SME

Ako sa otužovať

Patríte k tým, čo sa sprchujú studenou vodou a radi si idú zabehať za každého počasia? Imunitný systém sa vám za to odvďačí

Aj saunovanie pomáha posilňovať imunitný systém.Aj saunovanie pomáha posilňovať imunitný systém. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Tým, že telo učíme zvykať si na náhle zmeny teploty, ale bez ohrozenia zdravia, zvyšujeme pohotovosť krvných ciev, ktoré potom dokážu rýchlo a pružne reagovať na pôsobenie chladu. Správnym otužovaním sa nielen zníži pravdepodobnosť, že získame nejakú bakteriálnu alebo vírusovú infekciu, ale ak už aj ochorieme, ochorenie máva ľahší a rýchlejší priebeh.

K účinným spôsobom ako posilňovať imunitu patrí otužovanie. Súčasťou je pravidelný pobyt vonku za každého počasia, studené alebo striedavé sprchy, plávanie. Dôležité je aj často vetrať, spať pri otvorenom okne a pod ľahšou prikrývkou. Nezabúdajte aj na dostatok tekutín, pomáha zvlhčovať sliznice. Tie potom dokážu lepšie odolávať náporu choroboplodných zárodkov v období zvýšeného výskytu vírusových a bakteriálnych infekcií.

Začnite v sprche

Základom je domáce otužovanie a ako odporúča aj internistka a klinická farmakologička Etela Janeková, najlepšie je začať vlažnou vodou a postupne ju ochladzovať. Tento spôsob je vítaný a účinný aj u malých detí.

Podľa lekárky treba striedavé sprchovanie teplou a studenou vodou robiť zásadne ráno a pred raňajkami. „Studenou vodou sa dieťa môže sprchovať aj večer, no tým sa ranné sprchovanie nenahrádza, iba dopĺňa,“ hovorí lekárka.

S takouto formou otužovania môžete začať už u trojročných detí, no deťom, ktoré majú menej ako dva roky, sa otužovanie studenou vodou vyslovene neodporúča.

Pri sprchovaní je dôležité, aby dieťa nestálo na jednom mieste. Sedavý kúpeľ v studenej vode nie je vhodný. Pozor treba dávať aj na to, aby ste dieťaťu nenamáčali hlavu. Otužujte vždy celé telo – okrem hlavy, ak budete studenou vodou omývať len ruky, tvár alebo len trup, nie je to podľa lekárky účinné. Dodáva, že ak sme v časovej tiesni, radšej ranné otužovanie vynechajme, dôležitá je aj psychická pohoda.

Pravidelne a systematicky

Treba začať krátkymi intervalmi, každý má totiž inú toleranciu na chlad. Niektorí odborníci odporúčajú začať s vodou teplou 40 ºC, po minúte zmeniť teplotu na 15 – 20 ºC a s takouto teplotou sa sprchovať zhruba 10 – 15 sekúnd.

Čas strávený pod studenou sprchou by sa mal postupne predlžovať, nemalo by to však byť dlhšie ako tri minúty v zime a v lete tri až päť minút. Ráno sa treba otužovať dvakrát tak dlho ako večer.

Vhodné je začať sprchovaním nôh odspodu nahor, a postupne sprchovať paže, hruď, brucho, šiju a tvár. Potom opäť nasleduje sprchovanie teplou vodou. Takéto striedanie je vhodné urobiť jeden až dvakrát počas sprchovania a na záver sa osprchovať studenou vodou.

Ak znesiete trojminútovú studenú sprchu, môžete podľa lekárov pokračovať plávaním v studenej vode. Začať však treba ešte v lete a lepšie sú stojaté, nie tečúce vody.

Ľadové medvede

Najvyšším stupňom otužovania je plávanie v ľadovej vode. Ak sa chcete stať ľadovým medveďom, podľa lekárov je najlepšie, ak tak urobíte ešte pred štyridsiatkou.

Potom by ste mali najprv absolvovať dôkladnú prehliadku a začať s otužovaním opäť len so súhlasom lekára. Táto forma otužovania totiž môže byť rizikom pre tých, čo trpia napríklad na srdcovo-cievne alebo respiračné ochorenia.

Dôležité je plávať za každého počasia a najlepšie urobíte, ak budete v skupine, kde môžu plavci navzájom na seba dohliadať a v prípade potreby zasiahnuť. Plávanie v ľadovej vode je veľmi účinná metóda, zvykne sa kombinovať s krátkym behom. Výrazne sa prekrvuje organizmus, stabilizuje krvný obeh a aktivuje imunitný systém. Pri plávaní v extrémne studenej vode by ste sa však mali vyhýbať nadmernej námahe.

Nielen zima, ale aj horúčava

Otužovacou metódou je aj kúpeľ horúcim a suchým vzduchom (60 - 90 ºC). Jedno saunovanie by nemalo trvať dlhšie ako 10 až 15 minút. Vzápätí nasleduje krátke ochladenie formou sprchovania, omývania alebo ponorenia sa do studeného kúpeľa. Saunovanie stimuluje srdce a krvný obeh, má aj povzbudzujúci účinok na vylučovanie hormónov, môže mať vplyv aj na priebeh látkovej výmeny a posilňuje imunitu.

Ak máte obavu, či prudké striedanie teplôt pri saunovaní a následnom ochladzovaní v studenej vode nie je priveľká záťaž pre srdcovo-cievny systém, Etela Janeková hovorí, že pre zdravého človeka to nie je priveľká záťaž, ale treba počúvať svoje telo a ak je nám niečo nepríjemné, tak by sme to robiť nemali.

O tom, či je saunovanie pre vás vhodné, sa poraďte so svojím lekárom. Zvlášť v prípade, ak trpíte ochoreniami srdca a ciev, vysokým tlakom krvi či máte akútny zápal, alebo infekčné ochorenie.

Zmrzlina na hrdlo?
Možno ste sa stretli s názorom, že podobný princíp, ako v prípade otužovania tela chladom, platí aj pre otužovanie hrdla. Ak si však myslíte, že dobrou cestou je konzumácia zmrzliny a pitie studených nápojov, internistka Etela Janeková vysvetľuje, že to v žiadnom prípade nie je pravda. „Čo platí pre pokožku, neplatí pre sliznice,“ hovorí lekárka.
Otužovanie
  • rekreačné – sprchovanie studenou vodou, saunovanie, športovanie v prírode počas celého roka
  • športové – plávanie v studenej vode (menej ako 10 ºC) za každého počasia. Takéto plávanie je aj vhodným doplnkom k ďalším športovým disciplínam ako sú napr. zimná turistika, horolezectvo, potápanie, lyžovanie a pod.

Zásady otužovania

  • pravidelne kontrolujte svoj zdravotný stav a konzultujte s lekárom,
  • každý rok absolvujte preventívnu prehliadku,
  • nepreceňujte svoje sily,
  • neignorujte prirodzený biorytmus svojho tela,
  • vylúčte alkohol a cigarety,
  • kombinujte otužovanie s iným športom,
  • dbajte na pravidelnosť v otužovaní.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 411
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 602
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 721
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 078
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu