Časy, keď nikoho nepohoršoval „prales“ v podpazuší či chĺpky na dámskych nohách, a keď bola zarastená hruď symbolom mužnosti a dodávala pánom sexepíl, sú už dávno preč. Dnes si chĺpky odstraňujú muži i ženy z hygienických, ale najmä z estetických dôvodov. Ochlpenie je síce prirodzenou súčasťou ľudského tela, no v niektorých prípadoch môže byť nadmerné, a vtedy za tým môže byť aj zdravotný problém.
Odstraňovali ich už dávno
Odstraňovanie ochlpenia pritom nie je módny výmysel posledných desaťročí. Už v dávnoveku sa využívali rôzne spôsoby, napríklad lepiace pasty z cukru či včelieho vosku, alebo sa chĺpky odstraňovali pomocou krémov z pemzy či ostrého kameňa – akéhosi predchodcu žiletky, prípadne opaľovali sviečkami.
Niektoré metódy v podstate pretrvali dodnes, no pribudli aj celkom nové, oveľa sofistikovanejšie, ktoré dokážu chĺpky odstrániť natrvalo.
Dnes sa nežiaduce chĺpky neraz považujú priam za spoločenské faux pas. Tento problém môže spôsobiť výrazné zníženie sebavedomia a veľké komplexy, ktoré nemusia trápiť len ženy. Nie je zriedkavosťou ani u mužov a výnimkou nie sú ani deti. Aké výrazné máme ochlpenie a na ktorých častiach tela, závisí od viacerých faktorov. Rolu zohráva vek, pohlavie, ale napríklad aj genetika či rasa.
Príčinou môže byť aj ochorenie
Odborníci odlišujú dva typy nadmerného ochlpenia – hirzutizmus a hypertrichózu. Lekári zdôrazňujú, že veľmi výrazné ochlpenie môže signalizovať napríklad aj endokrinologické ochorenie. „Môže ísť trebárs o nadmernú produkciu pohlavných hormónov androgénov, napríklad pri ochorení nadobličky,“ vysvetľuje gynekológ Michal Kliment.
Ak majú nadmerné ochlpenie ženy, hovoríme o hirzutizme. Obvykle sa vyskytuje na miestach, kde prirodzene rastú chlpy mužom – na brade, nad hornou perou, na prsiach či bruchu. Gynekológ vysvetľuje, že v pozadí hirzutizmu sa môže skrývať nadmerná produkcia mužských pohlavných hormónov, často sa však príčina nezistí. Vtedy je nadmerné ochlpenie súčasťou vrodeného typu zvýšeného ochlpenia, tzv. familiárneho typu, alebo ide o rasovú známku. Typické je napríklad pre ženy z arabského sveta alebo tmavé ženy z juhu Európy.
Lekár upozorňuje, že niekedy sa hirzutizmus vyskytuje pri syndróme polycystických vaječníkov. Hovorí, že „v takom prípade je súčasťou komplexu zmien spojených obvykle s nadváhou, poruchami cyklu, sterilitou a narušeným metabolizmom cukru. Aj pri tomto type ochorenia je zvýšená hladina androgénov v krvi. Zvýraznené ochlpenie má mnoho žien po menopauze.“
Aj dermatologička Alexandra Novotná dodáva, že poruchy menštruačného cyklu, nadmerná produkcia testosterónu sa môžu prejaviť napríklad kožnými problémami – vznikom akné, ale aj tým, že chlpy začnú rásť na prsiach okolo bradaviek, v okolí pupku alebo na vnútornej strane stehien.
Iné formy ochlpenia
Ostatné formy nadmerného ochlpenia sa označujú ako hypertrichóza. V takých prípadoch môžu chĺpky rásť v nadmernej miere na rôznych miestach na koži. Podľa Michala Klimenta býva hypertrichóza súčasťou genetických syndrómov, ktoré sú tiež spojené s dedičnosťou. „Jednou z foriem hypertrichózy je forma viazaná na X chromozóm. Vyznačuje sa výrazným ochlpením tváre, hrudníka a končatín a častejšie postihuje mužov,“ hovorí lekár.
Hypertrichóza však môže súvisieť aj s užívaním niektorých liekov či niektorými ochoreniami. Niekedy môže mať veľmi výrazné ochlpenie aj novorodenec. Chĺpky obvykle po čase vypadnú, ak však ochlpenie pretrváva, ide už o patologický znak. Stáva sa, že nadmerné ochlpenie sa vyskytuje v kombinácii s inými anomáliami napríklad na obličkách, ďasnách či kostiach a klinické prejavy takýchto zdravotných problémov môžu byť veľmi závažné.
Opatrenia pred depiláciou
Dermatologička Novotná upozorňuje, že najprv treba vylúčiť závažné ochorenie a až potom sa možno zaoberať odstránením chĺpkov. „Ak máte tmavé ochlpenie, najúčinnejším spôsobom je laserová epilácia. Pri podozrení na hormonálnu poruchu je však potrebné vykonať endokrinologické vyšetrenie a liečba musí byť podporená nastavením správnej hladiny hormónov prostredníctvom hormonálnej terapie,“ hovorí lekárka.
Na to, aby ste si mohli nechať odstrániť chĺpky laserom je nutné, aby obsahovali aspoň minimálne množstvo pigmentu. Laser totiž neodstráni biele, blond alebo šedivé chĺpky. „Čím je laser účinnejší, výkonnejší a bezpečnejší, a s čo najefektívnejším chladením, tým vyššiu energiu možno použiť a zákrok je tak oveľa účinnejší,“ hovorí lekárka.
Spálený chĺpok sa po niekoľkých dňoch uvoľní a vypadne. Vlasové cibuľky sa v kľudovej fáze postupne zregenerujú a začnú z nich rásť chlpy. Preto je nutné dodržiavať medzi jednotlivými epiláciami dostatočné prestávky.
Ako ich odstrániť
Mnohí v boji s nežiaducimi chĺpkami uprednostnia žiletku či voskové pásiky, nie vždy však takéto zbrane postačujú. Neumožňujú totiž odstrániť chĺpky natrvalo.
K dočasným metódam patrí aj chemická depilácia, odstraňovanie depilačnými krémami, pinzetou alebo strojčekom.
Ak si chcete chĺpky odstrániť natrvalo, lepšie je použiť elektrickú ihlu, intenzívne pulzné svetlo, najefektívnejší je laser. Ideálne sú najmodernejšie lasery – napríklad diódový laser s čo najefektívnejším chladením. Nepoškodzuje pokožku, pretože tá je pred zákrokom ochladzovaná a laserové lúče sa dostávajú priamo ku korienku.