Takéto pocity určite nie sú neznáme najmä tým, čo trpia choreniami, ktoré sprevádza svrbenie pokožky. Napríklad pacienti so psoriázou či atopickým ekzémom často zápasia s mučivými pocitmi svrbenia. Svrbiaca pokožka môže signalizovať prítomnosť rôznych ochorení, od kožných, autoimunitných, cukrovky, ochorenia obličiek, pečene, cez črevných parazitov, až po vši, alergie a pod.
Napríklad pri atopickom ekzéme je svrbenie asi najhorším prejavom ochorenia. Rozškriabaná koža síce znamená chvíľkovú úľavu, avšak v konečnom dôsledku sa stav pacienta ešte viac zhorší, hojenie je ešte zdĺhavejšie a hojaca sa rozškriabaná pokožka svrbí ešte viac.
Podobne aj pri psoriáze je typické svrbenie a suchá koža, ktorá dokáže v človeku vyvolávať pocity, že je uväznený akoby v pancieri, ktorý ho sťahuje a navyše príšerne svrbí... Škriabaniu sa vyhýbajte a zabráňte mu aj u detí, je totiž provokujúcim faktorom a dôsledkom bude ešte úpornejšie svrbenie. Cez trhlinky v rozškriabanej koži navyše môže do tela preniknúť aj infekcia.
Pozor na to, čím sa umývate
Koža si vo všeobecnosti a zvlášť v prípade takýchto ochorení vyžaduje dôkladnú hydratáciu. Veľmi dôležité je voliť správne hygienické prípravky, aby ste si pokožku príliš nevysušovali. Vyberajte si radšej tekuté mydlá a hydratačné sprchové gély. Voda na umývanie by nemala byť príliš horúca a uprednostnite radšej rýchlu sprchu pred kúpeľom.
Pokožku je najlepšie ponatierať tesne po sprchovaní, keď je zmäknutá, vláčna a vlhká. Na ošetrenie si vyberajte špeciálne hydratačné prípravky, najlepšie bez obsahu parfumov, farbív, rôznych konzervačných látok a pod. Veľmi vhodné sú napríklad také, ktoré obsahujú ureu a kyselinu mliečnu – pokožke vlastné hydratujúce látky.
Hydratujte aj znútra
Na zmiernenie svrbenia sa odporúčajú aj prípravky s obsahom výťažkov z nechtíka a ovsa, uvoľnenie môže podľa domáckych receptov priniesť napríklad kúpeľ, do ktorého pridáte odvar z ovsa a ryžový škrob. Veľmi dôležitá je aj strava a dodržiavanie pitného režimu, pretože nedostatok tekutín spôsobuje aj vysušovanie pokožky. Zvlášť by na to mali pamätať dojčiace matky, ktoré dieťatku dodávajú v materskom mlieku dôležité látky.
Ak matka, ktorá ešte dojčí dostatočne nepije, nedodáva ani dieťatku dostatok vody. Ak dojčené dieťa trpí napríklad atopickým ekzémom, môže zanedbaný pitný režim jeho matky stav dieťatka významne zhoršovať.
V prípade kožných ochorení dermatológovia neodporúčajú používať na kúpanie takto chorých detí vodu priamo z vodovodu. Mali by ste ju prevariť a nechať primerane vychladnúť. Chlór totiž môže problémy s vysušovaním kože a následne aj svrbením takisto zhoršovať. Dôležitý je aj výber správnych pracích prostriedkov, najlepšie sú tekuté, prací prášok dermatológovia neodporúčajú. Takisto je dôležité, aby materiály, z ktorých je oblečenie, ktoré je priamo v styku s kožou, boli bavlnené.