SME

Zopár tipov, ako si možno skrátiť život

Ste presvedčení, že máte tuhý korienok a nemusíte zvlášť dbať o svoje zdravie? Veď vaši predkovia jedávali slaninu, pili pálenku, boli tuhí fajčiari a napriek tomu sa v zdraví dožili vysokého veku. Neverte, za množstvom úmrtí je práve zlá životospráva.

Obezita je nielen ochorenie, ale aj rizikový faktor mnohých ďalších civilizačných chorôb.Obezita je nielen ochorenie, ale aj rizikový faktor mnohých ďalších civilizačných chorôb. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Možno si aj vy hovoríte, že jedna cigaretka, kus klobásy či slaniny alebo pohárik na oslave ešte nikoho nezabili. Mnohí síce vedia, že zdravý životný štýl pomáha zlepšiť zdravie, ale pravda je taká, že často zvíťazí lenivosť a nechuť pripraviť sa o radostné chvíle spôsobené rôznymi zlozvykmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa prieskumov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo vyspelých krajinách vraj až za 40 percentami všetkých úmrtí stojí práve nezdravý životný štýl. Vstupenkou na kolotoč zdravotných problémov a neraz i kratšej dĺžky života je tak dôsledné dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní.

SkryťVypnúť reklamu

Prejedajte sa

pork.jpgDnes to nie je problém, pulty obchodov sa prehýbajú pod potravinami plnými skrytých tukov, rôznymi spracovanými mäsovými výrobkami, riešením je aj pravidelná návšteva fast foodov a konzumácia hamburgerov s hranolčekmi. Ak by ste si nebodaj dali porciu zeleninového šalátu, aspoň ho „vylepšite“ tučnými dressingmi.

Do svojho jedálneho lístka zaraďte najmä vysmážané, mastné a tučné jedlá, ale aj veľa sladkostí. Dôsledkom bude obezita, veľmi pravdepodobne cukrovka, ochorenia pohybového aparátu – kĺbov a chrbtice, srdce a cievy tiež dostanú poriadne zabrať a bol by v tom čert, aby sa nepritrafil aj dajaký nádor. Podľa odborníkov nemusíte byť vyslovene obézni, stačí sa dopracovať aspoň k nadváhe, už len tým získate takmer 30-percentnú šancu skrátiť si život.

SkryťVypnúť reklamu

Nehýbte sa

Keďže sme prirodzene stvorení k tomu, aby sme sa hýbali, nefyziologická poloha, akou je napríklad aj sedenie a absencia akejkoľvek fyzickej aktivity určite urobia svoje. Nedostatok pohybu je spoľahlivá cesta k priberaniu, k úbytku svalovej hmoty a následne aj k zvýšenému riziku civilizačných ochorení.

Aspoň 30 minút denne by sme mali venovať pohybu. Toto pravidlo veľmi ľahko porušíte, okrem toho sa snažte dopraviť čo najbližšie k svojmu cieľu autom či iným dopravným prostriedkom a rozhodne sa vyhýbajte chôdzi po schodoch. Nebude to ťažké, eskalátory a výťahy sú dnes naozaj všade. No a rozhodne zabudnite na prechádzky či nebodaj návštevy fitneska alebo plavárne.

Fajčite

cigarety.jpgNikotín a stovky ďalších škodlivín sú naozaj spoľahlivé látky na skrátenie života. Dožičte si aspoň škatuľku cigariet denne. Ak to vydržíte aspoň 15 rokov, výsledok sa určite dostaví. Ak to nebude hneď rakovina pľúc, tak aspoň bronchitída, prípadne chronická obštrukčná choroba pľúc alebo rakovina jazyka.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa lekárov sa s fajčením spája až 85 % riziko, že budete trpieť niektorým z ochorení. Ak aj po 15 rokoch prestanete s fajčením, podľa výskumov vraj ostávajú niektoré gény „prepnuté“ na fajčiarsky režim a už sa nevrátia do pôvodnej funkcie.

Podľa istej štúdie amerických vedcov fajčiarom dokonca hrozí zvýšené riziko dedičnej formy rakoviny pankreasu. Objavuje sa u nich pred 50. rokom života, o 15 rokov skôr ako u nefajčiarov. K závažným ochoreniam, a tak aj kratšej dĺžke života si, samozrejme, dopomôžete aj pravidelnou konzumáciou väčšieho množstva alkoholu.

Nevyhýbajte sa stresu

Určitú dávku stresu potrebujeme a neškodí nám. Ak však prekročíme jeho únosnú mieru, najmä ak ide o dlhodobo trvajúci stres, je naše zdravie vážne ohrozené.

Stresujúce je napríklad šoférovanie. Dopomôcť si môžete, ak budete jazdiť čo najviac, podľa štatistík vraj viac ako 40 000 km najazdených ročne zvyšuje riziko úmrtí, a to najmä vtedy, ak budete prekračovať rýchlosť a nedodržiavať ďalšie predpisy.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári varujú, že medzi štvrtou a šiestou hodinou rannou, keď telo ešte nie je naštartované, hrozí najvyššie riziko srdcovo-cievnych kolapsov. Ak je vaším cieľom infarkt, stačí si sadnúť za volant o tomto čase, bez raňajok a potúžiť sa energetickým nápojom, ktorý zvyšuje riziko kolapsu. Ešte vyššie je v prípade, že trpíte vysokým tlakom krvi.

Málo spite

sleep.jpgNedostatok spánku takisto prispieva k narušeniu zdravia a život vám nepredĺži. Ak si denne nedožičíte viac ako 6 hodín spánku, občas ho aj vynecháte a najmä nebudete chodiť spávať pravidelne, koledujete si o psychické problémy, zníženú odolnosť voči stresu, a tak aj oslabenie imunitného systému, čo sa v konečnom dôsledku podpíše aj na kratšej dĺžke vášho života.

Nedostatok spánku vplýva na schopnosť sústrediť sa, zhoršuje sa pamäť a podporuje aj vznik depresií. Únava spôsobená nedostatkom spánku býva aj častou príčinou smrteľných dopravných nehôd.

SkryťVypnúť reklamu

Nedodržiavajte rady a pokyny lekára

doctor.jpgZvlášť, ak ste chorí a užívate lieky. Akonáhle sa vám uľaví, pokojne lieky prestaňte brať, pre vaše zdravie to bude úder pod pás. Napríklad antibiotiká rozhodne neužívajte do konca, stačí tri - štyri dni, keď sa už budete cítiť lepšie. Ak ich prestanete užívať, najodolnejšie baktérie prežijú a okrem iného tak pripravujete aj ideálne podmienky pre vznik ich rezistencie. Nabudúce už antibiotikum na ne účinkovať nebude. Takto si so zárukou oslabíte imunitu a zhoršia sa vám aj funkcie obehového systému či pečene.

Prípadne ak vám lekár poradí diétu kvôli vysokej hladine cholesterolu alebo kvôli zníženiu nadváhy, nedodržiavajte ju. Šikovná rada – ak sa chystáte k lekárovi na kontrolné odbery, stačí, ak jeden - dva dni pred kontrolným odberom vylúčite ťažšie jedlá a cukry z potravy. Odrazí sa to napríklad na výške hladiny cukru v krvi, takže po prijateľných výsledkoch sa opäť môžete smelo nezriadene prejedať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 325
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 966
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 165
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 533
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 367
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 107
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 756
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 440
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Matúš Šutaj Eštok.

Hlas by volilo v máji v priemere 8,7 percenta voličov. Menej ešte nemal.


95
Peter Tkačenko.

Pod vedením Matúša Šutaja Eštoka si môžu straníci hľadať nové pôsobisko.


19
Veterná turbína.

Pri Nitre chcú stavať veľký veterný park.


3
SSC Neapol čaká rozhodujúci a posledný zápas sezóny.

Slovenský mladík môže skaziť oslavy SSC i Lobotku.


8
SkryťZatvoriť reklamu