SME

Alergie si liečte správne, vyhnete sa komplikáciám

Jar je obdobím, na ktoré sa najmenej tešia alergici, najmä tí, čo majú problémy s alergickou nádchou. Chcete vedieť, či vám pomôžu voľnopredajné nosové kvapky - dekongestíva?

(Zdroj: ilustračné foto: Fotolia)

Prejavy alergickej nádchy možno naozaj významne potlačiť pomocou nosových kvapiek - dekongestív (Olynth, Nasivin, Vibrocil, Muconasal), ktoré bežne kúpite v lekárni bez receptu. Lekári však varujú pred ich nesprávnym užívaním. Ak to budete preháňať, na mnohé z nich si môžete vytvoriť návyk, a v konečnom dôsledku si zdravotný problém ešte zhoršíte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí pacienti po rokoch nesprávneho a dlhodobého užívania takýchto kvapiek prichádzajú do ambulancií s tzv. „medikamentóznou“ nádchou.

Tieto prípravky majú totiž obmedzenú dobu užívania práve vzhľadom na možný vznik závislosti, tá sa podľa lekárov môže vytvoriť dokonca už po 7 až 10 dňoch užívania.

SkryťVypnúť reklamu

Mechanizmus účinku nosových dekongestív - voľnopredajných liekov spočíva v tom, že sťahujú cievy v nosovej sliznici, čím sa opuch zmenšuje. Účinok sa však dlhodobým užívaním znižuje. Navyše keď kvapky prestanú účinkovať, dochádza, naopak, k spätnému rozšíreniu ciev v nosovej sliznici a upchatiu nosa. To u pacienta vedie k nadužívaniu a v konečnom dôsledku vznikajú na sliznici nevratné zmeny.

Pri alergických ťažkostiach je však vhodnejšie vyhľadať lekára, dať si zistiť alergény, ktoré zapríčiňujú ťažkosti, a upraviť liečbu.

Rozmach alergií

Odborníci varujú, že do roku 2015 bude nejakou formou alergie trpieť každý druhý Európan. Počet alergikov rapídne narastá, mnohí o svojej alergii nevedia – je ich vraj viac ako 40 percent, alebo si prejavy neliečia či ich ignorujú. Lekári však varujú pred laxným prístupom k alergii, ignorovanie alebo zanedbávanie liečby môže viesť k tomu, že ochoriete na astmu, zápal stredného ucha či prínosových dutín alebo budete mať nosové polypy.

SkryťVypnúť reklamu

Alergické reakcie sa nemusia prejaviť len v podobe dýchacích ťažkostí, ako je alergická rinitída - nádcha, môžu to byť aj kožné alebo tráviace problémy. Avšak práve alergická rinitída patrí k veľmi častým alergiám, a netreba ju podceňovať, pretože podľa lekárov asi polovica tých, ktorí trpia alergickou nádchou, má predpoklad, že sa u nich rozvinie astma.

Alergickej nádchy pribúda

A to pomerne dramaticky, čo potvrdzujú aj štatistiky. Počas 20. storočia sa počet pacientov s alergickou nádchou zvýšil až desaťnásobne. Odborníci uvádzajú, že u viac ako polovice pacientov, ktorí majú diagnostikovanú alergickú nádchu evidujú stredne ťažký až ťažký stupeň ochorenia.

Pri objavení príznakov je teda prvotným predpokladom úspešnej liečby návšteva odborníka, ktorý na základe výsledkov vyšetrení zvolí vhodný spôsob a výber liekov. Ak pacient lieky poctivo užíva a dodržiava príkazy a odporúčania lekára, môže mať všetko pod kontrolou.

SkryťVypnúť reklamu

Čo všetko môže spôsobiť alergiu

Najznámejšie sú asi alergie na rôzne pele, alergénmi však môže byť takmer čokoľvek: srsť zvierat, ale aj ich výlučky, sliny, epitel a pod., človek môže byť alergický na prach (v prachu najviac alergizujúcou zložkou sú roztoče a ich výlučky), vzdušné plesne, ale aj potraviny, nápoje, kozmetiku, vône, bižutériu, lieky, textílie, cigaretový dym, hnojivá, niektoré chemické konzervačné látky a pod.

Pozor aj na plesne - aj spóry plesní, maličké čiastočky, môžu spôsobovať alergie, ale aj astmu. Prejavom takejto alergie tiež môže byť nádcha alebo zápal očných spojoviek.

Ako zabrániť šíreniu alergénov plesní v domácnosti:

  • čo najčastejšie vetrajte miestnosti, kde by sa plesne mohli objaviť a rásť (kúpeľne, kuchyne, pivnice a pod.),

  • nenechávajte hocikde v byte zvyšky potravín,

  • zabráňte šíreniu vlhkosti (napríklad z kuchyne pri varení alebo z kúpeľne) do celého bytu,

  • v byte nesušte mokrú bielizeň,

  • aj v kvetináčoch sa na zemine môže držať pleseň (biela vrstva), v takom prípade izbove kvetiny radšej odstráňte,

  • kontrolujte si vlhkosť v byte vlhkomerom (mal aby byť menej ako 45 %),

  • ak máte klimatizáciu, dbajte na pravidelné čistenie,

  • vyhýbajte sa používaniu tapiet, aj pod nimi sa môžu množiť plesne.

SkryťVypnúť reklamu

Dĺžka a priebeh alergie

Podľa toho, ktoré alergény spôsobujú ochorenie a aj podľa ich výskytu rozlišujeme celoročnú a sezónnu alergiu. Napríklad alergická nádcha môže byť intermitentná - občasná, vtedy symptómy trvajú menej ako 4 dni v týždni alebo menej ako 4 týždne. V prípade perzistujúcej - pretrvávajúcej nádchy príznaky pretrvávajú viac ako 4 dni v týždni alebo nádcha trvá dlhšie ako 4 týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Stredne ťažký až závažný priebeh alergickej nádchy poriadne znepríjemňuje a komplikuje pacientovi život, preto stav alergénov v ovzduší na Slovensku monitoruje niekoľko staníc, ktoré priebežne poskytujú informácie prostredníctvom peľovej informačnej služby. Pomôckou pre pacientov trpiacich takouto formou alergie je aj peľový kalendár.

Nepodceňujte vhodnú liečbu

Ako odlíšime alergickú nádchu od obyčajnej?

Typické príznaky:

  • svrbenie v nose,

  • upchatie nosa,

  • kýchanie,

  • výtok z nosa,

  • začervenenie, slzenie a svrbenie očí.

Podľa lekárov však nie je jednoduché odlíšiť alergickú nádchu od bežnej, aj preto diagnostika patrí do rúk odborníka, či ide o malé deti alebo dospelých. Aj imunoalergologička Agáta Hrmová hovorí, že rozlíšenie alergickej nádchy od infekčnej u malých detí je často možné iba na základe toho, že na alergickú nádchu zvyčajne dobre zaberú lieky proti alergii - antihistaminiká (cetirizin, levocetirizin, loratadin, desloratadin).

SkryťVypnúť reklamu

Pri dlhšie trvajúcej nádche, najmä takej, ktorá nereaguje na liečbu, je však vždy potrebné ORL vyšetrenie - u detí môže ísť najmä o nejakú prekážku v nose (cudzie teleso, ale aj nádor).

U dospelých môže byť veľmi veľa príčin nealergickej chronickej nádchy, ale na to sú potrebné ďalšie vyšetrenia, najmä u ORL odborníkov.

Úlohou alergológa je vylúčiť alergiu:

  • kožnými testami,

  • v prípade, že sú kožné testy negatívne - aj vyšetrením krvi (vyšetrenie špecifického imunoglobulínu E).

Ako rozpoznať alergiu u malých detí?

Podľa lekárky je to naozaj problém. Imunitný systém u malých detí sa totiž vyvíja a naozajstná alergia (napr. na pele, roztoče, plesne, zvieratá a podobne) sa dá potvrdiť vyšetreniami približne vo veku okolo troch rokov a neskôr.

„Alergie sa vyvíjajú celý život, môžu vznikať aj v dospelosti - v závislosti od toho, koľko alergénov dýchame, konzumujeme a v závislosti od genetickej predispozície,“ vysvetľuje imunoalergologička. Hovorí, že u malých detí ide skôr o náznaky, že sa u dieťaťa vyvíja alergia. K týmto náznakom patrí:

SkryťVypnúť reklamu
  • prítomnosť atopického ekzému, seboroickej dermatitídy (šupinky vo vlasoch), plienkovej dermatitídy (ekzém na zadočku),

  • ťažší priebeh respiračných infekcií - s častým prechodom do dráždivého kašľa (najmä nočného), s prechodom do zápalov hrtana (laryngitída), do zápalov priedušiek (s ťažkým, pískavým dýchaním),

  • prítomnosť alergie u rodičov (genetická predispozícia),

  • časté dlhotrvajúce nádchy, obyčajne aj s alergickým zápalom spojoviek - dieťa si často šúcha očká, čím si do nich zanesie aj infekciu, potom sa pridružujú aj infekčné zápaly spojoviek.

Agáta Hrmová vysvetľuje, že pri vyšetreniach jediným ukazovateľom alergie býva iba zvýšený celkový imunoglobulín E a zvýšené eozinofily v krvnom obraze, všetky ostatné vyšetrenia môžu byť u malých detí negatívne.

SkryťVypnúť reklamu

Ako alergie liečiť

Najlepšou liečbou alergie je odstránenie alergénu, ktorý vyvoláva ťažkosti. Pri potravinových alergiách to znamená nejesť potraviny, na ktoré sme alergickí. Pri inhalačných alergiách je zasa dôležité napríklad odstrániť z bytu roztoče, neležať na tráve - ak sme alergickí na peľ tráv, alebo napríklad nechovať v domácnosti zvieratá, na ktoré sme alergickí. Všetkým inhalačným alergénom sa však podľa lekárky nedá vyhnúť, našťastie, existuje na to liečba.

  • Pri alergickej nádche - pri ľahšom priebehu, a kratšom trvaní alergie (napr. 2 - 3 týždne do roka) stačí užívať lieky proti alergii - antihistaminiká - tabletky, pre deti kvapky alebo sirupy. Do očí, do nosa sa tiež môžu užívať lokálne lieky proti alergii (antihistaminiká alebo topické kortikosteroidy).

  • Bronchiálna astma sa lieči liekmi proti astme - inhalačnými aj v tabletkovej forme.

  • Ďalšou možnosťou liečby alergickej nádchy aj astmy je alergénová imunoterapia - liečba alergénom, ktorý alergiu vyvolal. Táto liečba patrí iba do rúk alergológa a alergiu ňou možno aj celkom vyliečiť, takže pacient je bez ťažkostí a nemusí užívať žiadne lieky.

  • Alergénovou imunoterapiou sa dá vyliečiť aj alergia na uštipnutie hmyzom (včela, osa) - takto sa liečia tie alergie, u ktorých sa vyskytla anafylaktická reakcia pri uštipnutí hmyzom.

SkryťVypnúť reklamu

Liečbu nezanedbávajte

S alergiou si neradno zahrávať. Lekári varujú, že najväčším nebezpečím zanedbania liečby inhalačnej alergie v skorých štádiách je to, že prejde do prieduškovej astmy. „Ak sa astma nelieči už v samotných začiatkoch, dochádza postupne k trvalým následkom - k väzivovej prestavbe dýchacích ciest.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto štádiu sa už choroba nedá celkom odstrániť, možno iba zmierniť jej priebeh. Klinicky sa bronchiálna astma prejavuje ťažkosťami s dýchaním, ktoré je zapríčinené zúžením dýchacích ciest. Ak sa človek nelieči, dýchacie ťažkosti sú čoraz častejšie.

Dýchacie cesty sa môžu natoľko zúžiť, že pri nadýchaní alergénu alebo pri nejakej respiračnej infekcii sa človek môže aj zadusiť,“ varuje imunoalergologička. Dopĺňa, že tieto úmrtia na astmu boli časté najmä v dobách, keď neboli také účinné lieky na alergiu, aké sú k dispozícii teraz. V súčasnej dobe sú tieto úmrtia skôr následkom zanedbania liečby. „Žiaľ, túto liečbu môžu zanedbať aj rodičia u svojich detí - najmä tým, že chorobu u nich podceňujú,“ hovorí lekárka.

Pozor na chyby

Akých chýb sa v súvislosti s alergiami najčastejšie dopúšťame? Lekárka hovorí, že najčastejšie ľudia alergie podceňujú. Podceňujú aj preventívne opatrenia, ktorými by sa vzniku alergie dalo zabrániť (napr. odstránenie roztočov z domácnosti, vyrúbanie stromov, ktoré spôsobujú alergiu - je to najmä breza, lieska, jelša, hrab - zvlášť na sídliskách).

SkryťVypnúť reklamu

Pri samotnej liečbe alergie je chybou najmä to, ak pacienti nevyhľadajú alergológa, ale pokúšajú sa o samoliečbu – napríklad spomínanými voľnopredajnými nosovými kvapkami.

Chybou je podľa lekárky aj to, že keď aj alergológa navštívia, v niektorých prípadoch sa neriadia jeho radami, ale sa aj tak snažia liečiť svojimi metódami. „Najhoršie je, ak touto svojskou liečbou liečia svoje deti, alebo ich nechajú neliečené, dúfajúc, že to príroda sama vylieči. Potom v niektorých prípadoch choroba v dospelosti prejde do ťažkej astmy - žiaľ, vinou rodičov,“ upozorňuje imunoalergologička.

Kúpeľná liečba – úhrada poisťovňami (zo zákona)

Netuberkulózne choroby dýchacích ciest

Návrh na kúpeľnú liečbu vypisuje všeobecný lekár alebo odborný lekár špecialista uvedený pri príslušnej indikácii.

SkryťVypnúť reklamu

Indikácie u poistencov, ktorí nedovŕšili 18 rok veku

Kontraindikácia pre celú skupinu: kardiorespiračná nedostatočnosť, anatomické prekážky v dýchacích cestách, závažné bronchiektázie.

V celej skupine je možný pobyt v klimatickom mieste len jedenkrát ročne, t. j. v odbornom liečebnom ústave, v kúpeľnej liečebni alebo v detskej ozdravovni.

Dĺžka liečebného pobytu: 21 – 28 dní

Indikácie:

  • Recidivujúce katary horných dýchacích ciest s oslabenou odolnosťou.

  • Alergické nádchy dokázané alergologickým vyšetrením.

  • Recidivujúca bronchitída. Iba v prípadoch, kde napriek adekvátnej liečbe dochádza ku klinicky významným prejavom ochorenia.

  • Sinobronchitída. Iné choroby horných dýchacích ciest. Iba v prípadoch, kde napriek adekvátnej liečbe dochádza ku klinicky významným prejavom ochorenia.

  • Stavy po opakovanom zápale pľúc v priebehu posledných dvoch rokov.

  • Chronická bronchitída, obštrukčná bronchitída.

  • Bronchiálna astma.

  • Dermorespiračný syndróm.

  • Stavy po pľúcnych operáciách do 12 mesiacov po operácii.

SkryťVypnúť reklamu

Indikácie u poistencov, ktorí dovŕšili 18 rok veku

Kontraindikácie pre celú skupinu: kardiorespiračná nedostatočnosť, anatomické prekážky v dýchacích cestách, fajčenie.

V celej skupine je možný pobyt v klimatickom mieste len raz ročne, t. j. v odbornom liečebnom ústave alebo v kúpeľnej liečebni.

Dĺžka liečebného pobytu: 21 dní

Indikácie:

  • Chronická bronchitída, sústavne odborne liečená.

  • Iná zdĺhavá obštrukčná pľúcna choroba.

  • Bronchiálna astma sústavne odborne liečená.

  • Stavy po operáciách dolných dýchacích ciest a pľúc a po transplantácii pľúc do 12 mesiacov po operácii.

  • Hypertrofické zápaly alebo atrofické zmeny horných dýchacích ciest, sústavne odborne liečené.

  • Alergické nádchy preukázané alergologickým vyšetrením, sústavne odborne liečené.

  • Stavy po operáciách horných dýchacích orgánov do 12 mesiacov po operácii.

  • Pľúcne fibrózy, sústavne odborne liečené.

SkryťVypnúť reklamu

(V indikačnom zozname príslušného zákona č. 661/2007 Z.z. sa k niektorým indikáciám zvlášť uvádzajú aj prípadné kontraindikácie + indikačné obmedzenia.)

(mv)

Poskytovanie kúpeľnej starostlivosti v prírodných liečebných kúpeľoch a kúpeľných liečebniach v SR (podľa indikácií):Bardejovské kúpele, a. s. KLÚ MV SR Družba, Bardejovské Kúpele Kúpele Nimnica a.s. KRÚ MV SR BYSTRÁ, Liptovský Ján Kúpele Štós, a.s. Kúpele Nový Smokovec, a.s. Sanatórium Dr. Guhra n. o., Tatranská Polianka TATRASAN, s.r.o., Nový Smokovec Sanatórium Tatranská Kotlina, n. o. Vojenské zdravotnícke zariadenia, a.s., Tatranské Zruby

Víkend

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 147
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 215
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 577
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 027
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 882
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 501
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 126
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 912
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu