojnásobná vzdialenosť. Obrazovku by sme mali podľa ergonomických zásad sledovať mierne z nadhľadu, v žiadnom prípade by nemala byť vyššie, ako je horizont nášho pohľadu. Plazmové televízory s obrazovkou hlbokou 10-12 centimetrov a minimálnou hmotnosťou môžeme umiestniť kdekoľvek, dokonca aj na strop.
Aj keď televízory s plochou obrazovkou majú minimalizovanú možnosť reflexov a odrazu zdrojov svetla, predsa treba dbať na ich vhodné umiestnenie v priestore. Optimálne nie je postavenie do stredu miestnosti či pred komunikačnú zónu, pri sledovaní programu by sme boli rušení. Neprirodzené je umiestnenie pred okno, ktoré nemôžeme zatemniť a ktoré tým žiari výraznejšie ako obrazovka. Ale ani umiestnenie oproti oknu nie je výhodné práve pre osvietenie obrazovky a rozbitiu vnímania obrazu.
Podobne rušivo pôsobí odraz obrazovky na vysokoleštenej podlahe.
Samozrejme, dôležité je aj pohodlné sedenie s rozložením hmotnosti tela na čo najväčšiu plochu. Preto sa vo vývoji sedačiek predlžujú sedacie časti, kombinujú sa možnosti s podopretím nôh vo výške tela alebo nad ňou. Nohám pomôžu oddýchnuť aj čalúnené taburetky.
Kvalitná video a audio zostava a pohodlná sedacia súprava tvoria najmä v mladej domácnosti ťažiskovú časť obývacej izby.
Kvalita zvuku je dominantná
K dokonalej ilúzii byť súčasťou deja pomôže vnímanie priestorového zvuku. V domácnosti je základným krokom napojenie na päť až šesť reproduktorov. Predné dva by mali byť po stranách obrazu pre pravý a ľavý kanál, centrálny predný býva zvyčajne pod obrazovkou, ten by mal byť aj mierne za líniou bočných repro sústav.
Po stranách vzadu sa dávajú efektové reproduktory, tie sa zvyknú upevňovať na stenu mierne vyššie, ako je výška sediacich osôb sledujúcich program. Zadné reproduktory by mali byť natočené kolmo k sediacim, v línii asi 50 centimetrov za nimi, predné bočné smerujú buď priamo k strednej osobe, alebo priamo vpred. Basový reproduktor by však nemal byť v rohu, získa zunivý podtón.
Dôležité je, v akej miestnosti bude audiovizuálna zostava. Nielen tvar miestnosti, ale aj miesto, kam v nej umiestnime obrazovku a sedaciu súpravu, určí, ako optimálne rozmiestniť reproduktory, aby sme neprišli o možnosti, ktoré domáce kino prináša. Treba si uvedomiť, že kvalite zvuku neprospievajú ani hladké plochy stien a podláh bez textílií, kobercov a členenia stien. Vznikajú odrazy, ktoré zvuk deformujú a potláčajú.
Pravidlom kvalitného vychutnania si domáceho kina, na ktoré však môžeme napojiť aj hudbu, je odstránenie všetkého nábytku, ktorý nemá v tejto časti využitie. V opačnom prípade môžeme mať stiesnený pocit. Aj preto je dobré umiestniť domáce kino do najväčšej miestnosti. Vďaka nezvyčajne tenkému vyhotoveniu DVD prehrávačov a audio/video receiverov a kompaktným satelitným repro sústavám ušetríme v obývačke dosť miesta. To využime radšej pri voľbe čo najpohodlnejšieho sedenia.
ĽUBOMÍR ŠIMNA