bné náhrady.
Poznatky, ktoré z vyplynuli z rozsiahleho dotazníkového prieskumu medzi dospelými Slovákmi, sú výkričníkom v oblasti starostlivosti o zdravie chrupu. Ľudia sa vo všeobecnosti veľmi málo starajú o svoje zuby. Napríklad tí, ktorí trpia krvácaním ďasien, v mnohých prípadoch svoj problém vôbec neriešia. Až 46 percent z účastníkov prieskumu nikdy nesiahlo po žiadnom prostriedku, ktorý by im problém s krvácaním pomohol zlepšiť.
Tiež je zvláštne, že ľudia, ktorých trápia citlivé zuby, zanedbávajú svoj chrup v ešte väčšej miere. Až 63 percent z nich sa o tento svoj problém nikdy nestaralo. Paradoxne, lepšie sú na tom nositelia zubných náhrad, len 36 percent z účastníkov prieskumu, ktorí používajú zubné náhrady uviedlo, že nikdy nesiahli po čistiacich prostriedkoch určených na snímateľné zubné náhrady.
Mladí nie sú výnimka
Napriek dostatku informácií, možnostiam navštíviť dentálnych hygienikov i bohatému sortimentu rôznych prostriedkov určených na ústnu hygienu starostlivosť o chrup prekvapivo zanedbávajú už mladí ľudia. To je jedna stránka veci. Na druhej strane si často vyberajú nevhodné – tvrdé zubné kefky, príliš abrazívne zubné pasty a nepoznajú alebo nevyužívajú rôzne pomôcky, napríklad medzizubné kefky alebo jednozväzkové zubné kefky, ktoré slúžia na dočisťovanie medzizubných priestorov.
Pritom starostlivosť a včasná návšteva u zubného lekára je u mladých ľudí veľmi dôležitá, rozhoduje o kvalite ich chrupu aj v neskoršom veku. Staroba totiž nemusí znamenať, že ostanete bez vlastného chrupu. Na jeho kvalite sa podpíše nielen pravidelná a správna zubná hygiena, ale aj pravidelné návštevy u lekára, a tiež zloženie stravy.
Aj s náhradami na pravidelné kontroly
Medzi ľuďmi so snímateľnými náhradami sa tiež nájde veľké percento tých, ktorí nepoužívajú špeciálne čistiace prostriedky. Náhrady treba denne čistiť a zbavovať baktérií. Na tieto účely slúžia špeciálne čistiace prostriedky, napríklad šumivé tablety, ako aj špeciálne kefky prispôsobené tvarom i tvrdosťou.
Seniori pri čistení šumivými tabletami často nepostupujú správne. Najprv vhodia do pohára s vodou zubnú náhradu, a potom tabletu. Správny postup je však taký, že najprv do pohára vložte tabletu, na ňu položte zubnú náhradu, a až potom do pohára nalejte teplú vodu. Roztok nechajte pôsobiť aspoň 10 – 15 minút, pokojne aj celú noc. Pred tým, ako si zubnú náhradu pôjdete nasadiť, nezabudnite ju, samozrejme, dôkladne opláchnuť prúdom tečúcej vody,
Veľmi dôležité aj pre hygienu ústnej dutiny je i to, či je zubná náhrada vytvorená správne. Ak vám totiž nesedí a hýbe sa, dôsledkom môžu byť bolestivé otlačky, ranky, ale aj zápaly ústnej sliznice.
Lekári sa často stretávajú s mylným prístupom seniorov, že k zubárovi už nemusia chodiť tak často, keďže majú „umelé“ zuby. Nie je to správne, takisto s náhradami treba chodiť na pravidelné kontroly, rovnako ako s vlastnými zubami. Zubár musí priebežne kontrolovať nielen stav a funkčnosť zubných náhrad, ale aj stav ďasien a vlastných zubov.