BRATISLAVA. Chronická bolesť môže sužovať asi 25 až 30 percent Slovákov, pričom v Európe ňou trpí okolo 30 miliónov ľudí. Ako ozrejmila neurologička Ľubomíra Nemčíková, presná štatistika neexistuje, Slovensko sa ale zaraďuje medzi vyspelé krajiny, kde sa výskyt chronickej bolesti pohybuje na spomínanej úrovni.
"Predpokladá sa dosť prudký nárast v súvislosti s predlžovaním veku, pribúdaním ochorení pohybového systému a civilizačných ochorení. Výskyt bolesti stúpa s vekom," doplnila.
Vysvetlila, že za chronickú sa považuje taká bolesť, ktorá pretrváva minimálne tri až šesť mesiacov alebo presahuje dobu nevyhnutného liečenia napríklad po operáciách. Upozornila, že samoliečba dlhodobej bolesti voľnepredajnými analgetikami môže priniesť aj negatíva v poškodení orgánov.
S bolesťou môže pomôcť aj psychológ
"Pokiaľ pacienti majú silné bolesti, tak tam samotné medikamenty nestačia, treba voliť aj ďalšie postupy, ako intervenciu psychiatra, psychológa, rehabilitačných pracovníkov, ktorí sa snažia toho pacienta nejakým spôsobom zbaviť pocitu krivdy, že tú bolesť má, naučiť ho žiť s tou bolesťou."
Nemčíková priblížila, že dlhotrvajúca bolesť prináša so sebou príznaky, ktoré môžu byť pre ľudí zaťažujúce viac ako bolesť samotná. Tie podľa jej slov zhoršujú kvalitu života pacientov napríklad v podobe obmedzenia pohyblivosti a psychických problémov.
Ako ukázala štúdia v podobe ročného sledovania pacientov trpiacich chronickou bolesťou realizovaná v 13 európskych krajinách, aj napriek celoročnej liečbe šesť z desiatich pacientov má pocit, že bolesť ovláda ich život.
Prichádzajú nové lieky
Základom liečby stredne silnej a silnej bolesti sú opioidy, ako napríklad kodeín, morfium, fentanyl a oxykodón. Antesteziologička Eva Salamonová poukázala, že opiáty používali mnohí králi a kráľovné alebo sa v minulosti používali už o novorodencov.
"Samozrejme, že toto nebol normálny stav," konštatovala s tým, že podávané liečivá mali v tomto prípade rýchly nástup účinku, čo spôsobovalo eufóriu a vyvolávalo tak závislosť. V modernej medicíne sa preto v 90. rokoch 20. storočia začali využívať lieky, z ktorých sa opioidy uvoľňujú postupne.
Pacientom, ktorí trpia chronickou bolesťou, má pomôcť nový liek, ktorý prichádza aj na Slovensko. Ten redukuje jeden z vedľajších účinkov liečby bolesti, ktorá negatívne vplýva na tráviaci trakt, zápchu. Práva tá je podľa Nemčíkovej častým sprievodným javom užívania liekov proti bolesti.