Zápach z úst nikomu na sebavedomí nepridá. Príčin môže byť viacero, spomeňme napríklad určité potraviny ako cesnak, cibuľa či niektoré druhy syrov. Ak chcete súťažiť, stačí odpovedať na súťažnú otázku, ktorú spolu s prihlasovacím formulárom nájdete tu. Piatich výhercov odmeníme balíčkom s chlorofylovým dražé Stozzon a inými doplnkami výživy. Súťaž trvá do 29. apríla do 15.00 hod..
Zápach z úst však môže mať pôvod aj v pokazenom chrupe, žalúdočných alebo tráviacich problémoch, alebo môže byť napríklad aj dôsledkom očistných kúr, ktoré mnohí radi podstupujú najmä na jar.
Niektorí odborníci vysvetľujú tento proces tým, že počas očistnej kúry dochádza k oživeniu mikroflóry, produkujúcej tráviace enzýmy. Zároveň odumierajú rôzne hnilobné baktérie, huby, plesne. Následne môže dochádzať ku krátkodobej plynatosti, nepravidelnej stolici či hnačkám. K prejavom detoxikácie organizmu sa môže pridružiť aj spomínaný zápach z úst, ale i bolesti hlavy, únava či zvracanie.
Ako uvádzajú odborníci, u citlivejších ľudí sa môžu objaviť aj vyrážky, akné či ekzém. Tie však, ak sú prejavom očisty organizmu, ktorý sa navracia k vnútornej rovnováhe, v krátkom čase vymiznú.
Pozor, ak zápach pretrváva
Ak je zápach z úst – tzv. halitóza, občasnou záležitosťou a objaví sa v súvislosti s konzumáciou určitých potravín, nápojov, požitím alkoholu alebo spomínanou detoxikáciou, nemusíme ho pripisovať zdravotným problémom. Vtedy postačí dôkladné vyčisteniu chrupu, v prípade, že sme jedli cibuľu či cesnak pomôže, ak napríklad požujeme petržlenovú vňať alebo semienka anízu.
Ak však páchnuci dych pretrváva dlhšiu dobu, príčinou môže byť aj závažný zdravotný problém. Často ide o ochorenia tráviaceho traktu, ale napríklad aj pľúc, metabolické poruchy či infekčné ochorenia.
Nezriedka je zápach z úst prejavom zdravotného problému v nosovej, prínosove dutine alebo hltane. Vo veľkej miere však býva jedným z prejavov ochorení ústnej dutiny – zubné kazy, rozpadnuté zubné korene, kazy pod zubnými korunkami či zápaly ďasien. Vznik zápachu spôsobujú aj zvyšky jedla usadené pod zubnými náhradami či v medzizubných priestoroch, ktoré sú rajom pre mikroorganizmy.
Ak je zápach iba dôsledkom nedostatočnej hygieny, zbavíte sa ho pomerne jednoducho. Zubný lekár a dentálny hygienik vám poradia, ako si správne vybrať zubnú kefku, medzizubné kefky, zubnú pastu, ako správne používať rôzne pomôcky dentálnej hygieny.
Ak však zápach pretrváva, dôležité je absolvovať potrebné vyšetrenia, aby sa odhalila príčina. Ako sme už spomínali, príznaky v ústnej dutine môžu mať niekedy pôvod aj mimo nej, môžu patriť k prejavom niektorých závažných ochorení.
Nepríjemný ranný dych
Počas noci sa znižuje tvorba slín, ktoré pomáhajú znižovať pH v ústach. Aj preto je ranný dych nepríjemný a čo najskôr po zobudení, ešte pred raňajkami či rannou kávou, by sme si mali najskôr umyť zuby. K dôkladnej rannej hygiene patrí aj očista jazyka.
Povlak je príznakom existencie rôznych škodlivých látok, odlúpnutých povrchových buniek, mikroorganizmov, zvyškov potravy a hlienu, ktoré sa nahromadili počas spánku. Ak však povlak na jazyku pretrváva aj po očistení, môže byť známkou ochorenia alebo nesprávnej výživy.
Očistu jazyka môžete urobiť špeciálnou škrabkou, zubnou kefkou s povrchom hlavičky upraveným práve na tieto účely, alebo vám postačí aj obyčajná lyžica. K rannej hygiene by podľa niektorých odborníkov mala patriť aj očista nosnej dutiny.
Po vypláchnutí odporúčajú napríklad vtrieť jednu až dve kvapky sezamového alebo rakytníkového oleja do nosných dierok, ktorý pomáha chrániť sliznicu pred choroboplodnými zárodkami a bráni jej vysúšaniu.
Čo robiť, ak vám páchne z úst:
základom je dôkladná ústna hygiena, nezabúdajte aj na očistu jazyka,
ak napriek tomu zápach pretrváva, navštívte ORL lekára, prípadne sa poraďte ohľadne absolvovania ďalších odborných vyšetrení,
pite dostatok tekutín, podporíte tak tvorbu slín,
tvorbu slín môžete podporiť aj žuvaním žuvačky,
pri konzumácii niektorých potravín pomáha, ak následne požujete petržlenovú vňať,
príjemnejší dych docielite aj žuvaním zrniečok kardamonu či anízu,
proti zápachu z úst pomáha aj chlorofyl – v lekárni nájdete dražé s obsahom tohto prírodného farbiva.
Účinná „zelená“
Prírodné farbivo chlorofyl má blahodarné účinky na zdravie. Podporuje tvorbu červených krviniek a pomáha upravovať krvný obraz, urýchľuje hojenie rán a má aj protizápalové účinky. Zlepšuje aj okysličovanie organizmu a dokáže ničiť škodlivé baktérie, plesne a kvasinky. Nájdeme ho v každej zelenej, najmä listovej zelenine. Tá však podľa odborníkov obsahuje iba pol percenta tejto látky. Bohatým zdrojom chlorofylu sú však napríklad zelené riasy. Podľa výskumov ho najviac obsahuje zelená riasa Chlorella pyrenoidosa. Bohaté na chlorofyl, ale napríklad aj železo, sú čerstvé výhonky mladej pŕhľavy dvojdomej alebo aj medvedí cesnak – obe byliny si môžete v čerstvej podobe dožičiť práve na jar.
Zapojte sa do súťaže