Stačí bozk s človekom, ktorého pery zdobí herpes, a riskujete nákazu, ktorá sa môže natrvalo usídliť v nervových bunkách tela a imunitný systém ju nedokáže zlikvidovať, pretože ide o naozaj zákerný mikroorganizmus.
Za určitých okolností sa dokáže tento vírus aktivovať a u mnohých sa potom ochorenie periodicky opakuje.
„Jediným nositeľom a prenášačom vírusu je človek. Väčšina ľudí sa s ním počas života dostane do kontaktu, ale len u niektorých dôjde k prejavu ochorenia. K prenosu dochádza telesným kontaktom (bozk, pohlavný styk), slinami alebo kvapôčkovou infekciou. Vírus sa šíri pozdĺž nervových vláken do kože a sliznice,“ vysvetľuje internistka a klinická farmakologička Etela Janeková.
„Jednotka“ a „dvojka“
Odborníci rozlišujú osem subtypov vírusu herpes simplex, pričom len dva z nich spôsobujú herpes. Lekárka upresňuje, že ochorenie spôsobuje infekcia organizmu ľudským vírusom jednoduchého oparu (HSV – z anglického Herpes simplex virus). Rozoznávajú sa dva druhy - Herpes simplex virus 1 (HSV-1) a Herpes simplex virus 2 (HSV-2).
Ak je organizmus nainfikovaný vírusom typu HSV-1, najčastejším prejavom sú pľuzgiere, neskôr až vredy a chrasty na tvári. Tento druh lekári označujú ako opar na pere – herpes labialis. Pľuzgiere sa však môžu vytvoriť napríklad aj na sliznici nosa. Pri prvom styku s vírusom dochádza podľa lekárky často k tzv. primárnej infekcii v ústnej dutine. Tá sa prejavuje v podobe vredov, ktoré sa vytvoria na sliznici ústnej dutiny a takýto typ ochorenia je typický najmä u detí.
Herpes simplex vírus typ 2 sa najčastejšie prejavuje zápalom kože a tvorbou pľuzgierov, neskôr chrást v oblasti genitálu a análneho otvoru u mužov i žien. Zjednodušene povedané „jednotka“ najčastejšie spôsobuje vznik pľuzgierov na perách a zriedkavo aj v oblasti genitálií a konečníka, zato „dvojka“ je pôvodcom oparu iba na genitáliách a konečníku, nie však na perách.
Nakaziť sa môžete ľahko
V prípade niektorých profesií, napríklad u hudobníkov – hráčov na dychových nástrojoch, môže herpes na pere spôsobiť profesionálnu indispozíciu.
Herpes na genitáliách zasa okrem zdravotných ťažkostí postihnutého a dočasnej abstinencii pohlavného života môže ohroziť napríklad aj nenarodené dieťa, ak má herpetický výsev tehotná žena.
Nákaza sa prenáša ľahko.Najčastejšie kvapôčkovou infekciou alebo priamym kontaktom malými kožnými a slizničnými poraneniami, v prípade vírusu herpes simplex 2 typu sa môže preniesť pohlavným stykom.
„Primárnu infekciu vírusom herpes simplex 1 typu prekonávajú zvyčajne deti v predškolskom veku vo forme herpetického zápalu slizníc ústnej dutiny. Vírus sa usídľuje v nervových gangliách, kde zostáva v pokojnom stave počas celého života infikovaného jedinca. Kontroluje ho imunitný systém, ktorý síce bráni jeho rozmnožovaniu, nedokáže ho však z organizmu úplne odstrániť,“ vysvetľuje lekárka.
Sekundárna infekcia
Ak už je človek nakazený a vírus je v spomínanom pokojnom štádiu, je nečinný, no v tele je stále prítomný. Pri oslabení organizmu a následnom znížení obranyschopnosti môže dôjsť k jeho aktivácii. Z nervových ganglií sa tak dostane späť do kože, kde opäť vyvoláva prejavy ochorenia.
Častými spúšťačmi takejto sekundárnej infekcie sú podľa lekárky rôzne záťažové vplyvy – nadmerné slnenie, infekčné horúčkovité ochorenia, stres vo forme psychickej alebo fyzickej záťaže, menštruácia. Pre ženy je herpes o to nebezpečnejší, že môže zvyšovať riziko vzniku rakoviny.
V liečbe sa zvyčajne využívajú antivírusové masti, propolis, zinková masť, vitamínové tablety a pri ťažšej forme aj antivirotiká. Keď sú lieky a mastičky nasadené včas, ťažkosti sa zmiernia a čas hojenia je kratší.
Chráňte sa pred nákazou
Vyhýbajte sa bozkávaniu s človekom, ktorý má na perách opar.
Ak máva váš partner herpes, používajte kondóm.
V čase výsevu zvlášť dbajte na hygienu – nepoužívajte spoločne poháre, príbory, uteráky.
Ak máte vy alebo váš partner príznaky herpesu, úplne vynechajte pohlavný styk (vaginálny, análny aj orálny) a to aj keď použijete kondóm.
Pásový opar
Ako herpes sa označuje aj pásový opar, toto ochorenie však má iného pôvodcu. Je to vírus varicella zoster (VZV). Patrí medzi ľudské alfa herpesvírusy a vyvoláva dve rozličné ochorenia. Primárna infekcia sa prejaví ako ovčie kiahne (varicella). Sekundárnym ochorením je reaktivácia infekcie v podobe herpesu zoster. Toto ochorenie sa prejaví lokalizovane na koži, často v oblasti hrude a chrbta, ale môže byť napríklad aj na tvári.
Zdrojom infekcie VZV je chorý jedinec s príznakmi primárnej alebo reaktivovanej formy infekcie. K prenosu infekcie dochádza inhaláciou kvapôčkového aerosólu, pričom ochorie až 90 percent vnímavých jedincov. Pacienti, ktorí nevedia o tom, že prekonali ochorenie, mali vo väčšine prípadov veľmi ľahký priebeh ochorenia.