Ak máme k dispozícii ochranné rukavice, použijeme ich pri ošetrovaní krvácania. Sú súčasťou autolekárničky. Ak ich nemáme, netreba sa obávať, po skončení poskytnutia prvej pomoci si stačí opláchnuť ruky pod tečúcou vodou a umyť mydlom.
Prvú pomoc pri krvácaní poskytneme tak, že čím skôr tlačíme rukou priamo v mieste rany tam, kde to krváca. Tým pádom je krvácanie zastavené a môžeme aplikovať tlakový obväz.
Tlakový obväz nie je lepšia prvá pomoc ako tlak v rane, ale uvoľní nám ruky na to, aby sme mohli poskytovať pomoc aj ďalším postihnutým.
Je dobré držať postihnutú končatinu nad úrovňou srdca, aby bol nižší tlak v cievach, tým sa tiež zmierňuje krvácanie.
Zároveň s ošetrovaním rany sa začína s protišokovými opatreniami: upokojovanie, protišoková poloha a po ošetrení rany aj zakrytie postihnutého.
Po aplikácii tlakového obväzu, ktorý musíme omotávať celou silou, ho na konci roztrhneme na polovicu a uviazaním fixujeme končatinu.
Po zastavení krvácania voláme na tiesňovú linku.
- Prvá pomoc pri krvácané je veľmi jednoduchá. Krvácanie zastavíme tlakom ruky priamo v rane. Podľa veľkosti rany môžeme použiť dva – tri prsty, dlaň ruky, prípadne dve ruky.
- Po zastavení krvácania tlakom v rane môžeme aplikovať tlakový obväz.
- Tlakový obväz nie je lepšia prvá pomoc ako tlak rukou priamo v rane, ale uvoľní nám ruky na poskytovanie ďalšej pomoci.
- Zároveň so zastavením krvácania poskytujeme protišokové opatrenia.
Autor: Doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. (autor je lekár záchrannej zdravotnej služby a univerzitný pedagóg