O význame pitného režimu sa frekventovanejšie hovorí najmä v lete, napriek tomu mnohí ľudia stále zanedbávajú dostatočný a pravidelný príjem tekutín. Nedávno som si v autobuse vypočula rozhovor dvoch mladých ľudí. Mladík sa svojej priateľke zveroval s tým, že musí menej piť, lebo sa potom potí, a že je to preto, lebo telo má priveľa tekutín, a tak sa ich potrebuje zbaviť. Človek by mohol nadobudnúť pocit, že pri dnešnej záplave informácií a notorickom opakovaní zvlášť niektorých tém zrejme niet človeka, ktorý by nevedel aspoň základ, že treba piť:
- dostatočne bez ohľadu na ročné obdobie,
- viac počas horúčav či pri zvýšenej fyzickej námahe,
- priebežne počas celého dňa a nečakať na smäd,
- vhodné nápoje, najlepšie čistú vodu.
Opak je však pravda, rok čo rok sa v lete na pohotovostiach a v ambulanciách objavujú pacienti, ktorí kolabujú a majú rôzne ťažkosti práve v dôsledku závažnej dehydratácie organizmu.
Opakovanie – matka múdrosti
Lekári apelujú na dodržiavanie pitného režimu aj cez známy a ošúchaný fakt, že človek bez jedla vydrží až 50 dní, ale bez vody fakticky len pár dní. Dôsledkom nedostatočného príjmu tekutín môžu byť aj závažné stavy dehydratácie, ktoré môžu vyústiť až do kolapsu. Dehydratácia je zvlášť nebezpečná najmä pre seniorov a deti. U seniorov s vekom slabne pocit smädu, zabúdajú sa napiť a okrem toho mnohí majú v sebe zakorenenú mylnú predstavu, že načo piť, ak nie som smädný.
Pocitu smädu by sme sa však mali vyhýbať, je už signálom, že s dostatkom tekutín v organizme je to zlé. Na to, že pocit smädu chýba, môžu mať vplyv aj iné faktory, napríklad užívanie niektorých liekov, rôzne zdravotné ťažkosti. Preto treba piť priebežne, pravidelne počas celého dňa, a to aj napriek tomu, že smäd nepociťujeme. Majte vždy poruke fľašu s vodou, a to aj pri ceste autom, v autobuse, na pracovnom stole...
Lekári odporúčajú riadiť sa kľúčovým pravidlom: Dôležité je nikdy nečakať na smäd!
Nielen starší ľudia zabúdajú piť, ale aj deti sa napríklad v zápale hry ľahko pozabudnú, preto im treba nápoje ponúkať počas celého dňa. Ak máte rodičov či iných blízkych v seniorskom veku alebo malé deti, majte to na pamäti a pravidelne im pripomínajte, aby sa napili a ponúkajte im vhodné nápoje.
Základ pitného režimu by mala tvoriť najlepšie čistá voda – v našich podmienkach je absolútne vyhovujúca voda z vodovodu a pitný režim možno obohatiť aj ovocnými šťavami (najlepšie riedenými), minerálkou, bylinnými či zelenými čajmi a pod..
Koľko tekutín by sme mali prijať? Môžete sa riadiť jednoduchým vzorcom: gastroenterológ Peter Minárik odporúča prijať zhruba 40 ml tekutiny na 1 kg hmotnosti u dospelého človeka, u detí je to ešte o niečo viac. V detskom organizme je totiž aj percentuálne viac vody ako v tele dospelého človeka. Podľa lekára telo dospelého človeka z 50 – 60 % tvorí voda, u detí je to 70 – 80 %.
Deti by preto mali prijímať viac tekutín (v pomere k svojej telesnej hmotnosti):
- vo veku 7 – 10 rokov by to malo byť 60 ml tekutín na 1 kg hmotnosti,
- u 10- až 13-ročných detí je to 50 ml tekutín na 1 kg hmotnosti,
- u 14- a viacročných mladistvých ako aj u dospelých by to malo byť spomínaných 40 ml na kilogram hmotnosti.
Nepodceňujte ani teplotu podávaných tekutín – nemali by byť ani príliš horúce, ani príliš studené. Ak športujete, podľa americkej spoločnosti športovej medicíny je okrem toho, že pijete priebežne vhodné prijať okolo 400 až 600 ml tekutín najneskôr dve hodiny pred tým, ako so športovaním začnete. Ak podávate športový výkon dlhšie ako hodinu, mali by ste podľa odporúčaní lekárov rehydratovať svoje telo správnym množstvom tekutín doplnených sodíkom a sacharidmi.