SME

Choroba môže znamenať aj posun k lepšej kvalite života

Za posledné roky liečba rakoviny významne pokročila. Liečiteľnosť tohto ochorenia, najmä ak je včas diagnostikované, neustále stúpa a každú chvíľu sa niekde objaví informácia, že vedci vynašli nový liek, ktorý dokáže ničiť rakovinové bunky.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)


Napriek tomu, keď sa povie rakovina, väčšine z nás prejde mráz po chrbte. Táto choroba je totiž opradená mýtmi, ktoré sú v nás stále hlboko zakorenené. A preto o nej nechceme veľmi počúvať. A tí, ktorým vstúpila do života priamo alebo cez ich blízkych, o nej väčšinou hovoriť nechcú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nájdu sa však aj takí, ktorí o rakovine hovoriť dokážu a chcú. Pretože ochorenie sami prekonali a sú presvedčení, že tým pomôžu ostatným pacientom a ich rodinám.

Hovorme o tom – projekt, ktorý chce povzbudiť a inšpirovať

Študentka, ktorá opäť našla odvahu tancovať. Dôchodca, ktorý si splnil sen o Tour de France. Mladá žena, ktorá sa musela naučiť byť šťastnou. Alebo herec, ktorý sa stal viac sám sebou. Aj títo ľudia súhlasili s účinkovaním v projekte Hovorme o tom, v rámci ktorého porozprávali, ako sa dokázali vyrovnať so skutočnosťou, že im do života vstúpila rakovina.

SkryťVypnúť reklamu

Ako našli silu jej čeliť a aká bola cesta, ktorá ich doviedla k vyliečeniu a novej, lepšej kvalite života po chorobe. Ako umožnili svojej chorobe, aby im nielen vzala, ale aj veľa dala. Z týchto výpovedí vzniklo množstvo krátkych videí, ktoré si môžete pozrieť na www.hovormeotom.sk.

Projekt vznikol pod záštitou Slovenskej onko-psychologickej spoločnosti a jeho autorkou je Zuzana Truplová, ktorá sa už niekoľko rokov venuje projektom pre onkologických pacientov a sama musela rakovine čeliť dvakrát.

„Našou snahou bolo ukázať, že rakovina nemusí znamenať len utrpenie a smrť. Príbehy ľudí, ktorí v projekte účinkujú, sú rôzne, rovnako ako aj spôsoby, ktorými sa s chorobou vyrovnávali. Spája ich však odhodlanie podieľať sa na svojom vyliečení aj vlastnými silami.“

SkryťVypnúť reklamu

V projekte účinkuje aj Viktor Horján, ktorýpred dvomi rokmi prekonal rakovinou prostaty. Tvrdí, že rakovina mu otvorila oči a ukázala nový rozmer života.

“Bol by som rád, keby sme rakovinu nebrali ako nevyhnutne smrteľnú chorobu, ale len ako chorobu, s ktorou sa treba naučiť žiť a vnímať ju ako súčasť a nie ako koniec života. Je to skúška, ktorú môžeme zvládnuť, len ak sami chceme,“ hovorí na margo svojho ochorenia Viktor.

Pohľad onkológa a psychológa

Na projekte spolupracovala aj onko-psychologička Mária Andrášiová, ktorá sa psychike onkologických pacientov venuje už takmer 20 rokov. Tvrdí, že jedným z dôvodov, prečo sa o rakovine v našej spoločnosti viac šepká ako hovorí je, že zdraví ľudia často nevedia, ako sa k chorým správať.

„Projekt Hovorme o tom má veľký význam aj v tomto kontexte. Pretože až keď pochopíme, čo ten druhý prežíva a potrebuje, môžeme mu pomôcť. “ Mária Andrášiová súhlasí aj s tvrdením Viktora Horjána, že by sme rakovinu nemali vnímať ako nevyhnutne smrteľnú chorobu. Je presvedčená, že tento projekt dokáže povzbudiť mnohých pacientov, pretože v sebe nesie posolstvo, že rakovina sa dá prežiť a po jej prekonaní je možné plnohodnotne žiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Okrem výpovedí bývalých pacientov nájdete na stránke aj komentáre MUDr. Ľuboša Drgoňu z Národného onkologického ústavu v Bratislave. S účinkovaním v tomto projekte súhlasil úplne spontánne, pretože si myslí, že onkologické ochorenia nutne potrebujú „demýtizáciu“. A je presvedčený, že psychika pacienta je jednou z najdôležitejších súčastí úspešnej liečby.

„Veľakrát sme túto tému v rámci osobných rozhovoroch rozoberali aj s ostatnými kolegami. Počas našej lekárskej praxe sme nezávisle vypozorovali, že pacient, ktorý sa po nevyhnutnom zvládnutí iniciálnej fázy šoku z diagnózy nastaví pozitívne, má omnoho väčšiu šancu lepšie znášať liečbu, jej vedľajšie účinky ako aj psychický tlak, ktorý pramení zo samotnej diagnózy.“

Nielen pre chorých

Tvorcovia projektu veria, že video-výpovede na www.hovormeotom.sk dokážu mnohých ľudí motivovať, aby prekonali svoje bloky a ak je to potrebné, začali o tejto chorobe spoločne hovoriť. Projekt má však v sebe potenciál osloviť aj tých, ktorí s rakovinou nie sú bezprostredne konfrontovaní. Nejde v ňom len o zvládanie ochorenia ako takého, ale aj o poznanie, ku ktorému účinkujúcich choroba doviedla.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi pekne to vo svojej výpovedi dokázala vystihnúť jedna z účinkujúcich, keď povedala: „Aby som sa vyliečila, musela som sa naučiť byť šťastnou...“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 392
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 603
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 559
  4. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 249
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 916
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 796
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 356
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 742
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu