SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Vhodná strava pre exoty prinesie radosť z chovu

Chovatelia exotov – začiatočníci – by mali vedieť, že exoty, cudzokrajné vtáky pochádzajúce prevažne z tropických a subtropických oblastí, nezobú semená zaradom. Vždy v predloženom krmive čosi hľadajú, aj keď skrmujeme len jeden druh zŕn. Takéto kŕmenie .

Chovatelia exotov – začiatočníci – by mali vedieť, že exoty, cudzokrajné vtáky pochádzajúce prevažne z tropických a subtropických oblastí, nezobú semená zaradom. Vždy v predloženom krmive čosi hľadajú, aj keď skrmujeme len jeden druh zŕn. Takéto kŕmenie je nehospodárne, lebo veľa semien z misky povyhadzujú. Lepšie je im vždy pripraviť zmes krmiva. Vtáci si nevyberajú semená podľa farby, ale podľa veľkosti. Prednosť v konzumácii majú menšie semená.

Základ kŕmnej dávky by malo tvoriť proso, mohár, lesknica a niger. Celkovú kŕmnu dávku môžeme spestrovať makom, lúpaným ovsom, semencom, teda semenom konope, ale aj trávovými, šalátovými, skoroceľovými a inými semenami a zrninami.

SkryťVypnúť reklamu

Triedenie a príprava

Takmer všetky astrildovité exoty semená lúpu, preto je vhodné pri dopĺňaní potravy z kŕmidla šupky vyfúknuť. Ak skrmujeme semenec a slnečnicu, je vhodné tieto semená rozpučiť, rozmliaždiť kuchynským valčekom alebo fľašou. Táto skupina vtákov obľubuje aj nedozreté semená. Napríklad proso, trávové a skoroceľové semeno, pšenicu, ovos v klasoch, ale aj peniažtek roľný.

Nenahraditeľným doplnkom potravy je zelené krmivo. V lete podávame hlavne listy púpavy, šalátu, redkvičky, ďateliny, lucerny, ale aj byle mäkkých tráv. V zime si zelené krmivo pripravíme tak, že do plytkej misky, v ktorej je asi dvojcentimetrová vrstva zeminy, vysejeme semená. Keď rastliny vyrašia asi do výšky dvoch centimetrov, dáme ich s celou miskou do klietky. Vtáci požerú nielen zelené časti rastlín, ale vyzobú aj semená s korienkami.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne môžeme skrmovať naklíčené semená. Ich príprava je veľmi jednoduchá. Určitý druh semien zalejeme vodou a prikryjeme. Po 24 hodinách vodu zlejeme, zrná prepláchneme pod tečúcou vodou, najlepšie na sitku, znovu ich dáme na misku a po dvanástich hodinách môžeme začať so skrmovaním. V zime exotom predkladáme aj vetvičky rôznych stromov s narašenými pupeňmi, ktoré si dokážeme „dopestovať“ či urýchliť doma.

Spestrenie jedálneho lístka

Dôležitou zložkou potravy je natvrdo uvarené vajce. Exotom ho predkladáme po celý rok, hlavne však v čase, keď kŕmia mláďatá. Uvarené vajce rozsekáme alebo rozomelieme aj so škrupinou a pridáme strúhanku v takom množstve, aby zmes nebola príliš suchá. Môžeme ju obohatiť o nastrúhanú mrkvu a o iné vtáčie dobroty, medzi ktoré sa počítajú larvy múčnych červov a kukly mravcov.

SkryťVypnúť reklamu

Bezproblémovo a rýchlo sa aj v domácich podmienkach rozmnožujú larvy potemníka múčneho, ktoré si dochováme v menšej drevenej debničke, z ktorej nemôžu uniknúť. Preto musí byť aj vrch uzavretý, ale len tak, aby do nej prúdil vzduch. Naspodok nasypeme vrstvu otrúb, prípadne šrotu alebo len strúhanku. Dáme tam niekoľko útržkov jutovej tkaniny a misku s navlhčenou vatou, aby larvy mali z čoho piť. Základný živý materiál získame v špeciálnej predajni.

Pre exoty sú tiež veľmi vhodným živočíšnym krmivom a veľkou pochúťkou mravčie kukly. Pri ich zbieraní nesmieme zabudnúť na to, že najmä veľké druhy lesných mravcov rodu Formica sú u nás chránené, preto ich kukly nezbierame. Vhodné je skrmovať kukly menších mravcov z rodu Lasius, ktoré sa vyskytujú najmä v záhradách.

Všetkým druhom exotov môžeme spestriť jedálny lístok občasným podaním kockového cukru, piškótou, suchou bábovkou, kúskom surovej mrkvy alebo kúskom uvarenej chudej hovädziny. V kŕmnej dávke nesmie chýbať piesok, hoci nie je súčasťou potravy. Má však pre trávenie veľký význam. MARIÁN MARÁK

FOTO SME – ĽUBOMÍR ŠIMNA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  3. Myslite na zdravie močových ciest!
  4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  1. Čo priznali rodičia?
  2. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  3. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  4. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  6. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  7. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  8. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 13 283
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 743
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 11 364
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 822
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 568
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 627
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 940
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 870
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Toto Rusi ešte nezažili, hovorí generál John Allen.


10 h
Voda z Kachovskej priehrady zaplavila ulice.

Zhrnutie udalostí týždňa.


6 h

Bude Fero Joke robiť aj pred voľbami satirické videá o politike?


a 1 ďalší 4 h
Menštruačná chudoba je problém aj na Slovensku.

Ženy žijúce v chudobe zvažujú, či kúpiť vložky, alebo jedlo.


5. jún
SkryťZatvoriť reklamu