Jednoznačná odpoveď na túto otázku, bohužiaľ, nejestvuje, odborníci však uvádzajú, že tieto ženy obvykle majú problém s „lokálnou imunitou“ v oblasti vaginálneho tkaniva. Obvykle za tým stojí dlhodobé narušenie mikroflóry, rolu zohráva aj pH pošvy, zápal slizníc a iné faktory. Často býva základnou príčinou porucha imunitného systému. Všetky tieto poznatky vedú k tomu, že mykotické ochorenie treba liečiť komplexne.
Mykózy patria k najčastejším zdravotným problémom, kvôli ktorým ženy navštívia gynekológa. Spôsobujú ich kvasinky Candida albicans, ktoré sú prirodzenou súčasťou pošvovej mikroflóry. Ich prítomnosť nemusí automaticky vyústiť do ochorenia, živnou pôdou pre množenie týchto kvasiniek a následný zápal pošvovej sliznice je porušená rovnováha pošvovej mikroflóry. Mykotické ochorenie pošvy sa najčastejšie prejavuje:
- svrbením,
- výtokom,
- pálením,
- bolesťou pri pohlavnom styku,
- bolesťou pri močení.
Chlórovaná voda aj nadmerná hygiena
K porušeniu citlivej rovnováhy pošvovej mirkoflóry môže dochádzať vplyvom viacerých rizikových faktorov – jedným je napríklad aj chlórovaná voda – preto by ženy, ktoré často trpia mykózami mali eliminovať kúpanie v bazéne, ale rizikovými faktormi sú napríklad aj užívanie niektorých druhov hormonálnej antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej liečby, užívanie antibiotík, cukrovka, ochorenia štítnej žľazy, tehotenstvo, konzumácia príliš veľkého množstva sladkých jedál a sladkostí či stres.
Pozor si treba dávať aj na nesprávnu hygienu – nadmerné umývanie intímnych partií je medveďou službou, vyhýbať sa treba napríklad aj používaniu parfumovaných vložiek. Rizikom môže byť aj oblečenie – napríklad bielizeň z iných ako prírodných tkanín, nosenie nepriedyšného a tesného oblečenia či mokrých plaviek.
Ak trpíte chronickými mykózami, odporúča sa:
- obmedziť príjem cukru,
- nosiť len bavlnenú bielizeň, ktorú možno prať a žehliť pri vysokých teplotách,
- nenosiť tesné a nepriedyšné nohavice,
- nepoužívať parfumované vložky a toaletný papier,
- na intímnu hygienu požívať len špeciálne prípravky,
- nepridávať do kúpeľa žiadne kozmetické prípravky,
- skúsiť zmeniť prací prášok a vyhýbať sa používaniu aviváže.
Pomáha komplexná liečba
Akútne mykózy sa obvykle liečia antimykotickými prípravkami vo forme mastí, čapíkov alebo tabletiek. Hoci sa však mykózu môže podariť relatívne bez problémov vyliečiť, neznamená to, že sa nemusí často opakovať, niekedy aj bez zjavnej príčiny. V liečbe sa osvedčila aj podporná liečba pomocou enzýmov, potvrdili to aj skúsenosti s enzýmoterapiou v iných medicínskych odboroch – pri liečbe opakovaných zápalov dýchacích či močových ciest a pod.
Výsledky projektu, zameraného na komplexnú liečbu opakovaných vaginálnych mykóz pomocou enzýmov potvrdila aj odborná štúdia. Priaznivý efekt liečby enzýmami odborníci prisudzujú ich komplexnému pôsobeniu v organizme – účinkujú jednak protizápalovo a zároveň pomáhajú podporovať imunitné mechanizmy, ktoré napomáhajú likvidovať infekcie rôzneho pôvodu v organizme.