Súčasnosť prináša nielen množstvo vymožeností, ale aj nástrah, ktorým krehká ľudská psychika často ťažko odoláva. Aj preto stále pribúda ľudí, ktorých trápia rôzne duševné problémy a ochorenia. Ignorovanie týchto ťažkostí však môže mať závažné dôsledky.
Ak si neviete poradiť sami, nemali by ste otáľať s návštevou odborníka. Je pravda, že aj dnes sa stretneme s predsudkami, ísť k psychológovi či psychiatrovi je pre mnohých ponižujúce. Hanbili by ste sa však zájsť k lekárovi, ak by ste si zlomili ruku, bolel vás zub alebo by ste dostali infarkt?
Podvedomie môže za mnohé
K „nástrojom“ súčasných psychiatrov a psychológov patrí aj psychoanalýza – metóda, ktorá je súčasťou psychoterapie a psychologického poradenstva. Psychoanalýza a psychoanalytická terapia sú liečebné metódy, ktoré sa používajú na zlepšenie emočných a vzťahových ťažkostí, ako aj na liečbu duševných porúch. Za základ ľudskej psychiky a motivácie správania ľudí považujú neuvedomované procesy, ktoré skryte prebiehajú v podvedomí, predvedomí či nevedomí.
Nielen pudy, ale aj iné vplyvy
Otcom psychoanalýzy je známy rakúsky psychiater Sigmund Freud, ktorý hlavnú úlohu prisudzoval pudom, predovšetkým sexuálnemu, ktorý nazval libido.
Psychiatrička MUDr. Andrea Heretiková Marsalová z Ambulancie psychiatrie a psychoterapie REA a nemocnice Ružinov spresňuje, že „podľa klasickej psychoanalýzy sú základnými pudovými silami pud sexuálny (Eros či libido) a Freudom neskôr pridaný pud deštruktívny (Thanatos, pud smrti súvisiaci s agresivitou). Už za Freudovho života bola jeho teória nadšene prijímaná aj odmietaná, mala svojich prívržencov, pokračovateľov, ale aj odporcov či kritikov“.
Lekárka dopĺňa, že dnešná moderná psychoanalýza má viacero prúdov (napr. egopsychológia, selfpsychológia) a zdôrazňuje, že ,,ja“, ego, je ovplyvnené nielen pudmi, ale aj vplyvmi reálneho sveta, vzťahmi k ľuďom, potrebou byť úspešný, snahou zaradiť sa v sociálnom prostredí, vyrovnať sa so starnutím, samotou, konečnosťou.
Psychoanalýza a psychoanalytická psychoterapia môžu byť liečebnými metódami, ak trpíte napríklad:
neurotickými poruchami (fóbie, úzkosti),
poruchami nálady (depresie),
psychosomatickými poruchami,
poruchami spánku,
poruchami sexuálneho fungovania,
poruchami príjmu potravy,
poruchami osobnosti (napr. narcistická, hraničná, vyhýbavá, závislá).
Majú mnoho podôb
Duševných stavov, ktoré nám sťažujú a komplikujú život, je veľké množstvo. Mnohí určite majú skúsenosti s prevládajúcimi pocitmi smútku, prázdnoty, beznádeje, osamelosti, nespokojnosti či chýbajúcej sebaúcty, zničujúce môžu byť aj pocity nenaplnenia, hlboká a pretrvávajúca nespokojnosť so sebou samým, často bez ohľadu na dosiahnuté výsledky... Kto si neverí, nedokáže ani naplno využiť svoje schopnosti, nedokáže sa tešiť a nezriedka má aj problémy nadviazať uspokojivý vzťah, v ktorom by sa cítil slobodný a šťastný.
Minulosť na nás striehne
Podľa odborníkov môžu na pozadí našich súčasných problémov stáť aj rôzne zážitky z našej minulosti. Bežne si ich ani nemusíme uvedomovať, no majú významný vplyv na náš súčasný život. Niekto sa dokáže s náročnými problémami duše vyrovnať bez cudzej pomoci, ak však pretrvávajú a spôsobujú trvalú nepohodu, je namieste vyhľadať odbornú pomoc.
Psychoanalytická terapia pomáha v tom, aby sme dokázali porozumieť týmto skrytým stránkam seba samých a prispieva k navodeniu procesu osobnostnej zmeny. „Psychoterapiou všeobecne sa, našťastie, človek nemôže úplne zmeniť. Môže sa však naučiť zvládať emócie a usmerňovať svoje správanie, veľa sa o sebe dozvie. Naučí sa prijímať seba aj druhých so slabosťami a chybami, naučí sa vážiť si seba i ľudí okolo. Jeho život potom môže byť harmonickejší. Klient v psychoterapii ,dozreje‘, v psychoterapii sa tomu hovorí, že dosiahne integráciu,“ dodáva lekárka.
Rýchle nemusí byť aj dobré
Naša hektická súčasnosť si často žiada aj rýchle „instantné“ riešenia. Máme problém? Chceme ho jednoducho a rýchlo vyriešiť. Pribrali sme? Chceme zázračnú diétu, s ktorou v krátkom čase zhodíme nadbytočné kilogramy. Sme chorí? Chceme zapiť tabletku, aby sme o pár dní boli v poriadku...
Lekárka dodáva, že „táto rýchla doba prináša aj nové problémy, ktoré potom rýchli, úspešní a uponáhľaní podnikatelia často riešia v ambulanciách psychiatrov a psychológov. Často chcú rýchlu pomoc. Vysvetľuje, že rýchle a jednoduché riešenia sú v tomto prípade horšie ako tie, ktoré vyžadujú trpezlivosť. ,,Pomalšou“ – dlhotrvajúcou psychoterapiou sa dajú dosiahnuť komplexnejšie a trvalejšie zmeny.“
Kedy nie je vhodná
Psychoanalýza nie je vhodná pre liečbu akútnych psychóz (pri schizofrénii, bipolárnej afektívnej poruche, pri psychózach po psychoaktívnych látkach, drogách), demencii, tiež niektorých poruchách osobnosti (antisociálnej poruchy) a mentálnej retardácie. Nevhodné a nemožné je liečiť ľudí nespolupracujúcich, či už pre nedostatok motivácie, alebo intelektu.
Terapia ako rekonštrukcia?
Je možné povedať, že psychoanalýza má na rozdiel od krátkodobých terapií vyššie ambície – chce nielen odstrániť problém, ale aj dospieť k rekonštrukcii osobnosti?
Psychiatrička Andrea Heretiková Marsalová hovorí: „Aj psychoanalýza má svoje krátkodobé formy, do 25 sedení. Krátkodobá terapia má svoje miesto v psychoterapii, napr. po prekonaní traumy, záťaže, stresu. Pri krátkodobej terapii sa neraz podarí odstrániť neželaný príznak, no môže sa namiesto neho objaviť iný, keďže sa často pre krátkosť času nerieši hlbšie uložený problém.
Má v súčasnosti psychoanalýza na to, aby konkurovala neurovedám, ktoré disponujú merateľnými vedeckými poznatkami?
Navzájom si nemajú prečo konkurovať, v cieľoch a metódach sú od seba nezávislé. Cieľom neurovied je dozvedieť sa viac o fungovaní ľudského mozgu. Práve neurovedy dokázali, že po psychoterapii vznikajú v mozgu zmeny podobné zmenám po psychofarmakách - liekoch na liečbu duševných porúch.
Aké máte skúsenosti zo svojej praxe s psychoanalýzou?
Pracujem v ambulancii psychiatrie a psychoterapie, takže mám aj klientov v psychoterapii, dlhodobej i krátkodobej. V rámci psychoterapie využívam najmä dynamickú hlbinnú terapiu, v ktorej mám ukončený dlhodobý výcvik. Dynamická psychoterapia je ovplyvnená klasickou psychoanalýzou. Zdôrazňuje vplyv detstva a rodičovských postáv až do dospelosti.
Aj keď sa vychádza zo spoločnej teórie, práca s každým klientom je jedinečná a „na mieru šitá“. Dôležitým liečebným faktorom je aj vzájomný vzťah a dôvera medzi klientom a terapeutom. Podľa mojich skúseností analytická psychoterapia pomáha vyrovnať sa s rôznymi problémami, spomienkami, komplikovanými vzťahmi a vedie aj k osobnostnému rastu.