BRATISLAVA. Dve jednotky pupočníkovej krvi zo slovenskej verejnej banky putujú do USA a Francúzska, kde budú transplantované vážne chorým pacientkam.
Jednou je dvanásťročné dieťa trpiace akútnou leukémiou, druhou je žena v strednom veku s preleukemickým syndrómom. Ide o historicky prvé vydanie dvoch transplantátov v ten istý deň.
Pupočníková krv zo Slovenska sa už použila na liečbu 17 pacientov. V priebehu dvoch rokov putovalo 11 jednotiek na transplantáciu do iných krajín. Na Slovensku sa využila šesťkrát, päťkrát išlo o krv od súrodenca a jeden pacient využil vlastnú pupočníkovú krv.
V slovenskej verejnej banke sa nachádza 1691 jednotiek pupočníkovej krvi, ktoré sú zároveň zaradené do medzinárodnej databázy BMDW (Bone Marrow Donors Worldwide) a sú k dispozícii pacientom na Slovensku aj v zahraničí.
Banka je súčasťou medzinárodnej siete združujúcej 44 národných registrov v 26 krajinách s takmer pol miliónom jednotiek pupočníkovej krvi, ktoré sú k dispozícii pacientom na celom svete.
Pupočníková krv dnes lieči viac ako 80 závažných ochorení. Najčastejšie sa používa pri leukémii a iných poruchách krvotvorby, ale tiež pri liečbe dedičných metabolických ochorení, nádorových ochorení a pri vrodených poruchách imunitného systému.
Experimentálne sa využíva aj pri diabete mellitus prvého typu, detskej mozgovej obrne, lupuse, skleróze multiplex či génovej terapii.
Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek Eurocord-Slovakia vznikol v roku 1997 ako občianske združenie, ktorého hlavným poslaním je realizácia, propagácia a koordinácia aktivít vedúcich k využitiu týchto buniek z pupočníkovej krvi na liečbu a výskum.
"Od roku 2001 Eurocord-Slovakia zabezpečuje odber, spracovanie, zmrazenie a dlhodobé uskladnenie pupočníkovej krvi pre vlastnú potrebu dieťaťa," informovala TASR Katarína Baková.