V Breznianskom okrese sú aj dva tigre sibírske, ktoré súkromník chová v obci Bystrá a patria k jednej z jej najväčších atrakcií.
Panter, ako pre TASR uviedla pracovníčka odboru životného prostredia Okresného úradu vo Zvolene Marta Homolová, je starý asi štyri roky. Žije v ohrade firmy súkromného podnikateľa, ktorá spĺňa všetky podmienky pre jeho chov. Ich dodržiavanie pracovníci spomínaného úradu pravidelne kontrolujú. Jeho majiteľ mu podľa Homolovej už pripravuje "nadštandardné bývanie" pri rodinnom dome, ktorý dokončuje.
O chov zvierat chránených našimi i medzinárodnými zákonmi, je aj na Slovensku stále väčší záujem. Iba vo Zvolenskom okrese, ako konštatovala Homolová, ich chová vyše sto ľudí. V posledných dvoch rokoch sa rozšíril hlavne chov exotických pavúkov, ale aj chameleónov, gekónov a hadov, najmä pytónov. Populárne sú aj chránené druhy papagájov, korytnačiek, či dravých vtákov.
Podobná situácia je aj v okrese Brezno. Tam, okrem už spomínaných tigrov sibírskych, ako TASR informovala Jana Kolesárová z odboru životného prostredia Okresného úradu v Brezne, medzi najvzácnejšie chránené živočíchy patrí veľhad kráľovský. Jeho majiteľ z Bacúcha okrem neho chová aj pytóny a ďalšie hady. Vzácny je aj papagáj amazoňan modročelý, ktorého vlastní jeho chovateľ z Podbrezovej.
Pre chov zvierat figurujúcich v zozname chránených živočíchov platia prísne normy. Pri legálnom chove ich evidujú odbory životného prostredia okresných úradov. Majiteľ takýchto živočíchov musí o súhlas na ich chov požiadať príslušnú regionálnu veterinárnu správu, ktorá ho okrem iného oboznámi s podmienkami, za akých ich môže chovať. Musí zabezpečiť aj to, aby zvieratá neohrozovali život a zdravie ostatných ľudí.
*mb som