SME

Prehnali ste to s alkoholom? Zabudnite na kávu

Vhodnejšie je dať si napríklad byliný čaj s medom a citrónom. Šálka veľmi silnej čiernej kávy ako liek na „opicu“ je totiž mýtus.

(Zdroj: ilustračné foto: Fotolia)

Kofeín, a je jedno, či v káve alebo napríklad v kofeínových nápojoch či niektorých prípravkoch, má totiž výrazné dehydratačné účinky. Aj podľa lekárnika Petra Stanka by sme v prípade dávkovania kofeínu mali byť opatrní, pretože jeho nadmerné množstvo môže stav po „opici“ paradoxne zhoršovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vhodným nápojom je obyčajná voda alebo bylinný čaj. Ak vám je zle od žalúdka, pomôže napríklad horúca voda s medom a citrónom – doplníte si tak tekutiny, vitamín C, ako aj cukor, ktorého hladina poklesla, zaberá aj horúca cesnačka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako alkohol pôsobí

Ak to s drinkmi preženiete, dôsledkom je zníženie produkcie glukózy pečeňou, a tak aj rýchly pokles hladiny krvného cukru. Alkohol sa dokáže neobmedzene miešať s krvou (vodou a telesnými tekutinami), ale, ako vysvetľuje Peter Stanko, taktiež ľahko (omnoho ľahšie ako voda) preniká do tkanív bohatých na tuk, kam radíme aj nervové tkanivo, predovšetkým mozog.
„V malých dávkach alkohol pôsobí stimulujúco. Stiahne cievy, rozprúdi obeh a stimuluje aj celkový metabolizmus. Pri čo i len trochu väčšom príjme alkoholu sa však karta rýchlo obracia. Cievy sa roztiahnu (organizmus stráca veľa tepla, a je preto zraniteľnejší) a výrazne sa spomalí prenos informácií v nervoch a mozgu. Spočiatku sa to prejaví oneskorenými reakciami, neskôr sa pripájajú problémy so stabilitou a koordináciou pohybov, otupievajú zmysly a pridáva sa celková únava. Toto všetko sa schováva pod pojmom opitosť,“ hovorí lekárnik.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo bolí hlava

Ak vypijete alkoholu príliš veľké množstvo, nielenže vás premôže spánok, ale rizikom je nebezpečný útlm mozgového centra pre dýchanie a činnosť srdca - predstavuje priame ohrozenie života. Peter Stanko dodáva, že čím dlhšie tento stav trvá, tým je riziko vyššie a stráca sa až vtedy, keď náš organizmus alkohol postupne úplne odbúra.

Okrem euforických pocitov a stavu uvoľnenia má konzumácia alkoholu vo väčšom množstve, samozrejme, nepriaznivé účinky. Ochudobní vaše telo o tekutiny a pod nepríjemné stavy intoxikácie alkoholom sa podpisuje aj spôsob, akým ho naše telo odbúrava.

„Pečeňové bunky obsahujú špecifický enzým, ktorý premieňa etanol (alkohol) na tzv. acetaldehyd. Prítomnosť tejto látky v našom tele spôsobuje typické bolesti hlavy, celkovú únavu a otupenosť, ako aj dyskomfort vnútorných orgánov, ktoré ľudovo spadajú pod pojem „opica“ alebo „kocovina“,“ vysvetľuje lekárnik.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko vypiť?

Rozumné množstvo alkoholu pre dospelého muža pri hmotnosti 85 kg je 2, maximálne 3 dcl vína, alebo 0,5 litra piva. Väčšie množstvo je už škodlivé a vedie do stavu opitosti. Pri žene s hmotnosťou 65 kg je rozumné množstvo už iba 1 - 2 dcl vína. Tieto množstvá sa však odporúčajú po jedle.

Neliečte sa alkoholom

Určite na „opicu“ neskúšajte metódu „klin sa klinom vybíja“ – to by ste len pridali polienko do ohňa intoxikácie alkoholom. Ak je opitosť už značná, lekárnik odporúča vyvracať sa a uvoľniť tak žalúdok, ktorý spracováva ťažký alkohol. Následne je potrebné zabezpečiť dostatočný prísun vody na hydratáciu organizmu.

Pomáhajú aj všetky skupiny vitamínu B, ktoré sú dostupné samostatne, alebo aj v nápojoch na vytriezvenie. V najťažších prípadoch odporúčame zavolať lekársku pomoc, ktorá pacientovi zavedie infúziu s roztokom a odporučí mu čo najdlhší spánok.

SkryťVypnúť reklamu

Bolí vás hlava a siahnete po tabletke proti bolesti? Mali by ste sa tomu vyhnúť v prípade, že máte prisilnú nevoľnosť a páli vás záha. Lieky proti bolesti si radšej neordinujte samovoľne, poraďte sa s lekárom alebo s lekárnikom, zvlášť, ak sú vaše bolesti po „opici“ silnejšie ako zvyčajne.

Zradná kombinácia

Rozhodne by sme podľa lekárnika Petra Stanka nemali kombinovať alkohol s energetickým nápojom. Vyvoláva dojem, že človek je triezvejší, ale práve naopak - udržiava alkohol v krvi.

Blahodarný je aj zázvor

Ťažkosti môžete zmierniť napríklad zázvorovým alebo mätovým čajom. Vhodné je aj preventívne pre konzumáciou alkoholu piť dostatok vody, takisto samotné pitie alkoholu treba kombinovať s dostatkom vody. Odporúča sa aj pred spaním vypiť pohár vody, môžete do nej pridať pár kvapiek citrónovej šťavy.

SkryťVypnúť reklamu

„Alkohol sa vstrebáva po pol hodine až niekoľkých hodinách, podľa toho, koľko ste vypili. Záleží tiež od množstva a kvality jedla, ktoré ste jedli, ale aj od pohlavia či od duševného stavu človeka.

Ako rýchlo sa odbúra

U mnohých ľudí sa alkohol odbúrava pomalšie, ako u iných. Samotný proces odbúravania alkoholu závisí podľa vysvetlenia lekárnika na kondícii a rýchlosti pečeňových buniek. Ak je ich aktivita vplyvom veku, choroby alebo z inej príčiny oslabená, detoxikácia trvá výrazne dlhšie. Upozorňuje, že osoby s poruchami pečene by sa preto mali alkoholu úplne vyhýbať. Ak chcete pečeni pri likvidácii alkoholu pomôcť, môžete siahnuť po prípravkoch, ktoré stimulujú alebo inak podporujú metabolizmus pečeňových buniek (niektoré vitamíny skupiny B, výťažky z niektorých rastlín a podobne). Pre podrobnejšie informácie sa pýtajte svojho lekárnika.

SkryťVypnúť reklamu

Nepite nalačno

Počas popíjania alkoholu sa odporúča aj niečo zjesť, nepite na prázdny žalúdok. Vyhýbajte sa aj miešaniu alkoholických nápojov a nezabúdajte, že čím sladší nápoj, tým rýchlejšie pocítite opitosť, cukor totiž urýchľuje vstrebávanie alkoholu do krvi.

Pomáha aj prevencia

V prvom rade treba myslieť na rehydratáciu organizmu, t. j. dostatočný prísun vody a elektrolytov. Bez tohto dôležitého kroku sa podľa lekárnika nielen predlžuje proces vytriezvenia, ale znižuje sa aj účinnosť iných podporných prípravkov.

V lekárni nájdete viacero rehydratačných prípravkov. Ak požitie alkoholu plánujete vopred, užite tieto prípravky aj pre tým, ako siahnete po poháriku. Podľa lekárnika Petra Stanka tak možno zmierniť neskoršie negatívne účinky alkoholu na organizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 402
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 18 333
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 683
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 399
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 242
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 198
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 594
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu