SME

Ibuprofén. Môže jeho užívanie aj škodiť?

Zrejme by sme museli neúnavne a veľmi dlho hľadať človeka, ktorý nikdy nesiahol po lieku proti bolesti. Aj vy ho máte vždy poruke? Viete, aká je maximálna odporúčaná denná dávka?

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Liečba bolesti bola odjakživa jednou z priorít lekárov a liečiteľov. História boja proti bolesti je naozaj dlhá, rôzne rastlinné výťažky či alkoholické nápoje určené na potláčanie bolesti sa objavovali vo všetkých dávnovekých kultúrach.

Napríklad ópium poznali už starovekí Gréci a Rimania a je vraj pravdepodobné, že ho aplikovali priamo do rán. Inkovia v Peru zasa kvôli potlačeniu bolesti žuli listy koky, Číňania používali ópium a konope a pod. Lekárska veda pokročila a v súčasnosti máme k dispozícii viaceré možnosti, nielen užívanie liekov a liečba sa odvíja aj od toho, či ide o akútnu alebo chronickú bolesť.

Aj voľnopredajných liekov proti bolesti je viacero druhov, k najznámejším účinným látkam patrí paracetamol, kyselina acetylsalicylová a ibuprofén. Tú poslednú poznáme aj ako liečivo v podobe ružových piluliek, ktoré nechýbajú v kabelkách mnohých žien. Ženy totiž častejšie trpia chronickou bolesťou, môžu za to biologické predpoklady a aj fakt, že ženy majú viac chronických ochorení.

Na čo zaberá

Ibuprofén je liečivom zo skupiny tzv. nesteroidových antiflogistík. Sú to lieky, ktoré tlmia bolesť, zmierňujú horúčku a potláčajú zápal. Je však ibuprofén vhodný pri akejkoľvek bolesti? Klinická farmakologička a internistka Etela Janeková upresňuje, že ibuprofén je registrovaný ako liek, a preto je odporúčané užívať ho pri registrovaných liečebných postupoch. Využíva sa pri symptomatickej liečbe bolesti a zápalu pri:

  • akútnej artritíde (vrátane záchvatov dny),
  • chronickej artritíde, zvlášť reumatoidnej artritíde (chronickej polyartritíde),
  • ankylozujúcej spondylitíde (Bechterevova choroba) – chronické reumatické zápalové ochorenie, ktoré postihuje najmä bedrovú a krížovú oblasť chrbtice,
  • iných zápalových reumatických ochoreniach chrbtice,
  • stavoch podráždenia, objavujúcich sa pri degeneratívnych ochoreniach kĺbov a chrbtice (artróza a spondylartróza),
  • reumatizme mäkkých tkanív,
  • bolestivých opuchoch alebo zápaloch v dôsledku poranení.

Ibuprofén nájdete v týchto voľnopredajných liekoch: Ibalgin, Ibufein, Brufen, Modafen, Nurofen, Dolgit

Rýchlosť účinku

Pacienta, ktorý si vezme liek proti bolesti, zaujíma aj to, ako rýchlo liek začne účinkovať. Možno sa stretnúť s názorom, že v prípade ibuprofénu je to dlhší čas v porovnaní s paracetamolom alebo kyselinou acetylsalicylovou. Okrem toho účinné látky bývajú obsiahnuté v rôznych formách, či už sú to tablety, masti, gély alebo čapíky.

Lekárka hovorí, že rýchlosť nástupu účinku závisí od spôsobu podania, formy lieku a aj od toho, či ide o tablety, ktoré sa užívajú raz denne alebo opakovane. „Nástup maximálneho účinku všetkých vyššie spomínaných liekov je jedna až dve hodiny. Vnímanie bolesti je individuálne, preto od každého jedinca závisí aj samotný efekt lieku,“ dodáva Etela Janeková.

Aby zvýšili či rozšírili účinok, alebo potlačili niektoré nežiaduce účinky, výrobcovia kombinujú základné účinné látky s ďalšími. Podľa odporúčania lekárky by sa mal každý liek užívať s vedomím, aby efekt lieku – jeho žiaduci účinok – prevýšil možné nežiaduce účinky. „Formy ibuprofénu majú, samozrejme, popísaný aj výskyt nežiaducich účinkov, ktorý by mal byť minimalizovaný jeho správnym užívaním podľa registrovaných indikácií a v správnej dávke,“ upresňuje klinická farmakologička.

Môže aj škodiť?

V poslednom čase sa objavili poplašné správy, ktoré poukazujú na možné riziká spojené práve s užívaním ibuprofénu. Pacientom, ktorí často užívajú ibuprofén vraj hrozí trikrát väčšie riziko cievnej mozgovej príhody, viac sú ohrození infarktom ako aj úmrtím na srdcové komplikácie.

Spozornieť by mali tí, ktorí užívajú počas niekoľkých mesiacov tri až štyri pilulky denne, teda dávku až 2000 mg, pričom maximálna odporúčaná denná dávka je 1200 mg. Hrozí riziko pri dlhodobom užívaní ibuprofénu aj v prípade, že budeme dodržiavať odporúčané denné dávky?

Lekárka vysvetľuje, že kým lieky prídu na trh, sú vystavené klinickému skúšaniu, ktoré zachytí takmer všetky možné typy nežiaducich účinkov. Čo sa týka ibuprofénu, riziko infarktu a úmrtia na srdcové komplikácie nebolo popísané. „Maximálne denné dávky, samozrejme, nesmieme prekračovať. Ak je efekt liečby nedostatočný, treba navštíviť lekára a poradiť sa o účinnejšej liečbe na dané ochorenie,“ zdôrazňuje Etela Janeková. Nadužívanie ibuprofénu môže mať neblahý vplyv aj na žalúdočnú sliznicu a sliznicu čriev.

Nežiaduce účinky ibuprofénu

Časté (od jedného do desať percent)

  • nežiaduce reakcie centrálneho nervového systému ako je bolesť hlavy, závrat, nespavosť, vzrušenie, podráždenosť a únava.

Menej časté (od 0,1 do jedného percenta):

  • opuchy, najmä u pacientov s arteriálnou hypertenziou alebo so zlyhaním obličiek,
  • nefrotický syndróm,
  • intersticiálna nefritída, ktorá môže byť prevádzaná akútnym zlyhaním obličiek. Potrebná je pravidelná kontrola funkcie obličiek.
  • reakcie precitlivenosti vrátane vyrážky a svrbenia ako i astmatické záchvaty (s poklesom alebo bez poklesu tlaku krvi),
  • poruchy videnia.

Ste v tom? Na ibuprofén zabudnite

tehotna.jpgTúto účinnú látku lekárka rozhodne neodporúča užívať počas tehotenstva a najmä nie v poslednom trimestri, keď môže dôjsť porušeniu vývoja srdcovo-cievneho aparátu. Riziko vzniku vývojových chýb plodu počas prvého a druhého trimestra stúpa s dĺžkou podávania. Žiadny lekár nemôže ibuprofén odporučiť tehotnej žene bez rizika.

Prečo zaberá „po opici“

Lekárka vysvetľuje, že po alkoholovom excese na druhý deň dochádza k nerovnováhe minerálov, dehydratácii organizmu s následnou bolesťou hlavy, ibuprofén túto bolesť zmierňuje.

Pozor na pitný režim

Pri užívaní liekov s účinnou látkou ibuprofén dbajte na dostatok tekutín, inak sa účinná látka môže hromadiť v obličkách. Tablety s účinnou látkou ibuprofén užívajte po jedle, znížite riziko nežiaducich účinkov na tráviaci trakt.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 267
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 760
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 876
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 571
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu