Zo záhradného škodcu, húsenice, sa vyvinie okrasa záhrady.
Listy vyhryzené húsenicami.
Slimákom chutia kvety aj zelenina.
Rastliny, bytové okrasné ako aj úžitkové v záhrade stále zápasia s ohrozením, ktoré im hrozí od rozličných škodcov. Teplé letné počasie, zvýšená vlhkosť prebudia aktivity mnohých druhov.
Slimáky
Najmä vo vlhkom teplom počasí napáchajú mnoho zla na zelenine aj okrasných kvetoch. Vyliezajú navečer alebo počas daždivých dní. Zbierať páchnuce bezulitové druhy je nepríjemné a sliz sa dá ťažko zmyť z rúk. Naprieč záhonom vyryjeme asi 15-centimetrovú ryhu, do ktorej vložíme nastrihané zelené vetvičky, zvyšky zeleninových listov. Návnadu dôkladne postriekame a prikryjeme doskou. Slimáky ráno v pasci objavíme. Na hubenie je najlepšie použiť odporúčané prostriedky ako Mesurol alebo Vanish.
Vtáctvo
Proti nim nepoužívame razantné prostriedky, aj keď kŕdeľ škorcov zlikviduje po chvíli úrodu hrozna. Vtáky nám prejavujú mnohé služby. Kríky počas dozrievania chránime silonovou sieťou, niekedy pomôžu trblietavé pásiky zavesené na strome. Mnohé plody najlepšie uchránime včasným zberom.
Osy
Ničia úrodu a ohrozujú ľudí, aj keď opeľovaním zakladajú lepšiu úrodu. Aktívne sú najmä v suchom teple. Tradične sa dajú pochytať do fliaš s trochou sirupu. Najlepšie je objaviť hniezdo, ktoré býva v suchej málo frekventovanej časti, v kôlni, pod strechou chatky a podobne.
Bezpečnejšie je odstrániť ho v noci, keď sú menej aktívne. Hniezdo odrežeme rýchlo tak, aby padlo do hrubého igelitového vreca, ktoré rýchlo previažeme. Vrece hodíme do ohňa, najlepšie rozloženého v starom kovovom prederavenom sude, ktorý potom prekryjeme zvrchu plechom. V predajni dostaneme aj Cyper a Actelit. Nimi postriekame celé hniezdo, najmä vletový otvor.
Zajace
Najistejšie je kontrolovať plot, nielen pred zimou. Vtedy však rátame aj s tým, že nižšie ploty pri bohatšej nádielke snehu nebudú pre skokanov prekážkou. Pomáha aj náter cestičiek dusíkatým vápnom, ktoré ich odpudzuje pachom.
Ucholaky
Schovávajú sa v malých škárach. Vyliezajú až v noci, potom ničia puky a kvety. Na ich likvidáciu používame Gamacid, Elocromen a Demetran. Ničíme ich aj tak, že do dier napcháme staré handry, kam sa ucholaky veľmi rýchlo nasťahujú a všetko aj s nimi spálime.
Húsenice
Motýle krášlia záhon, ale mali by vzbudiť pozornosť. Žravé húsenice mlynárika kapustného zožerú celú rastlinu bez zvyšku. Žlté vajíčka nájdeme na spodnej strane listov. Húsenice musíme likvidovať čo najskôr, neskorší zásah nemusí byť účinný. Medzi klasické postreky patrí Gardona 24 EC, Demetran, Biobit XL alebo Karate, alebo Dimecron 20, ktoré nepoužívame tri týždne pred zberom.
Mravce
Najmä v skleníku ohrýzajú kvety niektorých rastlín, môžu dnu vnášať aj vošky. Hubíme ich zásypom Formitoxu, postrekom Actelitu či Fastu M alebo môžeme použiť Defeat Ant, Bioformatox a iné. Prevenciou je čistota, v skleníku by nemali byť tlejúce zvyšky rastlín alebo potravy.
Molice
Napadajú najmä okrasné skleníkové rastliny, ktorým vysávajú rastlinné šťavy. Na ich listoch zanechávajú výlučky, kde sa zachytáva čerň. Do skleníka sa dostávajú z blízko rastúcej buriny. Dospelú molicu zahubíme opakovaným postrekom Actellicu 50 EC, Mospilanom alebo Aplaudom.
Vošky
Malý okrídlený hmyz žije vo veľkých kolóniách. V skleníku môžu vošky spôsobiť značné škody najmä na malých semenáčoch. Na ich likvidáciu použijeme Pirimor, Karate, Fosfotion alebo Mospilan. Ekologickou zbraňou sú lienky sedembodkové, ktoré nachytané pustíme do skleníka, ale vtedy nepoužívame chemické prostriedky.
Strapky
Spôsobujú na listoch rastlín biele škvrny s tmavším lemovaním. Keď pod rastlinu položíme papier a zatrasieme ňou, strapky popadajú a budú sa zvíjať na bielom podklade. Na ich likvidáciu použijeme Fosfotion, Decis alebo Karate.
Roztočce
Na ich výskyt nás často upozorní jemný belavý závoj, ktorý obaľuje dokola celé listy alebo i stonky rastlín. Pretože roztočom vyhovuje suché a teplé prostredie, stačí pri menšom výskyte iba časté rosenie. Pri ich premnožení už pomôže iba Frutapon, Zolone alebo Magus.
Múčnatka
V prvotnom štádiu ju spoznáme podľa belavých alebo šedastých škvŕn rôznej veľkosti na povrchu, najmä spodnej časti listov a na stonke. Tradične sa ako ochrana odporúčal postrek sírnymi preparátmi alebo odvarom prasličky roľnej. Účinný je Rubigan 12 EC, pri vyššom štádiu napadnutia rastliny ich radšej zničme spálením.
Pleseň šedá
Je nebezpečná pre paradajky, hlávkový šalát, cyklámeny, pelargónie, kaktusy a iné. Prejavuje sa ako šedobiely plesňový povlak na listoch, stonkách a kvetoch, napáda i plody. Ak zatrasieme napadnutou rastlinou, padajú výtrusy ako jemný prášok. Túto chorobu zapríčiňuje obvykle zlé vetranie a nadmerná vlhkosť a teplota vzduchu.
Ochranou je primerané vetranie, rozsadenie rastlín v dostatočnej vzdialenosti, aby sa k nim dostalo dosť svetla. Ako prevencia sa morili semená rastliny ortuťovými preparátmi, predovšetkým Fundazolom. Pridávame ho aj do zálievky. Osvedčuje sa aj Beaton a Euparen. Silno napadnuté rastliny vykopme a spáľme!
Padanie klíčivých rastlín
Pleseň napáda stonky rastliniek v zemi alebo tesne pod povrchom, takže začínajú nečakane padať a následne vädnú. Rozšírenie tejto choroby opäť podporuje príliš teplý a vlhký vzduch zapríčinený zlým vetraním a príliš hustá výsadba. Ochrana preto spočíva v dostatočnom vetraní a redšom výseve. Odporúča sa tiež morenie ortuťovými preparátmi a ich pridávanie do zálievky. S úspechom sa používa aj prípravok Rubigan 12 EC. -šum-
FOTO SME – ĽUBOMÍR ŠIMNA
a ARCHÍV