SME

Padajú vám vlasy?

Lysé miesta na hlave môžu trápiť mužov aj ženy. Nie je to len estetický, ale aj zdravotný problém.

Aj ženy môžu trpieť tzv. androgénnou alopéciou, príčinou je derivát hormónu testosterón.Aj ženy môžu trpieť tzv. androgénnou alopéciou, príčinou je derivát hormónu testosterón. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Túžba po mohutnej a zdravej korune krásy – bujnej hrive, bola už v minulosti pre ľudí veľkou výzvou. Študovali využitie liečivých bylín, ktoré povzbudzujú rast a kvalitu vlasov, ich vypadávanie sa snažili riešiť pomocou rôznych domácich receptov. Ak však máte problém s vypadávaním vlasov dnes, mali by ste sa obrátiť na kožného lekára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dermatovenerologička Alexandra Novotná hovorí, že vypadávanie vlasov postihuje vysoké percento populácie a takmer každý človek v priebehu svojho života zažil nejaký problém s vlasmi. Preto je predaj rôznych vlasových prípravkov dobrý biznis. Lekárka upozorňuje, že „je dôležité liečiť základnú príčinu alopécie“ – tak sa odborne ochorenie s následnou stratou vlasov nazýva.

SkryťVypnúť reklamu

Stres, ale aj hormóny

Spúšťačov totiž môže byť viacero. Spomeňme napríklad vonkajšie chemické vplyvy, radiáciu, stres, užívanie niektorých liekov, nedostatok železa, poruchy štítnej žľazy, ale napríklad aj nekorigovanú refrakčnú poruchu zraku.

Znamená to, že ak ste napríklad krátko- či ďalekozraký a túto zrakovú poruchu nekorigujete nosením vhodných okuliarov, prípadne operáciou, môžu vám v dôsledku toho začať vypadávať vlasy.

Potvrdzuje to aj oftalmológ Radovan Piovarči, ktorý dodáva, že „tento príznak je štatisticky dokázaný, ale príčina tejto spojitosti nebola doteraz zistená“.

Najčastejšie však spôsobuje úbytok vlasov mužský hormón testosterón, respektíve jeho derivát dehydroepiandrostenón. Vtedy hovoríme o tzv. androgénnej alopécii, ktorá postihuje v prevažnej väčšine mužov, ale môžu ňou trpieť i ženy.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú ďalšie príčiny

Príčinou vypadávania vlasov môže byť aj nízka hladina železa a to nielen v krvi, ale aj v tkanivách. „Dochádza k tomu najmä u žien po pôrode, po operáciách spojených so zvýšenou stratou krvi alebo pri nesprávnej výžive, či drastickej diéte. V dôsledku nedostatku železa v organizme a vplyvom nedostatočnej výživy vlasovej cibuľky vlasy vypadávajú,“ hovorí Novotná.

Niektoré ženy sa obávajú, či im nezačnú vo zvýšenej miere vlasy vypadávať, keď budú užívať hormonálnu antikoncepciu alebo niektoré lieky. Lekárka vysvetľuje, že „používanie antikoncepcie má niekedy skôr terapeutický charakter, keď u žien s nadmernou tvorbou mužského pohlavného hormónu testosterónu vzniká mužská alopécia. A, naopak, napríklad niektoré cytostatiká pri chemoterapii spôsobujú vypadávanie vlasov.“

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci predpokladajú, že ďalšími príčinami vypadávania vlasov môžu byť aj poranenia, nádory či kožné infekcie.

Ihličky alebo transplantácia

Alopéciu možno liečiť celkovou liečbou. Dermatologička upresňuje, že u žien je to hormonálna antikoncepcia s antitestosterónovým účinkom, u mužov možno v rámci liečby podávať dve účinné látky - finasterid a dutasterid, prípravky s ich obsahom však môže predpísať len lekár.

K novinkám patrí aplikácia účinných látok pomocou dermarollera. Ide o metódu, keď sa pomocou jemných ihličiek dosahuje prekrvenie, a tak aj lepšie vstrebávanie účinných látok cez vlasovú pokožku priamo ku korienku vlasu.

Ďalšou možnosťou liečby alopécie je transplantácia vlasov. „Vhodná je u mužov, ale aj u žien s mužským typom vypadávania vlasov. Poškodené cibuľky sa pomocou špeciálnej ihly nahrádzajú vlasmi z bokov a temena hlavy. Sú to vlasy z oblasti, kde nereagujú na mužský pohlavný hormón testosterón,“ upresňuje Novotná.

SkryťVypnúť reklamu

Takýto zákrok je vďaka využitiu novej techniky takmer bezbolestný, nedochádza pri ňom k žiadnemu rezaniu kože a pri odbere štepov nie je potrebná anestézia.

Štepy sú ešte menšie ako pri použití doterajších invazívnejších metód, pri ktorých sa vyrezal prúžok kože s vlasmi. Ten potom chirurg rozdelil na malé čiastočky a preniesol na miesta bez vlasov. Pacientom však ostávali často bolestivé jazvy.

Novou šetrnejšou technikou sa štepy vyberajú pomocou malej ihly, špeciálne upravenej na tento účel. Nie je o nič väčšia ako bežná ihla, ktorá sa používa na podkožnú aplikáciu liekov.

Iné spôsoby liečby

Ako alternatívna metóda sa zvykne využívať napríklad aj kryoterapia – liečba chladom. Bežne dostupné sú rôzne prípravky s obsahom vitamínov skupiny B, kyselinou pantoténovou, listovou, alebo minerálov ako selén, zinok, horčík, vápnik a železo. Podľa odborníkov tieto preparáty poškodiť nemôžu, ak je však príčinou vypadávania vlasov závažnejšia porucha, takéto prípravky veľký účinok na rast vlasov nemajú.

SkryťVypnúť reklamu

Z domácej lekárničky

  • Podľa domáckych receptov sa v prípade, že vám padajú vlasy, odporúča konzumácia pivných kvasníc, mandlí, ovsa, prosa, orechov či žihľavy. Neodporúča sa konzumácia alkoholických nápojov a potravín sladených bielym rafinovaným cukrom.

  • Na vlasy blahodarne účinkuje žihľava, bohatá na minerály, najmä železo – mladé májové výhonky môžete pridať do rôznych pokrmov, alebo si môžete pripraviť tinktúru, ktorou sa masíruje pokožka hlavy. Príprava tinktúry: v alkohole necháte macerovať koreň a listy žihľavy, lopúchový koreň a materinu dúšku.

  • Odvar - lopúchový koreň, rozmarín a materinu dúšku zmiešajte v rovnakom pomere a štyri polievkové lyžice zmesi povarte v litri vody asi 15 minút. Nechajte odstáť 10 minút a sceďte. Odvar si vmasírujte do pokožky hlavy a opláchnite. Dvakrát zopakujte.

SkryťVypnúť reklamu

Slnko, more, chlór

Často sa píše o tom, že v lete si treba vlasy chrániť pred UV žiarením, navyše kombinácia morskej vody a silného slnka je pre vlasy zvlášť vražedná. Takisto plávanie v bazéne a pôsobenie chlórovanej vody nemá na korunu krásy príliš blahodarné účinky.

Podľa lekárky pôsobenie týchto faktorov má skôr vplyv na kvalitu vlasov, nie na ich vypadávanie. Vlasy sú skôr suché a lámavé a okrem prevencie ich treba ošetrovať vhodnými prípravkami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 206
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 756
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 038
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 878
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 824
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 691
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 892
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu