SME

Ako mať dobrý spánok

Žiadny matrac nemá zázračnú moc, no ak vyberiete správne, uľaví vašim svalom počas spánku a pomôže vám načerpať sily do ďalšieho dňa. Zabudnite na prierezy, zóny tvrdosti a technológie. Zamerajte sa na komfort a úžitok.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

1. Začnite v posteli

Je to rám postele a jej rošt, ktoré sú štartovacím mostíkom pri rozhodovaní. Rozhodujú nielen o životnosti matraca, ale aj o spôsobe pruženia a komforte. Aj keď sa posteľ opotrebúva podstatne pomalšie ako matrac, neznamená to, že ju nemôžete vynoviť. Výmena roštu či drobné úpravy veľkosti nie sú náročné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý matrac má byť taký veľký, aby z vnútornej strany tesne lemoval rám postele. Ak sa výrobca držal štandardnej 200-centimetrovej dĺžky a zvolil niektorú zo šírok 80, 85, 90, 140, 160 či 180 centimetrov, predajca bude schopný dodať matrac zo skladových zásob. Ak sú rozmery neštandardné, budete musieť podstúpiť výrobu na objednávku, čo sa môže prejaviť vo vyššej cene a čakaní.

SkryťVypnúť reklamu

Pevné dno z dosák alebo latový rošt sú vhodným podkladom pre pružinové matrace. Keďže sú tvrdé, pruženie musí zaistiť samotný matrac. Aby sa však predčasne neopotrebovali jeho okraje, treba, aby mu rám postele poskytol po obvode oporu aspoň do výšky dvoch tretín jeho hrúbky. Do postele s lamelovým roštom patrí matrac penový. Kým rošt pruží svojou konštrukciou, úlohou matraca je zaistiť iba pohodlnú oporu tela.

2. Pena alebo pružiny?

Penové matrace sú nenáročné na výrobu, skladovanie a prepravu. Aby sme na nich dosiahli úplné pohodlie, potrebujú podporu pružného lamelového roštu. Aby výrobcovia prekonali rôzne obmedzenia použitých materiálov, kombinujú ich do vrstiev. Tak hľadajú rovnováhu medzi mäkkosťou a oporou, ktoré pri oddychu vyžadujeme. Kvalitný penový matrac odlíšite od lacného nielen hrúbkou, ale hlavne jeho hmotnosťou. Každý kilogram navyše znamená veľké plus. Bez ohľadu na to, aké materiály a v koľkých vrstvách výrobca použil.

SkryťVypnúť reklamu

Pružinový matrac je sebestačný na akomkoľvek podklade. Jeho výhodou je, že je vzdušný a pot sa z neho odparuje podstatne rýchlejšie ako z ktorejkoľvek peny. Tradičné matrace majú jadro z pružín, ktoré sú vzájomne pospájané do celku, aby rovnomerne roznášali záťaž. Modernejšie sú zložené z taštičkových pružín, z ktorých každá je v samostatnom textilnom puzdre bez prepojenia s okolím. Pri pružinovom matraci rozhoduje o kvalite a pohodlí nielen to, ako rýchlo sa unaví materiál, z ktorého sú pružiny vyrobené. Dôležitá je roznášacia vrstva nad jadrom, cez ktorú by sme nemali cítiť pružiny ani po rokoch používania.

3. Mäkký neznamená pohodlný

Ak zaspíte na matraci mäkkom ako perinka, neznamená to, že vás čaká pohodlný spánok. Chýbajúca opora nedovolí svalom uvoľniť sa a ranné vstávanie môže byť ťažšie, ako keby ste spali na tvrdej podlahe. Ideál je kdesi uprostred.

SkryťVypnúť reklamu

Čím je telo nižšie a jeho hmotnosť vyššia, tým silnejšiu oporu pri spánku potrebuje. Keďže na malú plochu pôsobí vysoký tlak, matrac musí byť tvrdší a pevnejší, aby poskytol potrebnú oporu. Samozrejme, platí to aj naopak. Pre chudých a vysokých spáčov sú pohodlnejšie mäkké matrace. Závisí však aj od toho, aké sú vaše návyky pri spánku a v akej kondičke sú vaše svaly. Tí, čo fyzicky pracujú a spávajú na chrbte či bruchu, sú zvyčajne spokojnejší s tvrdšími matracmi. Tie mäkšie vyhovujú pri spánku na boku a ľuďom, ktorí celé dni presedia.

Žiaľ, výrobcovia sa doposiaľ nedohodli na rovnakom hodnotení tvrdosti matracov a tak vám pri výbere nepomôže ani výpočet BMI indexu, ktorý je pomerom hmotnosti a výšky. Nenechajte sa však zmiasť tým, že tvrdší matrac má dlhšiu životnosť ako mäkký. Všetko závisí od jeho používania a kvality.

SkryťVypnúť reklamu

4. Nebojte sa roztočov

Či chceme, alebo nie, roztoče žijú po našom boku odnepamäti. Živia sa odumretými šupinkami našej pokožky. Sú všade. Na našom tele, oblečení, vankúši i v matraci. Žijú s nami v symbióze a zdravý ľudský organizmus ich bezhranične toleruje.

Ak vás predajca presviedča o tom, že potrebujete matrac s technológiami, ktoré bránia rozmnožovaniu roztočov, chce z vašej peňaženky iba vytiahnuť viac peňazí, ako je nutné. Ak chcete dosiahnuť vysoký hygienický štandard, kupujte matrace s oddeliteľnou obliečkou, pravidelne ich vysávačom zbavujte prachu a uložte ich na vzdušný rošt, ktorý umožní odparovanie nahromadeného potu. Počas noci ho môžete vyprodukovať až 0,7 litra.

5. Dva sú lepšie ako jeden

Dvojica matracov v manželskej posteli poskytne viac komfortu ako jeden veľkoplošný. Nielen pre jednoduchšiu manipuláciu, ale aj vďaka tomu, že oddelené matrace zabránia tomu, aby vás partner rušil pri prehadzovaní sa zo strany na stranu.

SkryťVypnúť reklamu

Výhodou dvojice matracov je, že každý z nich môže byť iný, aby poskytol pohodlie pri spaní. Výrobcovia sa už dávno vysporiadali s tým, aby mali okraje matracov rovnaké vlastnosti ako ich stred. Nemusíte sa obávať toho, že pri správne zvolenej veľkosti vznikne na spoji fuga, ktorá prekáža.

6. Vybrali ste správne?

Či sa výrobcovi podarilo dosiahnuť rovnováhu medzi oporou a pohodlím, vyskúšate jednoducho. Matrac musí reagovať na zatlačenie ruky na čo najmenšej ploche a pri ležaní na boku musí vaša chrbtica držať osovú líniu. Ak sa pri ležaní na chrbte bedrová časť prepadá, matrac je príliš mäkký. Naopak, ak sa pri ležaní na boku neprispôsobí líniám tela, je pritvrdý.

Ak budete porovnávať ceny matracov, nezabudnite k nim pripočítať aj cenu roštu, na ktorom ležia. V mnohom napovie aj záručná lehota. Niektorí výrobcovia ponúkajú viac ako dva roky na celý matrac, iní iba na niektoré jeho časti.

SkryťVypnúť reklamu

Životnosť matracov sa pohybuje v rozsahu od sedem do desať rokov, počas ktorých by si mali zachovať svoje vlastnosti. Ak sa opotrebujú predčasne, viete, že ste sa nechali pri kúpe nalákať na nízku cenu, za ktorou sa ukrýva nízka kvalita. S matracmi je to však ako s topánkami. Príčinou predčasného opotrebovania môže byť aj to, že ste si zvolili nesprávny typ. Príliš mäkký, ktorý sa pod záťažou unavil skôr ako pri primeranej záťaži.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu