SME

Probiotiká prospievajú aj zdraviu močových ciest

Probiotiká prirodzene osídľujú tráviaci trakt a vo významnej miere sa podieľajú na kvalite nášho zdravia. Viete, že zlou životosprávou si môžete tieto prospešné baktérie sami ničiť a ohrozovať tak aj svoju imunitu?

V rámci prevencie zápalov močových ciest by ženy nemali sedávať na studenom, optimálne je podložiť si napríklad textil.V rámci prevencie zápalov močových ciest by ženy nemali sedávať na studenom, optimálne je podložiť si napríklad textil. (Zdroj: Ilustračné foto: sxc.hu)

Príkladom je nedostatok vlákniny v strave, tá je totiž pre prosperitu probiotických baktérií veľmi dôležitá. Starajú sa o rovnováhu črevnej mikroflóry, zabraňujú množeniu patogénnych mikroorganizmov a uľahčujú trávenie. Pomáhajú zvyšovať aj obranyschopnosť organizmu a znižujú aj riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Vláknina, ktorej dostatok nájdeme najmä v ovocí, zelenine, ale napríklad aj v celozrnných výrobkoch, je živnou pôdou pre množenie prospešných probiotických baktérií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prirodzene probiotiká nájdeme napríklad v kyslomliečnych výrobkoch, ktoré však nesmú byť pasterizované, ale „živé“, alebo v kyslej kapuste. Inou možnosťou je prijímať probiotické baktérie formou výživových doplnkov, ktoré kúpite v lekárni.

SkryťVypnúť reklamu

MUDr. Katarína Šimovičová podčiarkuje dôležitosť prítomnosti vlákniny v potrave aj z iného dôvodu. „Pôsobí na zdravú črevnú flóru aj na pohyb čreva smerom ku konečníku. Počas tohto procesu sa z potravy trávi to, čo sa tráviť má a to, čo sa nemá, sa posúva ďalej a nakoniec sa vo forme stolice dostane von. Ak máme nedostatok vlákniny, môže dôjsť ku komplikáciám s vyprázdňovaním, čo je veľký problém, lebo to znamená zápchu alebo hnačku.“

U žien sú častejšie

Nerovnováha v tráviacom trakte však okrem tráviacich problémov môže mať vplyv aj na premnoženie rôznych kvasiniek a plesní, čo môže následne ovplyvniť tiež rovnováhu pošvového prostredia a ohroziť aj zdravie močových ciest.

Zápalmi močových ciest častejšie trpia ženy. Prečo je tomu tak? Lekárka vysvetľuje, že je to kvôli anatomickým pomerom medzi konečníkom a močovou rúrou, ktoré sú iné u žien ako u mužov. „Zápaly spôsobujú väčšinou baktérie z čreva ktoré črevu neprekážajú, ale močovým cestám áno a spôsobujú zápaly,“ hovorí Katarína Šimovičová.

SkryťVypnúť reklamu

Neliečené zápaly sa postupne stávajú chronickými. Lekárka vysvetľuje, že zápaly močových ciest si ženy často poriadne neliečia pre svoju nedisciplinovanosť. Nie je zriedkavosťou, že lieky nedoberú, keď sa na 2. – 3. deň cítia lepšie a neprinesú ani moč na kontrolu. Neuvedomujú si, že si samy škodia, keďže liečba chronických zápalov je omnoho problematickejšia a komplikovanejšia.

Pomáhajú aj brusnice

V rámci prevencie treba podľa lekárky dbať na to, aby ženy nesedávali na studenom – napríklad na kameni, dreve, kove, optimálne je vždy si podložiť nejaký textil. Varuje aj pred nebezpečnou módou: červenú v šatníku by mali mať bedrové nohavice či tango nohavičky. Dôležitá je aj teplá obuv s ponožkami a preventívne užívanie brusnicových výťažkov.

SkryťVypnúť reklamu

„Brusnice obsahujú tzv. proantocyanidín, účinkom ktorého sa baktérie nenalepia na steny močového mechúra a sú vyplavované z močového traktu rýchlejšie ako bez neho,“ vysvetľuje Katarína Šimovičová.

Pri prevencii a liečbe zápalov močových ciest sa tiež zvykne hovoriť o prospešnosti probiotík. Aký je mechanizmus ich účinku?

Lekárka vysvetľuje, že probiotiká obsahujú živé mikroorganizmy, ktoré sa normálne nachádzajú v čreve, patria k zdravej črevnej flóre a majú vplyv na trávenie. Črevné baktérie majú na starosti bezproblémové trávenie. Keď sa nachádzajú v čreve, tak sú dobré a zdravé ale ak sa dostanú do dýchacích alebo močových ciest, tak môžeme ochorieť.

„Na to, aby črevo dobre pracovalo, a tým aj imunitný systém, je potrebné, aby črevná flóra bola zdravá. Na trhu sú probiotiká v tvare perly špeciálne vyvinuté pre intímne zdravie žien, ktoré pomáhajú aj pri zápaloch močových ciest,“ dodáva Šimovičová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 095
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 763
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 168
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 210
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 114
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 044
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 976
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


18
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


1
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


11
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


SkryťZatvoriť reklamu