SME

Ako si vybrať teplomer

Rozbili ste posledný ortuťový teplomer, ktorý ste mali doma v zálohe po zákaze ich predaja? Lekárne i výdajne zdravotných pomôcok sú plné výrobkov, každý druh teplomeru funguje na inom základe. Testy v Česku paradoxne ukázali, že lacné nemusí byť zlé. Naj

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

lepšou náhradou majú byť prikladacie nextempy.

Lacné kontaktné a drahé bezkontaktné teplomery majú porovnateľnú kvalitu. Cena teda nemusí byť zárukou kvality a presnosti merania. Testy Českého metrologického ústavu pre MF Dnes priniesli niekoľko zaujímavých poznatkov - ako veľmi dobré sa ukázali jednoduché digitálne teplomery či sklenené s kvapalnou kovovou náplňou. Jednoducho sa s nimi manipuluje a merajú veľmi spoľahlivo, s odchýlkou jednej desatiny stupňa.

Ďalšou skupinou boli infračervené ušné alebo čelové teplomery. Merajú tepelnú energiu, ktorá vyžaruje z povrchu tela. Následne sa hodnoty prepočítajú a výsledná teplota sa ukáže na displeji. Tento prepočet je však podľa odborníkov problematický, takže výsledky merania nie sú veľmi presné. Odchýlky môžu byť niekoľko desatín stupňa, ba dokonca aj celých stupňov.

Podľa odborníkov sú prekvapivo ekvivalentnou náhradou za presné ortuťové teplomery takzvané nextempy. Sú to lacné teplomery v podobe nalepovacej pásky, ktoré merajú s presnosťou na desatinné miesto.

Ako fungujú

Na trhu dnes nájdete rôzne druhy teplomerov. Od predminulého roka pre ľudí a životné prostredie zakázanú ortuťovú klasiku najviac pripomínajú sklené teplomery. Majú kvapalnú kovovú náplň s obsahom gália, alebo sú naplnené liehom. Pred novým meraním sa však veľmi ťažko striasajú na nízke hodnoty. Ako to efektívne spraviť, nám nepovedali ani v predajni zdravotníckych pomôcok. Ďalšou voľbou sú elektronické digitálne či infračervené teplomery.

Digitálne teplomery môžu byť dotykové a bezdotykové. Okrem vylúčenia zdravotných rizík pri použití ortuti majú aj iné prednosti. Pri klasických ortuťových teplomeroch napríklad potrebujete na správne odmeranie teploty zhruba päť až desať minút. Pri digitálnych je to od jednej sekundy do jeden a pol minúty.

Digitálne teplomery sú v porovnaní s ortuťovými bezpečnejšie, pri páde sa nerozbijú, ľahšie sa s nimi manipuluje, sú odolné voči vode. Niektoré majú ohybnú špičku, ktorá sa dokáže ohnúť až o 45 stupňov, alebo pozlátenú špičku, prípadne oboje. Výrobky so zlatom sú vhodné pre ľudí alergických na nikel.

Výhodou digitálnych teplomerov je aj automatické vypínanie, ľahké odčítanie nameraných hodnôt na displeji. Často si poslednú nameranú hodnotu (podľa typu teplomera to môže byť aj viacero hodnôt) uchovávajú v pamäti.

Pribúdajú možnosti

Kombinované digitálne bezdotykové teplomery bývajú určené pre mamičky s malými deťmi. Obvykle majú široký rozsah meraných teplôt, napríklad od 0 až do 100 stupňov Celzia. Takými teplomermi totiž možno merať nielen telesnú teplotu dieťaťa, ale aj povrchovú teplotu mlieka v detskej fľaši, vody na kúpanie alebo okolia. Ľahko sa nimi meria teplota spiaceho dieťatka. Meranie je rýchle a teplomer nie je v priamom styku s pokožkou dieťaťa. Takéto teplomery môžu mať funkcie ako alarm horúčky, uchovávajú aj 30 posledných meraní a podobne.

Pre seniorov s horším zrakom alebo zrakovo postihnutých ľudí sú zasa určené hovoriace teplomery. Namerané hodnoty prístroj ohlási hovoreným slovom, preto netreba odčítavať nameranú teplotu z displeja.

Ako správne merať teplotu

  • Podpazušie

Obvykle si zvykneme merať teplotu v podpazuší, tu sú však namerané hodnoty najviac skreslené. Ak si teplotu meriate v podpazuší, zasuňte teplomer čo najhlbšie a dbajte, aby nebol v kontakte s oblečením. Najvhodnejší je klasický digitálny teplomer.

  • Ústa

Meranie v ústach je presnejšie ako v podpazuší. U malých detí môžete využiť aj cumlíkový teplomer, dieťa ho však môže vypľúvať, takže niekedy je vhodnejšie merať mu teplotu v konečníku.

Najvhodnejší je klasický digitálny teplomer, cumlíkový digitálny teplomer. Ortuťový teplomer, ak ho doma ešte máte, rozhodne nepoužívajte, hrozí otrava.

  • Konečník

V konečníku odmeriate teplotu veľmi presne, tento spôsob merania sa využíva najmä u malých detí. Nezabudnite však od nameranej hodnoty odrátať pol stupňa. Špičku teplomera nezabudnite pre ľahšie zavedenie potrieť masťou, vazelínou či olejčekom. Vsuňte do hĺbky asi dva centimetre. Najvhodnejší je klasický digitálny teplomer s ohybnou špičkou.

  • Čelo

Teplotu možno merať aj na čele. Presnosť merania však závisí od druhu teplomera. Najvhodnejší je páskový teplomer, digitálny bezdotykový infračervený teplomer či čelový digitálny teplomer.

  • Ucho

Zvukovod je ďalším miestom, kde možno odmerať teplotu. Dbajte však na to, aby bol čistý. Teplomer na takéto meranie meria teplotu ušného bubienka bezdotykovo a veľmi rýchlo. Najvhodnejší je digitálny ušný infračervený teplomer.

Na čo dávať pozor

  • Ak si meriate teplotu v ústach, vložte si teplomer do priestoru pod jazykom, nie doprostred pod uzdičku, ale vpravo alebo vľavo, v tomto mieste sú cievy blízko pri povrchu sliznice.
  • Ak si meriate teplotu v ústnej dutine, urobte tak najskôr 30 minút po jedle, pití alebo fajčení, tieto činnosti spôsobujú v ústach zmenu teploty.
  • Aj spôsob, ako dýchate, ovplyvňuje hodnotu nameranej teploty, optimálne je dýchať nosom, nie ústami.

Obvykle sa za normálnu považuje teplota do 37 stupňov Celzia. Teplota sa však mení aj v závislosti od dennej alebo nočnej hodiny a ovplyvniť ju môže aj príliš teplé oblečenie, nálada alebo fyzická námaha. Teplota do 38,5 stupňa Celzia sa považuje za zvýšenú, od 38,5 stupňa Celzia je to už horúčka. Ide o hodnoty namerané v podpazuší, pri meraní v konečníku nameriate asi o pol stupňa viac, ako je skutočná teplota.

Horúčka nie je choroba

Vysoká teplota je príznakom, ktorý najčastejšie sprevádza vírusové alebo bakteriálne infekcie.

Príliš vysoká teplota je bezprostredným rizikom. Platí to najmä u malých detí. Neznamená to však, že len čo trochu stúpne, hneď treba podávať antipyretiká – lieky na zníženie horúčky. Ak však horúčkovité stavy sprevádzajú kŕče a rýchlo postupujúca dehydratácia, v takom prípade je vhodné siahnuť po liekoch.

Internistka a klinická farmakologička Etela Janeková vysvetľuje, že febrilné kŕče vznikajú pri vysokej horúčke - nad 39 stupňov Celzia, ktorá sprevádza infekciu v niektorej časti tela okrem mozgu. Febrilné kŕče sa môžu vyskytovať u detí vo veku medzi šiestym mesiacom a piatym rokom. „Hoci vyzerajú hrozivo, zvyčajne nie sú veľmi vážne,“ hovorí lekárka. Ako prvú pomoc má rodič podať diazepam, ihneď zavolať lekára a intenzívne zrážať teplotu.

Kedy začať

Teplotu treba zrážať až vtedy, ak by mohlo dôjsť k vyčerpaniu organizmu. Detský organizmus znesie vyššie teploty, preto u detí začíname zrážať teplotu, ak je vyššia ako 38 stupňov Celzia. U dospelých je to individuálne, aj nižšia dlhodobejšia teplota vyčerpáva, preto ju znižujeme, ak je pacient vyčerpaný.

Ak už podávate deťom antipyretikum, pozor na kyselinu acetylsalicylovú. „Deťom mladším ako 12 rokov acylpyrín radšej nedávajte. Bezpečnejší je paralen, hovorí farmakologička. U detí, ktoré počas vírusového ochorenia (chrípka, kiahne) užívajú acylpyrín, existuje riziko vzniku Reyovho syndrómu. Ide o neurologické ochorenie, ktoré sa môže skončiť aj smrťou.

Čo dodržiavať pri vysokej teplote

Základom ošetrovania pri horúčke je dostatočný príjem tekutín a ochladzovanie tela. Ak teplota trvá dlhšie ako tri dni, treba podľa lekárky pátrať po príčine.

(mv)
Zaujímavosti
  • Povrch tela je chladnejší ako vnútorné orgány.
  • Stála telesná teplota u človeka je asi 36 – 37 °C.
  • Životné funkcie zlyhávajú pri horúčke 43 °C.
  • Orgánom s najvyššou teplotou v tele je pečeň.
  • Každý má inak nastavenú svoju normálnu teplotu (nie však viac ako 37 °C). Líšiť sa potom môžu aj teploty pri rovnakej infekcii.
Čo stoja
  • bezortuťový s gáliom – od 2,94 eura
  • liehový – od 4,08 eura
  • digitálny bežný – 2,22 až 8,36 eura
  • cumlíkový – 4,5 až 29,9 eura
  • digitálny s ohybným koncom – 3,21 eura až 10,32 eura
  • digitálny s antialergickou pozlátenou špičkou – 5,43 až 6,05 eura
  • digitálny s ohybným koncom + pozlátenou špičkou – 5,96 až 6,24 eura
  • digitálna rýchlobežka - 8,13 až 9,29 eura
  • digitálny bezdotykový ušný aj čelový – 29,00 až 51,56 eura
  • digitálny 5 v 1 – (meranie teploty v uchu, na čele, teploty dojčenskej fľaše, izbovej teploty) – 29,82 eura
  • sekundový na čelo infračervený (meria do dvoch sekúnd) – 35,70 eura
  • čelový páskový (NexTemp) – 1,07 až 6,44 eura
  • čelový infra – 22,20 až 39,95 eura
  • „hovoriaci“– 11,30 až 39,90 eura.
Vedeli ste?

Ešte na prahu osvietenstva v sedemnástom storočí prevládali v európskych lekárskych kruhoch názory, že horúčka je choroba, nie symptóm. Vtedajší lekári odlišovali niekoľko druhov horúčky, každému priraďovali zodpovedajúcu liečbu. „Jednoduchá horúčka“ vychádzala podľa nich zo srdca a bola „snahou prírody vyvariť pokazené šťavy“. Liečili ju „chladivými a osviežujúcimi potravinami“.

„Pálivé horúčky“ boli omnoho závažnejšie a liečbou bola konzumácia „zvlhčujúcich“ jedál a kúpele, ktoré mali jediný cieľ – doplniť chýbajúci vlhký element.

Treťou skupinou boli „zhubné horúčky“, ktoré sprevádzali závažné infekčné ochorenia ako mor, týfus a podobne. Také horúčky sa v tých časoch liečili univerzálnym spôsobom – púšťaním žilou. Tento spôsob bol obľúbeným a tradičným liečebným postupom a využíval sa nielen pri chorobe, ale aj ako prevencia.

Teplomery

Thermoval rapid flex

druh teplomeru: digitálny kontaktný, cena – 9,20 eura

napájanie: malá gombíková batéria LR 41

rozsah meraných teplôt: 32 – 43,9 °C
Digitálny teplomer na meranie teploty v podpazuší (10 – 40 sekúnd), v ústnej dutine (10 – 30 sekúnd) alebo v konečníku (10 – 15 sekúnd). Koniec merania hlási pípnutím. Veľký displej s čitateľnými číslicami, ohybná špička. Meria správne, s maximálnou odchýlkou jednej desatiny stupňa.

Scala 37 T typ KD-132

druh teplomeru: digitálny kontaktný, cena – 3,95 eura

napájanie: malá gombíková batéria LR 41

rozsah meraných teplôt: 32 – 43,9 °C
Digitálny teplomer na meranie teploty v ústach, konečníku alebo v podpazuší. Zmenu teploty hlási pípnutím. Ako všetky digitálne teplomery ukladá poslednú nameranú teplotu. Malý displej s veľkými, dobre čitateľnými číslicami. Meria správne.

Omron Eco Temp Basic MC-246-E

druh teplomeru: digitálny kontaktný, cena: 6,20 eura

napájanie: malá gombíková batéria LR 41

rozsah meraných teplôt: 32 – 42 °C
Digitálny teplomer na meranie teploty v ústach (80 sekúnd), v konečníku (60 sekúnd) alebo v podpazuší (zhruba dve minúty). Ukončenie merania hlási trojitým pípnutím. Meria správne.

Beurer teplomer na čelo 3v1 FT 60

infračervený čelový, ušný, cena: 39,95 eura

napájanie: gombíková batéria CR 2032

rozsah meraných teplôt: 34 – 42,2 °C
Teplotu meria „skenovaním“ čela, teda prechádzaním od jedného spánku k druhému. Hodnota sa zobrazí na veľkom, dobre čitateľnom displeji. Má horúčkový alarm (červené svetlo znamená horúčku). Meria aj teplotu okolia alebo povrchov. Správnosť meraní nemohla byť laboratórne overená, výrobca nedodal kalibračné podmienky. Pri klinickom meraní teplota značne kolísala, najviac zo všetkých testovaných, hodnoty sa líšili až o 1,6 stupňa!

Microlife IFR 100

Infračervený čelový, ušný, cena: od 27,10 eura

napájanie: gombíková batéria CR 2032

rozsah meraných teplôt: ucho 0 - 100 °C, čelo 32,2 – 43 °C
Meria teplotu na čele pohybom k spánku alebo v uchu. Koniec merania hlási pípnutím, konečná hodnota sa objaví na veľkom, veľmi dobre čitateľnom displeji. Meria aj izbovú teplotu, teplotu vody na kúpanie alebo mlieka v dojčenskej fľaške. Správnosť meraní nemohla byť laboratórne overená, výrobca nedodal kalibračné podmienky. Pri klinickom meraní teplota kolísala – v priemere o 0,38 stupňa, niekedy aj o celý stupeň Celzia.

Baby Temp EBT-1

teplomer v cumlíku, cena: 5,75 eura

napájanie: malá gombíková batéria LR 41

rozsah meraných teplôt: 32 – 42 °C, Merací senzor je zabudovaný v cumlíku zo silikónu. Určený je len na orientačné meranie, pri laboratórnom teste však meral celkom správne. Jednoduchá manipulácia, meranie však trvá asi dve minúty, čo môže byť pre dieťa dosť dlhý čas. Koniec merania sa ohlási pípnutím.

Teplomer do uší a na spánky SC 53 TM

infračervený ušný, čelový, cena: od 20 eur

napájanie: malá gombíková batéria CR 2032

rozsah meraných teplôt: 10 – 50 °C
Z rozsahu meraných teplôt vidno, že ide skôr o univerzálny ako lekársky teplomer. Meria telesnú teplotu v uchu alebo na spánkoch a izbovú teplotu. Správnosť meraní nemohla byť laboratórne overená, výrobca nedodal kalibračné podmienky. Pri klinickom meraní teplota kolísala – v priemere o dve desatiny, ale tiež až o šesť desatín stupňa Celzia.

Hovoriaci teplomer Scala 51 TM

digitálny kontaktný, cena 11,95 eura

napájanie: dve gombíkové batérie LR 44

rozsah meraných hodnôt: 32 – 42,9 °C
Digitálny teplomer na meranie v ústach, konečníku alebo v podpazuší má byť vhodný pre zrakovo postihnutých alebo starých ľudí, pretože nameranú teplotu hlási „príjemný a dobre zrozumiteľný ženský hlas“. Bohužiaľ, hovorí len po nemecky. Má ohybnú špičku, displej odlišuje farebne bežnú teplotu a horúčku – zeleno alebo červeno podsvieteným displejom. Meria správne.

Thermofocus

infračervený čelový, bezkontaktný, cena: od 78,10 eura

napájanie: 4 tužkové batérie AAA

rozsah meraných teplôt: 34 – 42,5 °C
Teplomer s optickým meraním vzdialenosti meria teplotu z čela (u detí výrobca odporúča merať v podpazuší alebo na brušku), ale bezkontaktne, z určitej vzdialenosti, ktorú treba najprv nájsť. Správnosť merania nemohla byť laboratórne overená, výrobca nedodal kalibračné podmienky. Pri klinickom meraní teplota kolísala, líšila sa až o celý stupeň.

Exact classic

sklený, kontaktný, bezortuťový, cena 2,94 eura

napájanie: žiadne

rozsah meraných teplôt: 35 – 42 °C
Vyzerá rovnako ako klasický ortuťový teplomer, namiesto ortuti však obsahuje zliatinu gália. Používa sa rovnakým spôsobom, čiže orálne (v ústach), rektálne (v konečníku) alebo axiálne (v podpazuší). Rovnako dlho trvá aj meranie – dve až štyri minúty. Zato je však správne. Mínus: strasenie stĺpca z tekutého kovu si vyžaduje veľké úsilie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu