Na druhej strane tu však majú priaznivejšie životné podmienky a v teplom skleníkovom prostredí sa oveľa rýchlejšie množia, nehľadiac na to, že ich väčšinou nezahubí mráz tak ako vonku. Najúčinnejšou ochranou proti nim je teda pravidelná kontrola a včasný zásah, poriadok a čistota bez uschnutých listov a zvyškov rastlín.
Rastlinám kontrolujeme spodnú stranu listov. Ak ich dokážeme identifikovať, použijeme odporučenú chemickú ochranu, v opačnom prípade celú napadnutú rastlinu aj s koreňovým balom vykopeme a spálime. S odstrihnutou časťou napadnutej rastliny sa môžeme poradiť s odborníkom. Pri vírusových ochoreniach musíme všetky napadnuté rastliny zlikvidovať.
Škodcov najčastejšie prinesieme s novou rastlinou, preto ich preventívne chemicky ošetrime a pri najmenšom podozrení ju nedajme medzi zdravé rastliny.
Pretože vírusovými chorobami najviac trpia paradajky, sadíme ich od seba v dostatočnej vzdialenosti, aby sa navzájom nenakazili. Určite nič nepokazíme, keď túto zásadu budeme aplikovať aj pri ostatných rastlinách, pretože nedostatočné osvetlenie a malý koreňový priestor rastlinu oslabujú a robia ju menej odolnou proti napadnutiu.
Hubovité choroby sú často zapríčinené nadmernou vlhkosťou a príliš vysokou teplotou vzduchu, ktoré má na svedomí nedostatočné vetranie. Úpravou podmienok predídeme chemickému ošetrovaniu.
-šum-