SME

Tajomné ochorenie žien

Endometrióza. Lekári jej presnú príčinu nepoznajú. Málo sa o nej hovorí, hoci ňou trpí takmer každá desiata žena v produktívnom veku.

Tehotenstvo podľa lekárov pomáha liečiť, alebo aspoň utlmiť rozvoj ochorenia.Tehotenstvo podľa lekárov pomáha liečiť, alebo aspoň utlmiť rozvoj ochorenia. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Endometrióza. Lekári jej presnú príčinu nepoznajú. Málo sa o nej hovorí, hoci ňou trpí takmer každá desiata žena v produktívnom veku.

Pri tejto chorobe sa tkanivo podobné tkanivu výstelky maternice môže nachádzať aj inde v tele. Čo sa však pri tomto ochorení v tele ženy odohráva? Počas menštruačného cyklu dochádza k odlučovaniu častí sliznice maternice. Pri endometrióze sa kúsky tkaniva pripoja aj k iným orgánom – napríklad vaječníkom, hrubému črevu, ale môžu sa objaviť aj v močovodoch, či dokonca pľúcach alebo mozgu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Takéto tkanivo, aj keď sa nachádza inde ako v dutine maternice, reaguje na hormonálne zmeny a pri menštruácii krváca. Lekári spomínajú aj také kuriózne prípady, keď žena cyklicky krvácala aj po operačnom odstránení maternice z ložiska endometriózy vo vagíne.

Gynekológ Peter Hrabčák z ružinovskej nemocnice v Bratislave vysvetľuje, že najstaršou teóriou vzniku endometriózy je tzv. implantačná teória. Znamená to, že počas menštruácie kúsky sliznice s krvou odchádzajú nielen cez vagínu von, ale aj cez vajcovody do brušnej dutiny.

Tam sa za vhodných podmienok, najmä pri poruche imunologického "dozoru", usadia na peritoneu - blane, ktorá vystiela brušnú dutinu a pokrýva aj brušné orgány. V dôsledku hormonálnych zmien podmienených menštruačným cyklom tak môžu vznikať krvácania a následne zrasty medzi tkanivami a orgánmi v oblasti panvy, môže dochádzať ku vzniku endometriotických cýst a vrastaniu endometriotických ložísk do steny močového mechúra alebo čreva a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Ochorenie je niekedy aj celoživotnou diagnózou a nielen sťažuje život žien, ale má dopad aj na ich plodnosť.

Príčiny sú nejasné

Lekár hovorí, že na vzniku endometriózy sa môže podieľať aj porucha imunity, avšak nie je jasné, či je skôr príčinou alebo následkom. Organizmus nedokáže odstrániť endometriálne tkanivo z vnútornej panvovej oblasti. To potom dokáže vytvárať ložiská podobné nádorovým metastázam, hoci endometrióza je nezhubné ochorenie,“ dopĺňa Peter Hrabčák.

Pôvod ochorenia nie je jasný, čo sťažuje aj prevenciu. Lekári však vedia, že rizikom je napríklad aj skorší nástup menštruácie – vtedy je pravdepodobné, že ochorenie bude mať ťažší priebeh.

Ďalšie rizikové faktory:

  • silné a častejšie krvácanie,
  • výskyt ochorenia v rodine,
  • nedostatok pohybu,
  • neskorá menopauza.

Naopak, menej ohrozené sú ženy, ktoré viackrát rodili, dlhšie dojčili a aj tie, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu alebo gestagénnu liečbu. Lekári upozorňujú aj na nežiaduce vplyvy životného prostredia, rizikom môže byť napríklad aj používanie plastových fliaš vystavených pôsobeniu tepla, dôsledkom čoho sa z plastu uvoľňujú dioxíny a pod..

SkryťVypnúť reklamu

Bolesti aj sterilita

Mávate bolesti v podbrušku nielen počas menštruácie, ale aj mimo cyklu, napríklad pri fyzickej práci? Trápia vás bolesti pri pohlavnom styku? Môže ísť aj o príznaky endometriózy.

Ďalšie symptómy:

  • bolesti chrbta,
  • nešpecifické bolesti, ktoré súvisia napríklad s črevom, močovým mechúrom, žlčníkom a pod.,
  • chronická únava,
  • nutkanie na vracanie.

Častý výskyt tohto ochorenia však býva aj pri sterilite - neschopnosti spontánne otehotnieť. Ženy často príznaky endometriózy nepoznajú, mnohé ich považujú za normálnu súčasť svojho života. Niekedy aj chýbajú, takže aj vďaka tomu presné stanovenie diagnózy môže trvať dlho – aj osem až desať rokov. Obvykle sa diagnóza zvykne potvrdiť vo veku 25 – 35 rokov.

Problémom je aj to, že na potvrdenie diagnózy nejestvuje jednoduchý test. Jediným spoľahlivým spôsobom je laparoskopia a biopsia podozrivého tkaniva, sú to však invazívne zákroky. Tomuto vyšetreniu sa hovorí aj diagnostický zlatý štandard. Pri diagnostikovaní sa využívajú aj neinvazívne metódy - ultrazvuk, magnetická rezonancia a gynekologické vyšetrenia, avšak tieto nedokážu spoľahlivo potvrdiť alebo vyvrátiť, či ide o endometriózu.

SkryťVypnúť reklamu

Tehotenstvo ako liek

Tak, ako môže byť problém s diagnostikovaním ochorenia, podobne je to aj s liečbou. Gynekológ Silvester Galo z martinského sanatória Helios hovorí, že stopercentne účinný liek na toto ochorenie neexistuje.

V liečbe sa kombinuje užívanie liekov proti bolesti, hormonálna liečba a doplnkové liečby. Väčšina súčasných terapií je však krátkodobá, maximálne polročná. Je to kvôli nežiaducim vedľajším účinkom, ako je napríklad rednutie kostí, mnohé sú podobné ako pri menopauze.

Diagnostickou a zároveň aj liečebnou metódou je laparoskopia, ktorá sa dostáva k slovu, ak nepostačuje hormonálna liečba. Vtedy sa chirurgicky odstránia ložiská a obnoví sa aj plodnosť ženy. Gynekológ Peter Hrabčák odporúča ženám čo najskôr po diagnostikovaní endometriózy otehotnieť.

SkryťVypnúť reklamu

Pri operácii sa totiž môžu vyskytnúť aj mikroskopické ložiská, ktoré nevidno, a bez ďalšej liečby sa môžu dostať mimo kontroly. Lekár zdôrazňuje, že v zásade by tehotenstvo malo pomáhať liečiť, alebo aspoň utlmiť rozvoj ochorenia.

„Riziko vaječníkovej cysty v gravidite, či už endometriotickej alebo "vodovej" je v možnosti tzv. torkvácie vaječníka s cystou, čiže skrútenia okolo pozdĺžnej osi, čo vyvolá príznaky akútneho brucha ako napríklad pri zápale slepého čreva. V takom prípade je nutný okamžitý chirurgický zákrok.

Následná manipulácia v brušnej dutine ako aj anestetiká môžu prispieť k potratu alebo predčasnému pôrodu. Je nutné povedať, že existujú aj také druhy endometriózy, ktoré neodpovedajú na hormonálne zmeny v gravidite, ktoré by mali spôsobiť zánik aspoň povrchových endometriotických ložísk,“ hovorí gynekológPeter Hrabčák.

SkryťVypnúť reklamu

Liečba endometriózy je často len symptomatická, zameraná najmä na zlepšenie kvality života ženy. Je to ochorenie, ktoré treba zachytiť vo včasných štádiách a dostať pod kontrolu. Ak sa ochorenie rozvinie, následky sa horšie naprávajú a choroba významne ovplyvňuje spoločenský, ale aj partnerský život ženy.

Čokoládová cysta

Čokoládová cysta alebo endometrióm je typické postihnutie vaječníka endometriózou. „Taká cysta je hrubostenná, vyplnená akoby starou zrazenou krvou. Jej vzhľad je taký typický, že túto formu endometriózy skúsený gynekológ pomerne ľahko diagnostikuje sonograficky alebo pomocou magnetickej rezonancie,“ vysvetľuje Peter Hrabčák. Dodáva, že tieto cysty nie sú zhubné, ale majú negatívny vplyv na kvalitu vajíčok vo vaječníku, a tým aj na plodnosť ženy. Musia byť odstránené operačne, so snahou zachovať hormonálnu funkciu vaječníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Treba ju zachytiť čo najskôr

Ambulancie špecializované na endometriózu pravdepodobne na Slovensku nemáme. Peter Hrabčák zdôrazňuje, že diagnostický prístup si vyžaduje intuíciu a dlhodobú skúsenosť gynekológa. Liečba endometriózy býva často iba symptomatická, zameraná na zlepšenie kvality života.

V zahraničí existujú centrá, ktoré vykonávajú komplexnú chirurgickú a liečebnú starostlivosť. „Radikálna operačná liečba najmä pri hlboko infiltrujúcej endometrióze postihujúcej črevá, konečník, močový mechúr a pri rozsiahlych zrastoch v oblasti malej panvy vyžaduje spoluprácu chirurga, gynekológa, anestéziológa a umožňuje zlepšiť kvalitu života ženy.

Endometrióza sa svojimi vlastnosťami, progresiou a chronickou bolesťou radí k chorobám, ktoré je potrebné zachytiť vo včasných štádiách a dostať pod medicínsku kontrolu. Následky postupujúceho ochorenia možno ťažko naprávať, a preto by centrá pre toto ochorenie určite nemali nedostatok práce. Veď na celom svete trpí endometriózou asi 100 miliónov žien,“ dodáva gynekológ Peter Hrabčák.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 137
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 7 255
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 823
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 277
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 789
  6. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 564
  7. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 431
  8. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 4 160
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu